Stane se někdy čeština jednacím jazykem OSN?

Nestane. Ani náhodou. Jak praví Jára Cimrman: Můžeme s tím nesouhlasit, nemusí se nám to líbit, ale to je tak asi jediné, co se s tím dá dělat. Já ale žádný důvod k panice nevidím.

Docela často se setkávám s názorem, že čeština patří mezi malé jazyky. Jak počtem mluvčích, tak co do důležitosti. Jsem povahy nekonfliktní, pohříchu neprůbojné, a tak to většinou nechávám být. Člověka nepředěláš. Nepřesvědčíš. Alespoň mně se to doposud nikdy nepodařilo. Nevím tedy, proč bych měl prorazit právě s tímto.

Zazní-li ovšem podobný názor při výuce, to je pak dočista jiný kafe! To s očima planoucíma spravedlivým hněvem tasím pomyslný ohnivý meč a začínají se dít věci… Tak moment, milánkové! To bysme si tedy moc nerozuměli.

Pokusím se vám teď přiblížit aspoň zlomek toho, co se snažím těm nebohým duším vštípit. Zpočátku po dobrém.

Máte alespoň hrubou představu, kolik je na světě jazyků? Ano, mnoho. Nikdo neví, kolik přesně. Údaje o jejich počtu se totiž velmi liší. Odhad se v odborné literatuře pohybuje v rozmezí tří až osmi tisíc. Proč tak obrovský rozptyl? Důvodů je několik.

Předně je nesnadné stanovit rozdíl mezi jazykem a nářečím. Významnou roli hraje i jazyková politika. Některé řeči si jsou velmi blízké, třeba čeština a slovenština, a přesto jsou brány jako samostatné jazyky. V rámci jiných jazyků, například arabštiny nebo čínštiny, by bylo možné vyčlenit různé odstíny a nikoliv nepodstatné varianty, stále však navenek figurují jako jazyk jeden. Některé jazyky zanikají (v tomto století jich má podle odhadů nenávratně zmizet až 90%!), jiné se rozpadají (viz srbochorvatštinu), další jsou za jazyky oficiálně nově deklarovány (kupř. kašubština v Polsku – my jsme se ještě učili, že je to dialekt).

Početné skupiny málo rozšířených domorodých jazyků, např. v Amazonii, v jihovýchodní Asii, nejsou doposud uspokojivě prozkoumány a popsány; potíže jsou také se spolehlivým odlišením pidginů a kreolských jazyků.

Nevadí. Jazyků je zkrátka a dobře hodně. A považte ? v tom velikánském množství zaujímá naše čeština s 12,5 miliony mluvčích pozici někde v páté desítce! No není to báječné?

A co teprve ohlédnutí do minulosti! Vedle údobí, kdy to měla naše mateřština opravdu hodně nahnuté, vidíme rovněž epochy, kdy byla naopak na vrcholu rozkvětu a sil a kdy se té metě vyslovené v nadpisu tak trochu blížila. Nevěříte?

Pomineme slavnou Velkou Moravu a další velkolepé éry stejně jako tažení češtiny i daleko za stávající hranice Česka a zastavíme se v roce 1356. Na jeho sklonku, přesně 25. prosince, císař Karel IV. vyhlašuje ve francouzských Metách (Metz) Zlatou bulu. A v ní, v článku XXXI, ustanovuje češtinu vedle latiny, němčiny a italštiny úředním jazykem Svaté říše římské! Tento akt lze směle přirovnat k situaci, kdy by byla čeština prohlášena za jeden ze čtyř hlavních jednacích jazyků Evropské unie… O dobové vyspělosti a renomé českého jazyka svědčí i skutečnost, že kolem roku 1360 vzniká překlad Bible do češtiny, dříve než do angličtiny, němčiny a četných jiných jazyků.

