Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boj mocných na pozadí konfliktu v Národním Karabachu

Boj o Náhorní Karabach neboli tzv. „Černou zahradu“ má historické, etnické i náboženské kořeny. Válka si ji od roku 1988 vyžádala tisíce obětí a své zájmy v ní mají nejen Rusko a Turecko, ale i další mocnosti.  

Konflikt v Náhorním Karabachu má hluboké historické kořeny, které zůstaly živé dodnes. Etnické boje v oblasti má na svědomí pohnutá historie tohoto území. Patřilo mnoha bývalým říším a postupně se stalo předmětem soupeření více mocností, aby nakonec skončilo v rukou carského Ruska a následně Sovětského svazu. V roce 1921 byl předán Náhorní Karabach, s převahou arménského obyvatelstva, Ázerbájdžánu. Šlo tehdy o typické bolševické rozhodnutí v duchu „rozděl a panuj“.

S tím, jak se sovětské impérium na konci 80. let začalo hroutit, zdejší etnické nepokoje opět propukly a mezi Arménií a Azerbajdžánem se rozhořela válka o Karabach.

Ázerbájdžán v šestileté válce s Arménií mezi lety 1988-1994  ztratil skoro 15 procent svého území (kromě Karabachu) a konflikt vyhnal z domovů více než 800 tisíc Ázerbájdžánců. Hněv a pocit křivdy v nich i po dvaceti pěti letech zůstaly ale hluboce zakořeněny a  mnozí z nich doufají stále v návrat domů.

Kromě sporu dvou zemí o svrchovanost nad horskou enklávou Náhorního Karabachu se nejedná pouze o spor dvou historicky znepřátelených etnik, ale také o další projev sváru mezi křesťany a muslimy a střet zájmů Ruska a Turecka. 

Boje, které si vyžádaly více než 30000 mrtvých na obou stranách, skončily v roce 1994 příměřím. Mírovou smlouvu spolu ale oba státy navzdory mezinárodnímu úsilí Ruska, USA a Francie neuzavřely. Oblast je stále mezinárodně uznávanou součástí Ázerbájdžánu a ani Arménie jej de facto neuznává za svou součást. Náhorní Karabach má formálně vlastní ústavu, parlament, vládu i prezidenta (de facto je ale propojen s Arménií). A tak zatímco Ázerbájdžán požaduje v souladu s mezinárodním právem navrácení Karabachu pod svoji svrchovanost, Arménie naopak trvá na jeho nezávislosti.

Příměří z roku 1994 bylo nicméně po celých 25 let permanentně porušováno. Konflikty mezi bojujícími stranami zintenzivnily zejména po roce 2008, kdy došlo k precedentnímu uznání nezávislosti Kosova.

Naposledy se konflikt znovu rozhořel 20. září tohoto roku, kdy obě strany začaly bombardovat území protivníka. Počty obětí jak mezi vojáky, tak i civilním obyvatelstvem jsou počítány na stovky. Může se, i přes nasazení těžkých zbraní, samozřejmě opět jednat o další lokální konflikt na linii střetu. Nelze ale nevzít v úvahu angažmá Turecka, které okamžitě po zahájení nynějších bojů prohlásilo, že Ázerbájdžán podpoří jakýmikoliv prostředky, a to i vojensky, ačkoliv se dříve v konfliktu viditelně neangažovalo. To může být začátkem významného rozšíření konfliktu.

Na druhé straně Rusko, které má v Arménii vojenskou základnu, se dosud chová poměrně zdrženlivě. Je sice spojencem Arménie, ale má dobré vztahy i s Ázerbájdžánem. Snaží se prosazovat své zájmy na Kavkazu a současný zamrzlý konflikt mu fakticky vyhovuje. Stále větší angažovanost Turecka v regionu se s ruskými zájmy ovšem neslučuje. Je proto možné, že se současné pokračování latentního konfliktu o Karabach stane zástupným konfliktem mezi Ruskem a Tureckem o vliv na Kavkazu.

Jakékoli případné mírové řešení konfliktu tak bude vyžadovat nejen kompromisy obou přímých stran konfliktu, ale i dalších aktérů. Ve sporu jsou totiž angažovaní nejen Rusko, Turecko nebo například Írán, ale, kvůli obrovským nalezištím plynu a ropy v Kaspickém moři, také USA, Čína případně Velká Británie s jejich geopolitickými zájmy.

 

Autor: Milan Šarapatka | neděle 18.10.2020 14:21 | karma článku: 18,77 | přečteno: 510x
  • Další články autora

Milan Šarapatka

Stane se válka na Ukrajině Trumpovým Vietnamem?

Mnozí se nyní ptají, jak se Trump, který dnes již podruhé nastupuje do úřadu amerického prezidenta, popasuje s válkou na Ukrajině.

20.1.2025 v 11:32 | Karma: 17,03 | Přečteno: 508x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Český establishment vsadil vše na vítězství Kamaly a po zvolení Trumpa neví kudy kam.

Čeští političtí představitelé tolik fandili Kamale Harris, že nyní neví, jak se popasovat, po Trumpově triumfu, se změnou americké politiky. A naše diplomacie potřebuje odideologizovat. Zvládne to „diplomatický veleduch“ Lipavský?

11.11.2024 v 7:00 | Karma: 33,63 | Přečteno: 864x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Ať žijí Obrtlíci!

Vítězství D. Trumpa ve volbách zapůsobilo jako bomba. Došlo ke změně názorů našich politiků, jako na obrtlíku. A média, věrně sloužící koalici, denuncující Trumpa, mezitím vypouštějí mlhu a hledají viníky Kamaliny prohry.

6.11.2024 v 14:44 | Karma: 36,03 | Přečteno: 903x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Proč máme smůlu na zbabělé lídry….

Vládní personálie se nám v poslední době nedaří. Ze Síkely je komisař přes buráky, Bartoš vyletěl z MMR, Lipavský je potenciální „skokan roku z partaje do partaje“ a premiér by nejraději se vším praštil a odjel taky do Bruselu.

27.9.2024 v 7:00 | Karma: 42,75 | Přečteno: 4703x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Diplomatické nedochůdče opět netrefilo!

Náš ministr zahraničí Bc. Lipavský se opět „ převedl“. Místo toho, aby se snažil proti předsedkyni KSČM Kateřině Konečné vystoupit s věcnými argumenty, tradičně sklouzl do svých naučených aktivistických frází.

31.7.2024 v 7:00 | Karma: 39,67 | Přečteno: 1674x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska

14. ledna 2025  20:11

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj...

Hrozí destabilizace Slovenska, tvrdí tajná služba. Matovič má Fica za blázna

21. ledna 2025  15:02,  aktualizováno  21:01

Slovenská civilní tajná služba SIS oznámila, že získala závažné informace o organizované dlouhodobé...

ANO a SPD budou blokovat vyšší poplatky ČT. Babiš označil Foltýna za magora

21. ledna 2025  5:10,  aktualizováno 

Lídři opozičních hnutí ANO Andrej Babiš i SPD Tomio Okamura ve Sněmovně oznámili, že budou blokovat...

Co můžeme čekat, drahý příteli? Putin a Si si volali hned po Trumpově slibu

21. ledna 2025  20:41

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching spolu telefonovali krátce...

Konec ručního uklízení toalet. Všechno udělá robot řízený umělou inteligencí

21. ledna 2025  20:41

Špičkovou technologii a revoluci v hygieně – nejen to slibuje zákazníkům společnost Primech AI díky...

Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.
Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.

Vitamínu D se říká sluneční vitamín, protože je úzce spojen s UV zářením. Je nepostradatelný pro náš organismus, který si ho sice umí vyrobit, ale...

  • Počet článků 234
  • Celková karma 28,90
  • Průměrná čtenost 2163x
Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Seznam rubrik