Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřený dopis Petru Fialovi

Spor o jadernou energii rozděluje společnost i Evropu. V diskuzi se ale nebere na zřetel, že nám do limitu  1,5 °C, odsouhlaseného pařížskou dohodou, podle americké agentury MCC zbývá při současných emisích jen sedm a půl let.

Vážený pan předseda vlády

Petr Fiala

 

Vážený pane, blahopřeji Vám k úspěšnému sestavení vlády České republiky a přeji Vám do Nové roku vše nejlepší.

Obracím se jako představitel evropské asociace EUROSOLAR na Vás s apelem vztahujícím se k energetické koncepci České republiky.

Pozice obnovitelné energetiky v České republice je složitá. Fotovoltaický exces kulminující v roce 2010 renomé zásadně zhoršil. Stálé opakování mantry „u nás to nejde“ se hluboce vsáklo do myslí české populace, jak veřejnosti, tak i politiků.

Existuje ale mnoho studií pro jednotlivé země, vypracovaných vědeckými institucemi a univerzitami (Fraunhoferův institut ISE, Potsdamský Institut IASS, LUT Lappeenranta…). Vypracovány byly studie i pro jednotlivé spolkové země – průmyslové Bavorsko, které nemá moře a je hustěji osídleno než ČR. Studii vypracovala Technická univerzita v Mnichově a Bavorské centrum pro aplikovaný energetický výzkum (ZAE Bayern).

Podle těchto studií lze zásobovat většinu zemí obnovitelnou energií, založenou především na kombinaci větru, slunce a akumulace, rovněž Českou republiku. Pouze domy ve střední Evropě spotřebovávají okolo 40 % celkové energie a v Evropě jsou již postaveny či rekonstruovány desítky tisíc domů v nízkoemisním standardu a desítky (i velkých) budov, které během roku vyrobí více energie, než spotřebují. Tyto budovy se většinou v úsporách zaplatí do 8 let. U nás je nízkoemisních budov žel velmi málo.

V USA se k cíli úplného zásobování obnovitelnou energií přihlásilo více jak 180 měst; v této zemi bylo současně odstaveno několik jaderných elektráren z ekonomických důvodů – jejich operační náklady jsou vyšší, než celkové náklady na větrnou či sluneční elektřinu.  K cíli 100% obnovitelné energie se přihlásilo rovněž 346 světových společností jako například DuPont, Akzonobel, Heathrow Airports, Nestlé, Velux….

Jediným a levným řešením je 100% obnovitelné energie. To potvrzují vedle studií především reálné středoevropské projekty obcí a městeček (Ursensollen, Wunsiedl, Wildpoldsried, Ascha...), měst (Hassurt- 13.500 obyv.), regionů a okresů (Aller-Leine-Tal 60.000 obyv., Rhein-Hunsrück 103.000 obyv., Lüchow-Danneberg 48.500 obyv.) a spolkové země (Burgenland 297.000 obyv.). Převážná část těchto lokalit jsou vývozci obnovitelné elektřiny (Rhein-Hunsrück více jak 400% vlastní spotřeby), mají nezanedbatelné příjmy z jejího prodeje, přičemž jejich klimatické podmínky jsou podobné jako má ČR.

Existuje mnoho argumentů proti jaderné energii, ale z hlediska klimatu, což je prioritní záležitost, je rozhodující její pomalá výstavba a kapacitní neschopnost podílet se na významném zbrzdění klimatické katastrofy. Dnes jádro pokrývá se svými 415 reaktory 1,6 % energetické světové spotřeby (uvádí se sice 4,2 % - to je ale přepočet na primární energii uhelné elektrárny). Nejambicióznější scénář IAEA předpokládá trojnásobné zvýšení produkční jaderné kapacity do roku 2050, což by znamenalo připojení asi tisíce 1 GW reaktorů za 29 let, tedy 34 každý rok, když se ročně v průměru připojí 3 1GW reaktory. Realizace tohoto plánu by snížila celkové emise oxidu uhličitého maximálně o 8 %.

S ohledem na uvedené považujeme záměr výstavby jaderných elektráren za velmi nešťastný, který finančně zatíží (přímo či přes státní rozpočet) nejširší veřejnost na desetiletí. V následujících letech budou mít jaderné elektrárny v létě problémy s chlazením a dosud ani není rozhodnuto o místě trvalého úložiště odpadu. Riziko větší havárie je sice nízké, ale v žádném případě není nulové.

Pakliže byste měl, vážený pane premiére, zájem seznámit se hlouběji s danými skutečnostmi, jsem Vám k dispozici.

V úctě Milan Smrž,

předseda národní sekce a vicepresident evropské asociace EUROSOLAR

 

 

Autor: Milan Smrž | úterý 4.1.2022 19:16 | karma článku: 15,26 | přečteno: 1202x
  • Další články autora

Milan Smrž

Co nás stojí a bude stát uran?

Svět jako by stál před další renesancí jaderné energetiky. Jak jsou tyto plány reálné? Jaké jsou následné náklady na dnes nejrozšířenější způsob těžby - podzemní loužení? Co srovnání s obnovitelnou energetikou?

9.6.2024 v 11:39 | Karma: 9,69 | Přečteno: 329x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Poznámky k revitalizace uhelných regionů

Severočeské i severomoravské uhelné regiony čeká transformace. Budou se tam stavět malé jaderné elektrárny a nebo se vydají cestou jinou cestou?

20.5.2024 v 13:01 | Karma: 8,26 | Přečteno: 220x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.

9.5.2024 v 11:19 | Karma: 9,76 | Přečteno: 553x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma: 11,13 | Přečteno: 578x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 22,65 | Přečteno: 6110x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Nedostatkových léků je skoro 30 druhů, lékárny musí hlásit zásoby

18. července 2024,  aktualizováno  11:52

Léků, u kterých musí lékárny od června hlásit zásoby kvůli riziku jejich nedostupnosti, jsou už...

Jsme v satanově domě, křičela rumunská europoslankyně. Museli ji vyvést

18. července 2024  11:52

Evropský parlament (EP) zahájil ve středu desáté funkční období. A první výstřelek na sebe nenechal...

Pohnojil jsi to, vyčetl Havlíček premiérovi emisní povolenky pro domácnosti

18. července 2024  11:15,  aktualizováno  11:35

Kvůli Green Dealu, konkrétně kvůli emisním povolenkám pro domácnosti, se do vlády Petra Fialy...

Při kopání kanalizace v Kuřimi našli lebku, patrně pochází z doby Velké Moravy

18. července 2024  11:33

Nečekaný objev učinili dělníci při výkopových pracích v Kuřimi na Brněnsku. Pod jednou ze starých...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 9,24
  • Průměrná čtenost 979x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik