Když se rýsovat nechce, tak se nerýsuje

Ve veřejném prostoru se objevuje stále víc zpráv o zhoršující se situaci v péči o lidi závislé na návykových látkách. V Praze je to chronický problém, který se bohužel s příchodem nové koalice na magistrát přestal řešit.

Na sociálních sítích i ve sdělovacích prostředcích se v posledních týdnech množí zprávy o neutěšené situaci v oblasti nízkoprahových služeb pro lidi závislé na návykových látkách v důsledku zavření kontaktního centra v Praze 5. V ohrožení nejsou jen samotní lidé se závislostí, protože u nízkoprahových služeb jde stejně tak i o veřejné zdraví. Jak ve svém dnešním článku připomíná Adam Hejduk z MF Dnes „vinou uzavření jednoho ze dvou kontaktních center pro závislé na Smíchově neziskové organizace vymění až o 700 jehel denně méně“.

Za dva měsíce fungování nová pražská koalice udělala z vlastní iniciativy pouze jedinou věc – zrušila únorový termín jednání protidrogové komise. Ta sice s koncem minulé koalice skončila (16. 2. byla zvolena nová Rada, takže poradní orgány staré Rady zanikly), ale členové byli připraveni se sejít právě s ohledem na kritickou situaci v Praze 5, aby navázali na to, co bylo v předešlém období dojednáno.

Chaos vládne i v tom, kdo z členů Rady hlavního města má vlastně protidrogovou politiku města na starost. Ve sdělovacích prostředcích se píše, že je to primátor, ale z aktuálního, veřejně dostupného materiálu „Působnost členů Rady hlavního města Prahy“ to tak nevypadá. Kdo řídí protidrogovou politiku města je naopak zcela nejasné. Náměstkyně Udženija má na starost „grantovou politiku v oblasti protidrogové prevence“ a dále pouze „podporu zajištění realizace protidrogové politiky“, obojí ve své gesci zdravotnictví. Primátor Svoboda podle článku zveřejněného 4. dubna 2023 na webu CNN Prima NEWS říká, že je „velice pravděpodobné, že situaci převezmu do vlastních rukou jako šéf protidrogového programu.“

Jaký je vztah primátora Svobody k protidrogové problematice nevím, ale Praha 2 vedená starostkou Udženijou si v minulém volebním období odhlasovala, že na svém území už žádné nové adiktologické služby nechce, ačkoli právě zde by podle odborníků mělo vzniknout nové kontaktní centrum. Každopádně to vypadá, že protidrogová gesce je v tomto volebním období horkým bramborem, který si mezi sebou přehazuje bezpečnost se zdravotnictvím. Výsledkem je stav, kdy hlavní město nemá ani protidrogovou komisi a ani není jasné, kdo má protidrogovou politiku na starost. Nikdo nic neřeší a podle toho to vypadá.

Ale není pravda, že ve věci zavřeného kontaktního centra v Praze 5 „žádné náhradní řešení se bohužel zatím nerýsuje“, jak se nechává v již zmíněném článku Adama Hejduka slyšet Pavel Bém, který je nejen bývalým primátorem za ODS ale i uznávaným odborníkem na poli adiktologické péče. Díky zapojení odborníků a předchozím politickým jednáním je totiž Praha ve zcela jiné situaci než před čtyřmi lety:

  1. má odborníky připravený a Zastupitelstvem hlavního města schválený plán rozvoje adiktologických služeb, takže se ví, ve kterých městských částech mají vzniknout nové služby,
  2. má peníze v rozpočtu na otevření dalších dvou kontaktních center ve druhém pololetí letošního roku,
  3. má konkrétní městské části, jejichž vedení chápe, že s ohledem na veřejné zdraví je nutné strpět na svém území kontaktní centrum pro lidi závislé na návykových látkách a
  4. má už řadu měsíců vytipované konkrétní lokality, kde by nová centra mohla vzniknout.

Klíčový je zejména třetí bod, tj. ochota městských částí spolupracovat, což se v minulosti jevilo jako nepřekonatelná bariéra. Např. pozemek v Praze 9 zmiňovaný v článku Adama Hejduka ředitelem organizace Progessive vytipovalo pro vybudování nového centra samotné vedení městské části s tím, že pokud to tam nepůjde, bude hledat dál. Rovněž v Praze 7 je vhodná lokalita, se kterou městská část souhlasí. Další místo vytipovala Praha 10 a ještě jako radní minulé koalice jsem letos v lednu oslovila ministra Jurečku s žádostí o poskytnutí vytipované a státem aktuálně nevyužívané budovy pro otevření nového centra.

Jenže tady narážíme na to, že v Radě hlavního města Prahy není nikdo, kdo by se k odpovědnosti za protidrogovou politiku hlásil, panuje tam chaos v kompetencích a chybí klíčový poradní orgán Rady. Výsledkem je, že nikdo nic nedělá.

Když se rýsovat nechce, tak se nerýsuje. To dá rozum a ví to každý školák.

 

Odkazy:

Zápis z lednové protidrogové komise

https://www.praha.eu/file/3575087/Zapis_PK_25._1._2023_final_01.pdf

Seznam aktuálních komisí Rady HMP:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/rada/komise_rady/index.html

Působnost členů Rady hlavního města Prahy:,

https://www.praha.eu/public/f8/90/51/1858165_1272695_Brozura_pusobnosti_clenu_Rady_HMP___16_02_2023.pdf

Poslední publikované články:

https://cnn.iprima.cz/situace-s-narkomany-na-smichove-je-kriticka-praha-nutne-potrebuje-dalsi-kontaktni-centra-208982

https://www.prahain.cz/zivot-ve-meste/florenc-v-zapachu-moci-a-vykal-11392.html

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milena Johnová | pondělí 17.4.2023 13:54 | karma článku: 8,68 | přečteno: 350x