Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Uspěli by naši prezidentští kandidáti v Německu?

Na začátku prosince jsem jménem národní sekce evropské asociace EUROSOLAR zaslal všem  prezidentským kandidátům devět otázek o směřování české energetiky. Bohužel, větší část  neodpověděla, patrně jim téma nepřišlo důležité.

Do dnešního dne jsme získali pouze tři odpovědi a názory dalších dvou kandidátů známe z jejich veřejných vystoupení, případně jejich politického působení.

Prezidentský kandidát Jiří Hynek odpověděl podle našeho názoru pro budoucnost české energetiky i ekologie velmi destruktivně. Obnovitelné energie mají podle něj omezený smysl, jsou drahé, znešvařují krajinu, budeme dále využívat uhlí a stavět nové jaderné elektrárny. Čili jednoznačný zástupce konservativního myšlení, který ovšem sází na koherenci s většinovým názorem české veřejnosti. Samozásobování nepodporuje a  elektromobilitě si nic nemyslí. Energiewende (německou energetickou proměnu) považuje za omyl.

Prezidentský kandidát Michal Horáček se v odpovědích jevil o něco modernější a liberálnější. Sice by udržoval v provozu jaderné elektrárny a podceňuje potenciál  OZE, ale německou Energiewende považuje pro Českou republiku za inspirativní a podporovat by samozásobení a úsporné technologie.

Šalamounsky odpověděl pan Vratislav Kulhánek, když napsal „otázky ekologie, obnovitelných zdrojů a veškeré lidské činnosti ovlivňující životní prostředí neberu na lehkou váhu. Je to předmětem probíhající debaty odborníků širokého spektra a nemyslím si, že je vhodné na jakoukoliv otázku odpovídat pouhým zaškrtnutím jedné ze tří nabízených odpovědí. Při formování jakéhokoliv osobního názoru jsem zvyklý naslouchat všem typům argumentů a budu to tak činit i v budoucnu.“

V průvodním dopise prezidentským kandidátům byly otázky formulovány jako postoje, nikoliv jako nějaké konečné a neměnné rozhodnutí.

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš odpověděl, že se vynasnaží odpovědět do termínu. To se mu nepodařilo. Myslím, že otázky nejsou nijak složité, a že na ně lze odpovědět během několika minut.

Pan prezident Miloš Zeman se ke svým názorům na energetiku přiznal před krátkým časem, kdy se v rozhovoru pro televizi Barrandov z Moskvy nechal slyšet, že Energiewende  zkrachovala, a že se těší na fúzi. Tento názor je bohužel široce rozšířen, a i když bylo v poslední době dosaženo jistých pokroků ve  výzkumu fúzní reakce, do praktického využití je ještě desítky let daleko. Především cena fúzní elektřiny by byla zásadní brzdou. I když je na tom z hlediska bezpečnosti a radiačního zamoření lépe než štěpný proces ve stávajících jaderných elektrárnách, nejedná se ani o zcela bezpečnou či neradioaktivní technologii.

Pan Miroslav Topolánek, tehdy pouhý poslanec PČR,  se okolo roku 2000 na českoněmeckém pracovním setkání o obnovitelných zdrojích v Praze v Goethe Institutu nechal slyšet, že u nás nemáme pro obnovitelné zdroje podmínky a dodal, „…že to včera počítali se svou diplomantkou“. Jako kdyby nevěděl, že již tou dobou byly v Německu veliké firmy, vědecké ústavy, finanční organizace i mnohé politické strany, které se intenzivně výrobou, výzkumem, investicemi, propagací a prosazováním obnovitelné energie zabývaly.

Německo dosáhne v tomto roce podíl obnovitelné elektřiny v síti ve výši přes 38%, přičemž v některých týdnech (8., 15. a 40.) přesáhl tento podíl padesáti procent. Výzkum německé agentury pro obnovitelnou energii z července tohoto roku zjistil, že pro 95 % občanů SRN je pro další intenzivní využívání a podpora obnovitelné energii je důležitá nebo velmi či mimořádně důležitá. Jsou toto symptomy krachující energetické cesty?

