Rodí se nový, multipolární svět. Zanechá Evropu v troskách?

S pádem socializmu a rozpadem Sovětského svazu se USA ujaly vedení unipolárního světa. Moc se jim to ale nepodařilo, viz Irák, Afganistán nebo Arabské jaro. Dnes se rodí nový, multipolární svět. Bude lepší než „Pax Americana“?

V 90. letech, poté, co se zhroutil Sovětský svaz a skončila studená válka mezi Západem a Východem, publikovali dva američtí autoři své představy o budoucím vývoji světa. Jedním byl Francis Fukuyama, spisovatelpolitolog a filosof japonského původu. Ve své knize  „Konec dějin a poslední člověk“ (1992) tvrdí, že pádem tzv. železné opony dějiny v podstatě skončily, neboť, jak píše, „sice stále budou probíhat události a vycházet noviny, které o nich budou psát, ale demokratický  světový řád svou úspěšnou expanzí ukázal, že je jediným možným a finálním stádiem vývoje lidstva a lidské vlády“.

Naopak druhý z nich, profesor, politolog Samuel Huntington ve své knize „Střet civilizací“ (1996) líčí, po pádu bipolárního světa, svou představu soupeřících civilizací. Ve své knize uvádí osm základních civilizací: západní, slovansko-pravoslavnou, islámskou, hinduistickou, konfuciánskou, japonskou, latinskoamerickou a africkou. Budoucí konflikty nebudou, podle Huntingtona, konflikty mezi státy, ale konflikty mezi kulturami a civilizacemi a budou probíhat především podél tzv. zlomových hranic - linií, kde se tyto civilizace střetávají.

Myslím, že dnes již není třeba diskutovat o tom, že pravdu měl Huntington. Mezi lety 1990 až 2017 tu byl svět, kdy existovala pouze jedna skutečná světová mocnost, a tou byly Spojené státy. Jejich hegemonie však světu příliš neprospěla. Stačí si jen připomenou Irák, Afganistán, útok 11. září nebo destabilizaci celého regionu, jako následek Arabského jara. Kolem roku 2017 se ale již začínají o svůj podíl na rozhodování ve světě hlásit další země. Nejen z popela povstalé Rusko ale i další, zejména pak stále sebevědomější a asertivnější Čína. A aby toho nebylo málo, dnes se k nim přidávají Indie, Brazílie, Argentina, Saudská Arábie a další země.

Ať se nám to líbí nebo ne, Západ o svoji dominaci ve světě přichází. Tento proces se můžeme snažit co nejvíce zpomalit, zastavit jej však nelze.

Je otázkou, zda vznikající multipolární svět, ve kterém o moc globálně i v jednotlivých regionech budou soupeřit s USA nově nastupující mocnosti, bude bezpečnější než ten současný svět, ve kterém hrají prim USA. Podle mého názoru   bezpečnějším být může, neboť místo toho, aby se všechny nové i teprve vznikající mocnosti snažily připravit USA o jejich dosavadní postavení, budou tyto mocnosti mezi sebou a proti sobě uzavírat nejrůznější dočasné koalice a světový mocenský systém tím vyvažovat. Představuji si to jako nějakou obdobu Vestfálského systému po Třicetileté válce.

V Evropě, kde v současnosti o vliv soupeří již nejen Rusko a USA, ale už i Čína a Indie, je situace složitá také tím, že zde již několik desítek let neexistuje žádný bezpečnostní systém reálně nahrazující Helsinský proces (1975), který v Evropě umožnil snížit napětí mezi státy během probíhající studené války. Absence fungujícího bezpečnostního systému, zahrnujícího všechny evropské země, včetně Ruska, je podle mého názoru nejen příčinou stále vzrůstajícího napětí ale i současné války na Ukrajině. Vždyť, pokud by byla Ukrajina někdy přijata do NATO, sila západních raket by se ocitla jen asi 300 km od Moskvy (údajně cca 3 minuty letu). Dokážu si představit, že s něčím takovým Kreml  souhlasit nebude nikdy. Tuto skutečnost potvrzují dokonce i slova generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který se nedávno pochlubil tím, že odmítl návrh smlouvy, kterou se Putin několik měsíců před napadením Ukrajiny snažil se Severoatlantickou aliancí vyjednat. V ní deklaroval, že pokud se Ukrajina vrátí k neutrálnímu statutu, Rusko sousední zemi nenapadne. Odmítnutí byť i jen jednat o takové smlouvě považuji za totální ignorování geopolitiky a neschopnosti reálně politického uvažování, které se Západu, především Evropě, vymstí.

