Jsem mezi signatáři
Koho zajímá přesně znění stížnosti směřující k Ústavnímu soudu, ten si ji najde. Je psána právním jazykem, proto budu stručnější a zmíním jen některé aspekty.
Především vadí, že naši společnou historii nemají zkoumat zavedené a k tomu určené instituce, ale studium je svěřeno organizaci k tomu nově zřízené. Že na tom nic divného není? Ale je. Vysoké školy, akademie věd, historické ústavy a další podobné instituce jsou sice většinou zřizovány státem, ale ve své podstatě jsou nezávislé a v jejich čele stojí odborné vedení. Ústav pro studium totalitních režimů ovšem stojí na zcela jiném základě. Je dítětem politického rozhodnutí. Jeho vedení vzniklo na základě rozhodnutí politiků, navíc lze tyto posty zastávat toliko po splnění striktně vymezených politických, ba přímo bych řekl ideologických předpokladů.
To ve mně nutně vzbuzuje otázku, jak objektivní budou výsledky studia takového ústavu? A ptám se dál: Jak budou tyto výstupy společností přijímány? Je totiž rozdíl mezi publikovanými výsledky vědeckých výzkumů dejme tomu vysokých škol a výstupem z politicky zřízené instituce. O obojím lze sice vést diskusi, ale ten druhý výstup je brán mnohem oficiálněji. Věřím, že mi rozumíte.
A nabízí další otázka. Možná nejdůležitější. K čemu a komu to slouží? Osobně mi připadá mnohem demokratičtější, pokud by k materiálům, týkajících se zkoumaného období, měl přístup mnohem širší okruh vědeckých institucí, než ústav jediný. Proč tedy volíme opačný postup? Mám snad dát za pravdu hlasům tvrdícím, že ono neblahé období našich dějin má být zkoumáno a studováno podle předem zadaného klíče a publikovány z něj mají být pouze takové výsledky, které se právě v tu kterou chvíli tomu kterému politickému subjektu hodí? Takovou konspirační teorii nesdílím a věřit jí nechci! Námitku, že naší stížností dává sociální demokracie najevo, že se může výsledků zkoumání nově zřízených institucí obávat, pak považuji za natolik hloupoučkou, že reagovat tímto směrem mi nestojí za to.
Jenže odpověď na otázku komu a čemu to všechno slouží zatím, nenalézám. Možné je, že čím víc bude veřejnost vtahována do debat o minulosti, tím méně bude mít času na glosování současnosti. Nevylučuji, že i o to mnohým zastáncům všelijak pokřivených diskusí kolem Ústavu jde. Ale strach bych zrovna z toho neměl. Lidé moc dobře vědí, co je pro ně podstatnější. Jistě, znám to. Kdo nezná svoji minulost a tak dál… Jenže můj podpis pod kritikou Ústavu pro studium totalitních režimů stojí i proto, že rád bych tuto minulost znal pokud možno objektivně. A ne jako příklad dcery jednoho mého známého, který přinutil začínající středoškolačku shlédnout alespoň kousek filmu Všichni dobří rodáci a byl šokován upřímným dívčiným údivem jak to, že za komunistů mohli lidi chodit do kostela, když "bolševik" všechny kněze a jeptišky zavřel…
Miloslav Vlček
O tom, co se slyšet chce, nechce a mělo by
K posledním projevům prostořekosti Mirka Topolánka už, myslím, bylo řečeno vše. Nebo skoro vše. Musím se však pozastavit nad tím, že zatímco poslední nelichotivá slova na adresu mnoha z nás zachytil okamžitě bulvár a po něm všechna hlavní česká média, jiné Topolánkovy věty zůstaly nepovšimnuty. Přitom dopad některých těchto sdělení je na život každého z nás mnohem podstatnější, než hloupé urážky. Proč?
Miloslav Vlček
Co se to s námi děje?
Kontroverznější téma pro malé zamyšlení v současných Čechách jen stěží najdeš. Napadlo mne v návaznosti nad opakujícími se zprávami, že stát se jakoby chystá prodat areál Památníku Jana Žižky v jihočeském Trocnově. Prý o něj nemá žádná státní instituce zájem. Nedovedu si představit, že by něco podobného bylo možné například u napoleonských památníků ve Francii, či jiných historických osobností v jiných státech. Co se to tedy s námi děje?
Miloslav Vlček
O vánočním klidu zbraní….
Po roce tu jsou zase. Vánoce. Ať si kdo chce co chce říká, alespoň v tomto čase má být rodina pohromadě. A pokud to nejde, má při sobě alespoň držet. Třeba na dálku. Zdejší blogerky a blogeři taková rodina podle mého jsou. Velká, složená s jedinců názorově, zvláště pak v pohledu na politiku, naprosto odlišných. Tepeme tu jeden do druhého, nic si nedáme zadarmo, pro svou pravdu jsme hotovi se přít takříkajíc do krve. Je potom možné, aby takovéto klubko názorově odlišných individualit třeba jen na pár dnů o vánocích drželo pohromadě? Dokázali by se ideově nesmiřitelní pro dny sváteční smířit? Odložit předsudky, ctít právo každého na jeho názor a místo jeho rychlého a často příkrého odsouzení se zamyslet nad obsahem jeho sdělení?
Miloslav Vlček
Tak už to Evropě zase oslazujeme
Hlavy států a vlád zemí Evropské unie se dnes schází v Bruselu, aby se pokusili nějakým způsobem strávit hořkou pilulku, kterou jim nenaordinoval nikdo jiný, než sám český prezident. Po opakovaném irském referendu štafetový kolík s nápisem „hlavní potížista“ převzala od Irska Česká republika. Je zajímavé sledovat, jakou lavinu reakcí a událostí tento fakt uvedl do pohybu.
Miloslav Vlček
Musíme se ptát (všichni)
Určitě jste zaznamenali, že se společenská situace u nás začíná razantním způsobem měnit. Důvěra v politiky a politiku dlouhodobě klesá. To není nic nového. Také důvěra v Poslaneckou sněmovnu, kterou vedu, padá a snad ne moji vinou. Opravdu alarmující ale je, že poslední průzkumy ukazují, že na historické minimum klesla i spokojenost spoluobčanů se situací v naší republice a směřováním země. Bezmála polovina lidí, celých 46 procent, si myslí, že se situace v zemi nevyvíjí správným směrem. Se směřováním České republiky je spokojeno pouze 14 procent občanů. Lidé také naznačili, že mnohem více než ústavní krize je trápí dopady krize hospodářské.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Třetí pilíř penzijního pojištění mění svou tvář. Jaká je současná nabídka?
Penzijní spoření je na trhu už tři desetiletí. V čase se ale produkt notně proměnil. Penzijní...
ANALÝZA: Izrael čelí dilematu. Útočit, či neútočit na íránská jaderná zařízení?
Premium Po rozsáhlém íránském raketovém útoku na Izrael minulé úterý se ve světě čile spekuluje, zda by se...
Éra uhelného teplárenství v Česku končí, modernizace přijde na stovky miliard
Za dálkovým teplem v České republice, které je díky rozsáhlé infrastruktuře považováno za...
Šéf nás nutí vyřídit si živnostenský list, jinak nám dá výpověď. Jak se bránit?
Premium Práce na IČ se může zdát výhodnější, co se týká odměny. Na druhé straně zaměstnance chrání zákoník...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 75
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2418x