A to ještě zdaleka není všechno. Přenesme se do Vídně, na konci 19. století největšího česky hovořícího města na světě (počet krajanů se tam odhaduje až na dvě stě padesát tisíc, což bylo víc než v tehdejší Praze). Roku 1775, o celých 18 let dříve než v matičce stověžaté, se na Vídeňské univerzitě stává čeština (pochopitelně po němčině) prvním cizím jazykem, který bylo v Rakousku-Uhersku možné studovat na univerzitní úrovni. To je, co?! Prvním vysokoškolským profesorem bohemistiky byl Josef Valentin Zlobický. Dej mu pánbůh věčnou slávu. Z téže doby také pochází koncepce studia slavistiky na základě češtiny…

Bylo by toho ještě mnohem víc, ale nechci vás zahltit. Tak aspoň závěrečná poznámka. Čeština je v současnosti díky našim věhlasným hudebním skladatelům údajně třetím nejužívanějším jazykem na světových operních scénách… Stačí?

Jsem povahy mírné, možná až holubičí. Ale jestli mi odteď bude ještě někdy někdo do očí tvrdit, že je čeština malý jazyk, tak bude zle!

Autor: Milan Hrdlička | čtvrtek 16.9.2021 8:02 | karma článku: 24,91 | přečteno: 693x
  • Další články autora

Milan Hrdlička

Hranolka!

Převážná většina národa, aspoň mi to tak připadá, si ráda pochutnává na bifteku s hranolkama. Poněkud prudérnější menšina, jak si rovněž nelze nevšimnout, si ho přece jen radši dává s hranolkami. Jen hrstka podivínů se, bůhvíproč,

9.4.2024 v 8:40 | Karma: 30,07 | Přečteno: 1688x | Diskuse| Poezie a próza

Milan Hrdlička

Exkurze do vykřičeného domu (ke čtení po 22. hodině)

Není mi jasné, proč většinová populace chová, tedy alespoň navenek, k podobným zařízením takovou zášť. Moje dosavadní zkušenosti, byť skromné, jsou totiž v zásadě pozitivní.

19.10.2023 v 8:35 | Karma: 21,49 | Přečteno: 615x | Diskuse| Poezie a próza

Milan Hrdlička

Káva s Danielou

Vyskytujou se na světě různé kávy, znáte to: káva pracovní, studijní, schůzovní, zdvořilostní a společenská, osudová či osudná (takovej Vávra, ten by moh ́ vyprávět!), dále káva pohodová i uspěchaná a mnohé další.

21.9.2023 v 8:35 | Karma: 21,75 | Přečteno: 443x | Diskuse| Poezie a próza

Milan Hrdlička

Zásady úspěšného dialogu

Fin a Švéd popíjejí vodku. Po čase pozdvihne Švéd malátnou pravicí přetékající sklenku a zabručí: Na zdraví Parťák bouchne do stolu a rozezleně zvolá: Tak sakra chlastáme, nebo kecáme?

31.5.2023 v 8:41 | Karma: 21,53 | Přečteno: 477x | Diskuse| Poezie a próza

Milan Hrdlička

Poprask na bankovní přepážce

Mezi mými nočními můrami zaujímá čestnou a neotřesitelnou pozici vyplňování korejsky psaných formulářů, zejména těch bankovních. Tak třeba adresa se píše v obráceném pořadí (končí se jménem dotyčného). A ta naše jednička...

23.5.2023 v 8:35 | Karma: 19,04 | Přečteno: 444x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem je přerušen

17. května 2024  18:10

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Ukrajinci přeměnili sportovní letadla na stroje zkázy. Rusové jsou bezradní

17. května 2024

Premium Ukrajinci využívají k útokům na ruském území stále kreativnější postupy. Jedním z posledních je...

Mobilizace vězňů dorazila i na Ukrajinu. Ta počítá s až 20 tisíci novými vojáky

17. května 2024  17:39

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým odsouzeným...

Fanoušci versus hooligans. Do kotle chodí tátové, Jude Slavie je štve

17. května 2024  17:36

Fotbalová liga vrcholí, v sobotu se hrálo pražské derby, v úterý zase vypjatý zápas Sparty s...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 45
  • Celková karma 30,07
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem VŠ učitel. V posledních letech se zabývám i uměleckou prózou (novela Riita 2020, Ozvěny z hlubin času 2021). Hodlám prezentovat (humoristické) povídky, črty, postřehy z cest, fejetony. Přeju hezké počtení.