Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čtyři Topolánkovy hříchy

Krajské a senátní volby vystavily Topolánkově vládě poměrně nepříjemný účet. Ne že by kabinety předcházející neměly máslo na hlavě, ale obvykle nebyly kritizovány ze všech koutů politického spektra, tak jak se to povedlo současné sestavě. Vítězný pokřik z Lidového domu přitom ale není na místě, protože skutečný volič v pozadí pouze vyjádřil nevůli s praktikami svých lídrů – jinou možnost mu politické strany už dávno vzaly – což samozřejmě není mandát pro další kotrmelec v oranžové barvě.

Hřích první: Dvě vlády a „kupování poslanců“

ODS sice před dvěma lety vyhrála s poměrně značným ziskem volby, ale ani sebelepší matematické přepočty jí nepomohly získat parlamentní většinu - vymstila se jí tak krátkozraká podpora změny volebního zákona z přelomu letopočtu, která zvýhodnila velké strany – a za patového stavu se logicky objevily hlasy požadující vytvoření velké koalice s ČSSD. Na to Topolánkovi lidé nechtěli přistoupit, protože jejich plány na změny v hospodářské struktuře státu by vzaly za své a tak přišel na řadu politický handl. Na jejich stranu přešli dva poslanci ze Zemanova křídla ČSSD – Melčák a Pohanka – jako pozdní platba úroků za „oposmlouvu“ (pravděpodobným vyjednavačem byl Klaus, který po celé prezidentské období udržuje pravidelné styky se svým bývalým „rivalem“ – osobně např. v lednu 2004 či naposledy v září 2007 na Vysočině - většinou však přes Zemanova důvěrníka Šloufa).

Hřích druhý: Zrada volebního programu ODS

Úhelným kamenem vítězné volební Topolánkovy kampaně byla daňová reforma vypracovaná do poměrně značných detailů, která podle jejího autora V. Tlustého měla přinést rychlejší růst ekonomiky a spravedlivější a levnější systém pro poplatníky. Tlustého projekt ovšem narážel na odpor nejen na straně koaličních partnerů (KDU-ČSL ústy Kalouska), ale i v řadách ODS, především u prezidenta Klause, který své výhrady dal několikrát najevo, a zřejmým důsledkem prezidentova dvoutýdenního „váhání“ se jmenováním druhé Topolánkovy vlády se stala výměna na postu ministra financí (Kalousek), což v praxi znamenalo opuštění původního volebního programu. K jakýmsi kosmetickým úpravám daňového systému pak sice došlo, ovšem opět na úkor peněženek většiny zrazených voličů. Navíc premiér několikrát prohlásil, že v úspěch Tlustého receptů nikdy nevěřil (jeho lobbystická skupina nebyla totožná s lidmi kolem Tlustého) a pro Lidové Noviny 15. 4. 2006 prohlásil: „Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme.“  budeme lidem předvolbami otevřeně říkat, co máme v

Hřích třetí: Totalitní metody

Úmyslně se vyhýbám „programům“ dvou dalších politických subjektů v koalici. Ty totiž, až na některé v praxi nerealizovatelné Bursíkovy projekty, žádný nemají. Nejde přitom o žádné mínus. V demokracii totiž už ze své podstaty nejsou vlády a parlamenty „hybateli věcí“, ale správci země. Pověření k důležitým změnám mohou získat pouze vítězstvím ve volbách, kdy jimi navržená řešení mají široký konsensus a skutečná odpovědnost za případné neúspěchy tak přechází z valné části na jejich voliče.  Zjednodušeně: vláda ani opozice si nemůžou dělat, co chtějí! Přesto přišla koalice v závěru loňského roku s tzv. reformním balíčkem narychlo upečeným ve stranických kuloárech, který nejenže neprošel veřejnou diskuzí (ojedinělé připomínky věciznalých odborníků nikdy nebyly brány v potaz!), ale i na půdě obou sněmoven byl protlačen silou, zcela mimo zavedená parlamentní pravidla s použitím stranické disciplíny, tolik kritizované u předchozích vlád. Ostatně právě tento moment koalici vytýkal i Ústavní soud – nebyl sice porušen žádný platný zákon, ale politická kultura vzala za své. Topolánek jednání své vlády okomentoval příznačně: „To, že neměly ty strany tyto věci v programu před volbami, neznamená, že to nemůže být koaliční kompromis. A to je, přátelé, koaliční kompromis.“

Hřích čtvrtý: Julínkova nereforma

Pravděpodobně největší kontroverzi vyvolala zdravotnická část jmenovaného balíčku: tzv. Julínkova reforma. Zavedení poplatků za léky, návštěvu lékaře a pobyt v nemocnici sice mělo svá opodstatnění – ostatně podobné návrhy částečně padly svého času i z úst bývalého ministra zdravotnictví Ratha (v rámci předvolební strategie ČSSD zůstaly nerealizovány) - ovšem od samotného počátku jim chyběl v dnešní Evropě zcela běžný sociální rozměr, přestože tehdejší účty zdravotních pojišťoven vykazovaly přebytek kolem 25 miliard. Navíc, až na poplatky za léky, o nichž Julínek hovořil v jedné televizní diskuzi cca půl roku před volbami, tyto kroky nebyly obsahem předvolebního programu ODS, takže k nim vláda neměla od voličů mandát. Totéž se týká i převodu nemocnic na akciové společnosti a likvidace veřejnoprávního sektoru vůbec. Ostatně současná celosvětová finanční a hospodářská krize jen potvrzuje zranitelnost obdobného systému (injekce americké vlády krachující pojišťovně AIG, která je zároveň největší zdravotní pojišťovnou v USA) a nezbytnost veřejné kontroly zdravotnictví financovaného z peněz daňových poplatníků, jak lze vypozorovat i v dalších státech EU.

Hříchů by se určitě našlo daleko více. Ty výše uvedené, ale považuji za nejpodstatnější, i když největším Topolánkovým hříchem jsou prohrané senátní a krajské volby. Vzhledem k existujícímu volebnímu systému neměli lidé jinou šanci, než dát hlas jinému zlu, které jim už po dvou letech v opozici připadá přijatelnější než diletantské experimenty Topolánkova kabinetu. ODS se přitom honosí příslušností ke „konzervativnímu“ táboru, což by v praxi mělo znamenat, že funkční systémy se neboří, ale vylepšují (jen pokud je to nezbytné!). To, co nám „koalice“ společně se svými nohsledy v obou komorách parlamentu ve skutečnosti předvádí, se spíše podobá zlému snu po únoru 1948. Schází už jen ty „úderky“ ze stránek tehdejších deníků a pochody mládeže v modrých košilích – naštěstí dost podstatná část dnešních náctiletých se vyřádí na různých technoparty a k volbám radši nechodí. Jen tak mimochodem, před dvěma lety jim Langer a Vidím (dnes už jen "zločinec a kryptofašista") za podporu ODS slíbili reformu policie a zrušení pendrekového zákona znovuzavedeného za Grosse. Samozřejmě jen natřeli služebny jinou barvou, nakoupili pár aut a už tak široké pravomoci a výhody policistů oproti normálním občanům ještě zvýšili.

P.S.: Občas slyším, že vláda je od slova vládnout, ve smyslu řídit obyvatele země nebo jim nařizovat. Možná jde při bohatosti české slovní zásoby jen o používání nesprávných významů. Pokud hovořím s Britem nebo Američanem hovoříme o „Government“, což sice my překládáme jako vláda, ale v jejich chápání jde o „správu“. Totéž u Němců, Rakušanů, Švýcarů: „Regierung“ by nikdo z nich (snad starší předválečná generace) nechápal jako „vládu“ v našem pojetí, protože u nich vlády zemi „spravují“.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milan Novák | sobota 25.10.2008 15:48 | karma článku: 29,94 | přečteno: 8784x
  • Další články autora

Milan Novák

Kriminalizace nevinných symbolů nikomu nepomůže

Hysterie kolem nacistických či fašistických symbolů pokračuje. Po příslovečné ukázce policejní tuposti z Brna, když obvinili z propagace fašismu mladíka, který měl na tričku tři osmičky (někteří nacisté propagovali dvě) se na výstavě letecké techniky v pražských Kbelích strhla hádka kolem zamalovaného hákového kříže na prvním proudovém letadle Messerschmitt 262. Zatímco jedna strana obviňuje organizátory z přemalovávání historie, ti se brání argumentem, že konkrétní stroj v německých barvách nikdy nelétal, ale po válce sloužil k výcviku českých pilotů.

21.6.2009 v 15:54 | Karma: 27,01 | Přečteno: 1779x | Diskuse| Politika

Milan Novák

Fašismus a náboženství

Vznik pojmu klerofašismus se oficiálně datuje na počátek dvacátých let minulého století, kdy se jedna z frakcí Italské lidové strany (Partito Popolare Italiano - PPI) rozhodla pro podporu Mussoliniho režimu. Realita je ovšem daleko složitější, protože totalitářské prafašistické ideje prostupují různými náboženskými směry, jak v dávné minulosti, tak ve žhavé současnosti.

18.6.2009 v 14:23 | Karma: 17,74 | Přečteno: 4588x | Diskuse| Politika

Milan Novák

V amazonské džungli se bojuje i o kyslík pro nás

Indiáni v amazonské džungli povstali se zbraní v ruce proti peruánské vládě, protože chce povolit zahraničním společnostem těžbu surovin v odlehlých částech pralesa. Při posledních střetech o víkendu mělo podle oficiálního komuniké zahynout 22 policistů a 9 demonstrantů. Indiánské prameny, ale uvádějí nejméně 30 obětí na straně civilistů, z toho tři děti.

9.6.2009 v 15:20 | Karma: 16,73 | Přečteno: 1073x | Diskuse| Politika

Milan Novák

Lesk a bída jedné státní zakázky

Ekologické škody napáchané za 40 let komunistické vlády se opět dostávají do hledáčku zvýšené obecné pozornosti. Ne ovšem proto, že by se přišlo po dvaceti letech „zodpovědných vlád" na nějaká dosud neznámá ložiska znečištění, ale především proto, že dosavadní kabinety se ekologickými zátěžemi po bývalých socialistických podnicích zabývaly jen okrajově s poukazem na jejich finanční náročnost. Přesto ale pokračovaly v privatizaci, přičemž prostředky získané jejich prodejem zdaleka nedosahovaly výše potřebné pro odstranění ekologické devastace.

7.6.2009 v 10:43 | Karma: 11,42 | Přečteno: 1022x | Diskuse| Politika

Milan Novák

Romy nevyhání chudoba, ale český rasismus

„Redaktorka Českého rozhlasu emigrovala do Kanady." Nejde o opožděnou zprávu z 80-tých let minulého století, ale žhavou informaci dneška. Pohříchu musím dodat, že paní Anna Poláková je romské národnosti a o exil do Kanady se pokusila už jednou - před sedmi lety. Důvod byl vždy tentýž: rasově motivované útoky proti její rodině a sílící radikalizace společnosti vůči Romům. Tedy téma, které nechceme příliš vnímat, a když už, tak příčiny vidíme právě u nich.

4.6.2009 v 0:32 | Karma: 32,91 | Přečteno: 11491x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 86
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2058x
Za bolševiků vězeň. Dnes důchodce. Několik let "po sametu" jsem pracoval jako redaktor. Stavím a repasuji také počítače.
Nikdy se nesmířím s různými kšeftaři v politice, a tak často pluji proti proudu.
Demokratická společnost nemůže být organizovaná shora, ale přesně opačně. Příkladem je Švýcarsko.

Seznam rubrik