To, co Evropa dnes urgentně potřebuje, kromě mnoha dalších změn a reforem, je utvoření nového bezpečnostního rámce, reflektujícího současné reálně rozdělení sil na kontinentu. V opačném případě nás čeká vleklý, zamrzlý konflikt na Ukrajině, který brzy nemusí zdaleka být jediným válečným konfliktem na evropském kontinentu. Jenom na Balkánu je takových ohnisek budoucích konfliktů několik.

Situace v dnešní Evropě je, podle mého názoru, dokonce podstatně horší, než byla kdy během studené války. Tehdy obě nepřátelské mocnosti, USA a SSSR, ovládaly, nebo můžeme říct de facto okupovaly, každá svoji polovinu kontinentu. A v případě jakékoli krize, ať již berlínské, maďarské nebo třeba Pražského jara, se mezi sebou vždy nějak dohodly, i když většinou bez ohledu na zájmy zemí, kterých se to týkalo, a krizi zažehnaly. Dnes ale SSSR zmizel ze scény, Rusko je dosud poměrně slabé, USA postupně svůj vliv ztrácí, Evropská unie na geopolitické mocenské mapě ještě ani neexistuje. A každý, ať spřátelený nebo nepřátelský stát, se kvůli absenci celoevropských bezpečnostních dohod, snaží získat výhody na úkor ostatních jen pro sebe.

Proto potřebuje Evropa multilaterální mezistátní dohodu o tom, jak postupovat v případě krizí, jako sůl. Již včera bylo pozdě. V opačném případě bude o našem osudu rozhodovat někdo jiný!

 

 

Autor: Milan Šarapatka | úterý 3.10.2023 11:47 | karma článku: 29,02 | přečteno: 1081x

Další články autora

Milan Šarapatka

Audit na ministerstvu obrany

Trump chce ukončit konflikt na Ukrajině co nejdříve a všemi prostředky. V Londýně zase jen slova místo činů. Další zbrojení až po auditu v rezortu obrany.

4.3.2025 v 13:08 | Karma: 26,38 | Přečteno: 543x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Evropa musí mít novou bezpečnostní dohodu za účasti všech zemí i Ruska a USA!

Trump jedná s Ruskem. Ví, že ukrajinský konflikt už vyhrát nelze. Evropa chce ale bojovat až do hořkého konce. Vývoj na Ukrajině po válce je zcela nepředvídatelný. Evropa potřebuje bezpečnostní strukturu za účasti Ruska.

24.2.2025 v 8:44 | Karma: 9,88 | Přečteno: 203x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Stane se válka na Ukrajině Trumpovým Vietnamem?

Mnozí se nyní ptají, jak se Trump, který dnes již podruhé nastupuje do úřadu amerického prezidenta, popasuje s válkou na Ukrajině.

20.1.2025 v 11:32 | Karma: 17,06 | Přečteno: 536x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Český establishment vsadil vše na vítězství Kamaly a po zvolení Trumpa neví kudy kam.

Čeští političtí představitelé tolik fandili Kamale Harris, že nyní neví, jak se popasovat, po Trumpově triumfu, se změnou americké politiky. A naše diplomacie potřebuje odideologizovat. Zvládne to „diplomatický veleduch“ Lipavský?

11.11.2024 v 7:00 | Karma: 33,69 | Přečteno: 867x | Diskuse | Politika

Milan Šarapatka

Ať žijí Obrtlíci!

Vítězství D. Trumpa ve volbách zapůsobilo jako bomba. Došlo ke změně názorů našich politiků, jako na obrtlíku. A média, věrně sloužící koalici, denuncující Trumpa, mezitím vypouštějí mlhu a hledají viníky Kamaliny prohry.

6.11.2024 v 14:44 | Karma: 36,03 | Přečteno: 908x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Hamburk ukazuje MHD budoucnosti. Vyjde ho na desítky miliard eur

19. června 2025

Premium Druhé největší město v Německu je známé svým rozsáhlým, integrovaným, a hlavně organizovaným...

Nájemník si připlatí za opravy. Vláda zvedá částky za údržbu, kterou lidé hradí sami

19. června 2025

Premium Nájemník zjistí, že vodovodní baterie v koupelně kape a je potřeba vyměnit celou kartuši. Oprava...

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

19. června 2025

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí...

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

19. června 2025

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u...

Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels
Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels

Máte doma malého jedlíka staršího 10 měsíců? Přihlaste se do našeho testování s GERBER Organic Chewing Wheels – chutných křupek s banánem, které...

  • Počet článků 236
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2148x
Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.