Přes významné úspěchy obnovitelné energetiky nemá v Německu výstavba obnovitelných zdrojů podporu, jakou by si zasloužila, a to je důsledek energetické politiky současné německé vlády. Vláda Angely Merkelové omezila výstavbu obnovitelných zdrojů každoročně vypisovanými limitami, což nelze považovat za krach Energiewende, ale za krach politiky.

Jaké výhledy předesílají významné finanční instituce, například Bloomberg, významná americká společnost, která připravuje ekonomické prognózy, poskytuje finanční služby a informace o akciích?

Její předpovědi vidí do roku 2040 převahu (přes 70%) investic do obnovitelných zdrojů, především větru a slunce; do čtyř let bude cena elektřiny z fotovoltaiky levnější v dalších významných zemích, i tam, kde se nejedná o vyhlášené slunné regiony (Spojené Království). Významně poklesnou produkční ceny elektřiny z větru, zásadně se bude investovat v Číně a Indii a jen asi čtvrtina půjde do jádra a fosilních zdrojů. Podle předpovědi dále dojde k zásadnímu průniku bateriové techniky do spotřebitelské oblasti a zvýší se flexibilita systémů; spotřeba proudu pro elektromobilitu bude lehce nad 10% celkové elektrické výroby, a baterie budou pomáhat řešit intermitentní charakter slunečních a větrných zdrojů.

Domy budu v maximální míře vybaveny solární energetikou. Slabá poptávka a levné obnovitelné zdroje sníží množství uhlí, mnoho projektů bude zrušeno. Emise se budou zvyšovat do roku 2026 a ty pak budou rychle klesat.

Podle banky Lazard, jak jsem psal zde, jsou již letos ceny elektřiny, generované z nově stavěných fotovoltaických elektráren v průmyslovém rozměru tři až čtyřikrát levnější než z nově stavěných jaderných elektráren. S akumulací jsou OZE na poloviční ceně ve srovnání s jádrem.

Mají naši prezidentští kandidáti lepší přehled o energetických trendech, než věhlasné banky a světové poradenské firmy? Samozřejmě nevím, zda by naši kandidáti v hypotetických volbách v Německu uspěli, z hlediska energetiky by ale na plné čáře propadli.

 

 

Autor: Milan Smrž | neděle 17.12.2017 16:18 | karma článku: 10,65 | přečteno: 465x
  • Další články autora

Milan Smrž

Proč není současná zastupitelská demokracie tím nejlepším?

Směřování světa určují agresivní jedinci, jejichž mantrou je boj, hromadění majetku a moci, v podstatě osoby s psychopatickými rysy. Víme o nějaké lepší variantě, která by dala více prostoru odpovědnější a mírumilovnější politice?

10.10.2023 v 19:39 | Karma: 8,83 | Přečteno: 272x | Diskuse| Politika

Milan Smrž

Česká asociální a neekologická cesta z klimatické a energetické krize

Českou společnost stále méně zajímají problémy klimatické změny. Podporujeme jadernou energii, ale nechceme v obcích jaderné úložiště. Odmítáme větrnou energii, i když je nejčistším zdrojem elektřiny.

27.9.2023 v 20:10 | Karma: 9,59 | Přečteno: 436x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

V něčem se Kazachstán podobá České republice

Před nedávnem jsem byl účastníkem energetického a ekologického semináře v kazachstánské Karagandě a rád bych sdílel některé skutečnosti česko-kazašských podobností.

5.12.2022 v 12:34 | Karma: 11,20 | Přečteno: 409x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Bytová politika v Čechách a v sousedních zemích

Domácí bytová politika je mizerná, lépe řečeno žádná. Nestaví se sociální byty, v nedostatečné míře se domy se v dostatečné míře nesanují, staví se nové projekty bez fotovoltaiky na střechách a fasádách. Řešení ale existuje.

19.4.2022 v 8:18 | Karma: 18,05 | Přečteno: 611x | Diskuse| Společnost

Milan Smrž

O vítr a slunce se války nepovedou

Stálé propojení válek, násilí a nespravedlnosti s energií je evergreenem. Otroci, uhlí, ropa, plyn i uran představovaly cíle válečného snažení, ale současně byly i válečnými prostředky. Od antiky až do dnešních dnů.

21.3.2022 v 20:40 | Karma: 14,67 | Přečteno: 411x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

  • Počet článků 59
  • Celková karma 15,78
  • Průměrná čtenost 1019x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik