Na státnické Zemanovy rady o kouření by se nemělo zapomínat.

Prezident Miloš Zeman umí zaujmout. Stačilo pouze vyslovit: „Začít kouřit ve 27 letech není spojeno s žádným zdravotním rizikem“. Ve zdánlivě provokativním prohlášení je ale krom jiného zakódováno i poselství pro mladé. Místo autoritativních obvyklých mentorských zákazů kolem kouření, zaznívá v překladu z úst prezidenta laskavé: „ještě nekuř, ještě máš čas, ještě ti není dvacetsedm.“A to vše podtrženo vlastním příkladem.

Bojovné reakce lékařů, především doktorky Králíkové naznačují, že ona nic nechápe, nic ani chápat nechce a v textu níže se dozvíme i o úmyslu proč. Ona je totiž členkou bílé mafie.

Posuďme tedy podrobněji rizika spojená s naším zdravotnictvím a shrňme fakta o kouření z hlediska společnosti jako celku.Teprve pak pochopíme celou hloubku prezidentova výroku s určitou propagací kouření. Přitom je jisté, že i on zná výsledky všelijakých studií, kde je všeobecně dokládané zkrácení délky života u pravidelného kuřáka asi o 10 let.

Zeman je ale vždy, když se to hodí, zapřísáhlý demokrat prosazující svobodu. A základem svobody je volba. Tedy zda si sám, pro někoho třeba i nepochopitelně, upřednostním kratší život vyplněný mnoha hezkými prožitky s cigaretou, nebo zvolím ten delší sebemrskačský zdravý životní styl. Ta volba je jen naše a určitě nepřísluší nějakému úředníkovi v Praze nebo v Bruselu.

A Zeman reaguje patrně právě na to, že z onoho osvíceného Bruselu začala nyní honba na kuřáky, jako kdyby snad šlo o nějaké čarodějnice. Každý nesnášenlivý nekuřák by si však měl také uvědomit i něco z toho požehnání, které nám kuřáci přinášejí. Samozřejmě, že kuřáci někdy trochu víc smrdí. Jindy i něco podpálí. Kompenzují to ale bohatě tím, že tady smrdí o deset let méně a hlavně po celou tu dobu nečerpají důchod ani nemocenské, takže pro sebemrskače zbude o dost více.

Navíc do státní pokladny ještě za života zaplatí průměrný kuřák ročně jen na daních z cigaret kolem 25000,-Kč. Za čtyřicet let kuřby to v přepočtu dělá kolem milionu pro státní pokladnu. Uvědomme si, že kdybychom se dle příkladu Zemana i my chovali státnicky a po sedmadvacítce všichni hezky vlastenecky kouřili, nemusel by nikdo vymýšlet všelijaké složité důchodové pilíře na okrádání lidí.

Co ale udělá s tím hypoteticky našetřeným milionem ten zdravě žijící důchodce? Nejhorší je, když tyto peníze posílá do zahraničí, tedy když je třeba utratí za čínské zboží, nebo ještě mnohem hůře, přímo za rekreaci v cizině. To pak nejsou zisky ani z marže a chudák stát ostrouhá. Tím ostrouhají též politici, kteří jsou mnohdy nedostatečně ohodnoceni již dnes.

Nejsme v tom v Evropě ale zdaleka sami. Pozoroval jsem dokonce, že s vitálními důchodci, jakkoliv nepřidušenými kouřem, má problém i bohaté Německo. Letěl jsem s manželkou z Düsseldorfu do Thajska. Letadlo bylo ze dvou třetin zaplněno německými muži v pokročilém důchodovém věku. Byli evidentně ve formě a do Thajska letěli navazovat nová přátelství se šibalskou jiskrou v oku. Peníze z německého oběhu tak beznadějně vyvezli a po návratu si někteří ještě na pojišťovnu zdarma léčili své venerické problémy. Naštěstí u nás se pro takové problémy nemusí létat až do Thajska.

Řeči, že léčba kuřáků je mnohem nákladnější než u ostatních občanů, je pouhá účelová propaganda. Stačí se jen podívat, jak velké procento kuřáků leží na jednotlivých LDN. Pokud je to číslo přece jen statisticky vyšší, pak se na léčbu kuřáků může uvolnit také něco z toho již odvedeného milionku.

Ve stáří přece lidi obecně trpí všelijakými nemocemi i bez kouření. Jde pouze o určité zpoždění jejich nástupu. Dlouhé roky před smrtí se pak všichni futrují obrovským množstvím léků. Kuřáci ale tato kvanta při tom kratším stáří spořádat většinou ani nestihnou. Nižší věk kuřáků pak zásadně snižuje i riziko jejich demence. Právě její nárůst s přibývajícím věkem patří k nejnákladnějším položkám našeho zdravotnictví (a to ironicky nemyslím náklady pramenící z demence politiků).

Kdo tedy šíří takové řeči proti kouření? Zamysleme se, komu jsou takové řeči ku prospěchu? Je to bílá lékařská mafie. Všimněme si, že je tak mocná, že se klidně staví svými názory i proti hradu. Odhalil jsem proč? Je to velmi prosté. Protože pro tuto všemocnou lobby, už z mrtvého kuřáka žádný velký byznys nekouká.

Závěrem si neodpustím poznámku. Kdyby se to s tím omezením kouření myslelo u nás opravdu vážně, patrně by paradoxně největší omezení vyvolal zákon o zavedení povinného každodenního kouření. Češi jsou mistry v obcházení a nedodržování zákonů. Především mladí nějaké povinnosti přímo nesnáší. Takže by místo kouření jen zaškrtávali v denním výkazu „splněno“ a v duchu by se chechtali, jak s režimem vyběhli. Neumím si totiž představit pubescenta, jak s oharkem v puse okouzluje svoji partu, když by to měl zákonem nařízeno?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milan Prokop | čtvrtek 24.10.2013 16:48 | karma článku: 10,68 | přečteno: 322x
  • Další články autora

Milan Prokop

Školství? Brrr

2.4.2015 v 21:01 | Karma: 24,57

Milan Prokop

Tak asi ta světová válka bude

6.3.2015 v 20:55 | Karma: 43,74

Milan Prokop

Tak nevím

27.2.2015 v 14:40 | Karma: 27,42

Milan Prokop

Zase jsem se spletl

1.2.2015 v 20:38 | Karma: 22,98