Boj mocných na pozadí konfliktu v Národním Karabachu
Konflikt v Náhorním Karabachu má hluboké historické kořeny, které zůstaly živé dodnes. Etnické boje v oblasti má na svědomí pohnutá historie tohoto území. Patřilo mnoha bývalým říším a postupně se stalo předmětem soupeření více mocností, aby nakonec skončilo v rukou carského Ruska a následně Sovětského svazu. V roce 1921 byl předán Náhorní Karabach, s převahou arménského obyvatelstva, Ázerbájdžánu. Šlo tehdy o typické bolševické rozhodnutí v duchu „rozděl a panuj“.
S tím, jak se sovětské impérium na konci 80. let začalo hroutit, zdejší etnické nepokoje opět propukly a mezi Arménií a Azerbajdžánem se rozhořela válka o Karabach.
Ázerbájdžán v šestileté válce s Arménií mezi lety 1988-1994 ztratil skoro 15 procent svého území (kromě Karabachu) a konflikt vyhnal z domovů více než 800 tisíc Ázerbájdžánců. Hněv a pocit křivdy v nich i po dvaceti pěti letech zůstaly ale hluboce zakořeněny a mnozí z nich doufají stále v návrat domů.
Kromě sporu dvou zemí o svrchovanost nad horskou enklávou Náhorního Karabachu se nejedná pouze o spor dvou historicky znepřátelených etnik, ale také o další projev sváru mezi křesťany a muslimy a střet zájmů Ruska a Turecka.
Boje, které si vyžádaly více než 30000 mrtvých na obou stranách, skončily v roce 1994 příměřím. Mírovou smlouvu spolu ale oba státy navzdory mezinárodnímu úsilí Ruska, USA a Francie neuzavřely. Oblast je stále mezinárodně uznávanou součástí Ázerbájdžánu a ani Arménie jej de facto neuznává za svou součást. Náhorní Karabach má formálně vlastní ústavu, parlament, vládu i prezidenta (de facto je ale propojen s Arménií). A tak zatímco Ázerbájdžán požaduje v souladu s mezinárodním právem navrácení Karabachu pod svoji svrchovanost, Arménie naopak trvá na jeho nezávislosti.
Příměří z roku 1994 bylo nicméně po celých 25 let permanentně porušováno. Konflikty mezi bojujícími stranami zintenzivnily zejména po roce 2008, kdy došlo k precedentnímu uznání nezávislosti Kosova.
Naposledy se konflikt znovu rozhořel 20. září tohoto roku, kdy obě strany začaly bombardovat území protivníka. Počty obětí jak mezi vojáky, tak i civilním obyvatelstvem jsou počítány na stovky. Může se, i přes nasazení těžkých zbraní, samozřejmě opět jednat o další lokální konflikt na linii střetu. Nelze ale nevzít v úvahu angažmá Turecka, které okamžitě po zahájení nynějších bojů prohlásilo, že Ázerbájdžán podpoří jakýmikoliv prostředky, a to i vojensky, ačkoliv se dříve v konfliktu viditelně neangažovalo. To může být začátkem významného rozšíření konfliktu.
Na druhé straně Rusko, které má v Arménii vojenskou základnu, se dosud chová poměrně zdrženlivě. Je sice spojencem Arménie, ale má dobré vztahy i s Ázerbájdžánem. Snaží se prosazovat své zájmy na Kavkazu a současný zamrzlý konflikt mu fakticky vyhovuje. Stále větší angažovanost Turecka v regionu se s ruskými zájmy ovšem neslučuje. Je proto možné, že se současné pokračování latentního konfliktu o Karabach stane zástupným konfliktem mezi Ruskem a Tureckem o vliv na Kavkazu.
Jakékoli případné mírové řešení konfliktu tak bude vyžadovat nejen kompromisy obou přímých stran konfliktu, ale i dalších aktérů. Ve sporu jsou totiž angažovaní nejen Rusko, Turecko nebo například Írán, ale, kvůli obrovským nalezištím plynu a ropy v Kaspickém moři, také USA, Čína případně Velká Británie s jejich geopolitickými zájmy.
Milan Šarapatka
Stane se válka na Ukrajině Trumpovým Vietnamem?
Mnozí se nyní ptají, jak se Trump, který dnes již podruhé nastupuje do úřadu amerického prezidenta, popasuje s válkou na Ukrajině.
Milan Šarapatka
Český establishment vsadil vše na vítězství Kamaly a po zvolení Trumpa neví kudy kam.
Čeští političtí představitelé tolik fandili Kamale Harris, že nyní neví, jak se popasovat, po Trumpově triumfu, se změnou americké politiky. A naše diplomacie potřebuje odideologizovat. Zvládne to „diplomatický veleduch“ Lipavský?
Milan Šarapatka
Ať žijí Obrtlíci!
Vítězství D. Trumpa ve volbách zapůsobilo jako bomba. Došlo ke změně názorů našich politiků, jako na obrtlíku. A média, věrně sloužící koalici, denuncující Trumpa, mezitím vypouštějí mlhu a hledají viníky Kamaliny prohry.
Milan Šarapatka
Proč máme smůlu na zbabělé lídry….
Vládní personálie se nám v poslední době nedaří. Ze Síkely je komisař přes buráky, Bartoš vyletěl z MMR, Lipavský je potenciální „skokan roku z partaje do partaje“ a premiér by nejraději se vším praštil a odjel taky do Bruselu.
Milan Šarapatka
Diplomatické nedochůdče opět netrefilo!
Náš ministr zahraničí Bc. Lipavský se opět „ převedl“. Místo toho, aby se snažil proti předsedkyni KSČM Kateřině Konečné vystoupit s věcnými argumenty, tradičně sklouzl do svých naučených aktivistických frází.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska
Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj...
Hrozí destabilizace Slovenska, tvrdí tajná služba. Matovič má Fica za blázna
Slovenská civilní tajná služba SIS oznámila, že získala závažné informace o organizované dlouhodobé...
ANO a SPD budou blokovat vyšší poplatky ČT. Babiš označil Foltýna za magora
Lídři opozičních hnutí ANO Andrej Babiš i SPD Tomio Okamura ve Sněmovně oznámili, že budou blokovat...
Co můžeme čekat, drahý příteli? Putin a Si si volali hned po Trumpově slibu
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching spolu telefonovali krátce...
Konec ručního uklízení toalet. Všechno udělá robot řízený umělou inteligencí
Špičkovou technologii a revoluci v hygieně – nejen to slibuje zákazníkům společnost Primech AI díky...
Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.
Vitamínu D se říká sluneční vitamín, protože je úzce spojen s UV zářením. Je nepostradatelný pro náš organismus, který si ho sice umí vyrobit, ale...
- Počet článků 234
- Celková karma 28,90
- Průměrná čtenost 2163x
V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým poslancem Parlamentu ČR.