Otevřený dopis Petru Fialovi
Vážený pan předseda vlády
Petr Fiala
Vážený pane, blahopřeji Vám k úspěšnému sestavení vlády České republiky a přeji Vám do Nové roku vše nejlepší.
Obracím se jako představitel evropské asociace EUROSOLAR na Vás s apelem vztahujícím se k energetické koncepci České republiky.
Pozice obnovitelné energetiky v České republice je složitá. Fotovoltaický exces kulminující v roce 2010 renomé zásadně zhoršil. Stálé opakování mantry „u nás to nejde“ se hluboce vsáklo do myslí české populace, jak veřejnosti, tak i politiků.
Existuje ale mnoho studií pro jednotlivé země, vypracovaných vědeckými institucemi a univerzitami (Fraunhoferův institut ISE, Potsdamský Institut IASS, LUT Lappeenranta…). Vypracovány byly studie i pro jednotlivé spolkové země – průmyslové Bavorsko, které nemá moře a je hustěji osídleno než ČR. Studii vypracovala Technická univerzita v Mnichově a Bavorské centrum pro aplikovaný energetický výzkum (ZAE Bayern).
Podle těchto studií lze zásobovat většinu zemí obnovitelnou energií, založenou především na kombinaci větru, slunce a akumulace, rovněž Českou republiku. Pouze domy ve střední Evropě spotřebovávají okolo 40 % celkové energie a v Evropě jsou již postaveny či rekonstruovány desítky tisíc domů v nízkoemisním standardu a desítky (i velkých) budov, které během roku vyrobí více energie, než spotřebují. Tyto budovy se většinou v úsporách zaplatí do 8 let. U nás je nízkoemisních budov žel velmi málo.
V USA se k cíli úplného zásobování obnovitelnou energií přihlásilo více jak 180 měst; v této zemi bylo současně odstaveno několik jaderných elektráren z ekonomických důvodů – jejich operační náklady jsou vyšší, než celkové náklady na větrnou či sluneční elektřinu. K cíli 100% obnovitelné energie se přihlásilo rovněž 346 světových společností jako například DuPont, Akzonobel, Heathrow Airports, Nestlé, Velux….
Jediným a levným řešením je 100% obnovitelné energie. To potvrzují vedle studií především reálné středoevropské projekty obcí a městeček (Ursensollen, Wunsiedl, Wildpoldsried, Ascha...), měst (Hassurt- 13.500 obyv.), regionů a okresů (Aller-Leine-Tal 60.000 obyv., Rhein-Hunsrück 103.000 obyv., Lüchow-Danneberg 48.500 obyv.) a spolkové země (Burgenland 297.000 obyv.). Převážná část těchto lokalit jsou vývozci obnovitelné elektřiny (Rhein-Hunsrück více jak 400% vlastní spotřeby), mají nezanedbatelné příjmy z jejího prodeje, přičemž jejich klimatické podmínky jsou podobné jako má ČR.
Existuje mnoho argumentů proti jaderné energii, ale z hlediska klimatu, což je prioritní záležitost, je rozhodující její pomalá výstavba a kapacitní neschopnost podílet se na významném zbrzdění klimatické katastrofy. Dnes jádro pokrývá se svými 415 reaktory 1,6 % energetické světové spotřeby (uvádí se sice 4,2 % - to je ale přepočet na primární energii uhelné elektrárny). Nejambicióznější scénář IAEA předpokládá trojnásobné zvýšení produkční jaderné kapacity do roku 2050, což by znamenalo připojení asi tisíce 1 GW reaktorů za 29 let, tedy 34 každý rok, když se ročně v průměru připojí 3 1GW reaktory. Realizace tohoto plánu by snížila celkové emise oxidu uhličitého maximálně o 8 %.
S ohledem na uvedené považujeme záměr výstavby jaderných elektráren za velmi nešťastný, který finančně zatíží (přímo či přes státní rozpočet) nejširší veřejnost na desetiletí. V následujících letech budou mít jaderné elektrárny v létě problémy s chlazením a dosud ani není rozhodnuto o místě trvalého úložiště odpadu. Riziko větší havárie je sice nízké, ale v žádném případě není nulové.
Pakliže byste měl, vážený pane premiére, zájem seznámit se hlouběji s danými skutečnostmi, jsem Vám k dispozici.
V úctě Milan Smrž,
předseda národní sekce a vicepresident evropské asociace EUROSOLAR
Milan Smrž
Co nás stojí a bude stát uran?
Svět jako by stál před další renesancí jaderné energetiky. Jak jsou tyto plány reálné? Jaké jsou následné náklady na dnes nejrozšířenější způsob těžby - podzemní loužení? Co srovnání s obnovitelnou energetikou?
Milan Smrž
Poznámky k revitalizace uhelných regionů
Severočeské i severomoravské uhelné regiony čeká transformace. Budou se tam stavět malé jaderné elektrárny a nebo se vydají cestou jinou cestou?
Milan Smrž
České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím
K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.
Milan Smrž
Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun
Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?
Milan Smrž
Také jste proti Green Dealu?
Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?
Další články autora |
Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc
Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Našli jsme české nebe. Hospodu, kde čepují pivo za 23 korun
Premium Ta cena bije do očí. Ano, v hospodě U Smrku mají čepované pivo třikrát levnější než v Praze. Útulný...
Napadl kolemjdoucího a způsobil mu vážná zranění. Nyní mu hrozí až 18 let za mřížemi
Policejní hlídky vyjížděly v pátek krátce před 23. hodinou, do ulice Palackého v Mladé Boleslavi, k...
Cukrovka a obezita stojí ročně desítky miliard, chybí prevence u nejmenších
Léčba obezity a s ní spojených komplikací vyjde Česko ročně až na desítky miliard korun. Podle...
Zkolaboval železniční koridor Praha - Morava, zpoždění nabralo hodiny
Aktualizujeme Kvůli poškození trakčního vedení v České Třebové na Orlickoústecku se od půl páté přerušil provoz...
Z kamioňáka kazatelem. Kdo je Nigerijec, který nabízí spásu přes ruský vliv
Premium Považují se za nebešťany a těší se na apokalypsu. Tak se prezentuje záhadná a státem uznaná Církev...
Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut
Máte rádi pečenou kachnu? Nyní můžete přeskočit hodiny v kuchyni strávené přípravou a sáhnout po Sous-vide kachních čtvrtkách od Vodňanské drůbeže....
- Počet článků 62
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 981x
Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice, o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz