Čeština a naše národní povaha

Vypovídá o něčem přízvuk na první slabice? Nese naše mateřština nějaké prokazatelné stopy české národní mentality? Otisk ducha národa? Pokud ano, tak které konkrétně? Anebo je tomu právě naopak?

Buďte bez obav, v souvislosti s rysy našeho národního charakteru se nehodlám zabývat ani profláklou otázkou míry promořenosti české populace švejkovstvím ani tím, zda jsme skutečně spolkem smějících se bestií či nakolik vykazujeme obecně slovanské rysy holubičí povahy.

Dají se nějaké obecnější rysy určité lidské pospolitosti vůbec vypozorovat? Existuje něco jako národní charakter? Nepochybně ano. Sotva se totiž může popřít, že třeba co se týče temperamentu, vztahu k práci a k plnění povinností, smyslu pro humor, vlastenectví i četných dalších záležitostí, je možné mezi národy nacházet překvapivé paralely i četné zásadní rozdíly.

A co národní charakter a jazyk? Začněme jednou z otázek z perexu.

Už bezmála před stoletím pronesl sociolog E. Chalupný výrok, že Čech snadno vzplane pro nové myšlenky, začíná práci s elánem, není však vytrvalý, jeho elán brzy vyhasíná. Hmatatelný odraz naší národní mentality byl tehdy spatřován v přízvuku na první slabice. Co vy na to?

Pokud jde o přístup k životu, Chalupného slova sice dost možná pro mnohé z nás platí, z jazykového hlediska to ovšem zavání snadno a oprávněně vyvratitelným šarlatánstvím. Přízvuk na první slabice totiž naprosto nelze pokládat za žádné tuzemské specifikum. Nacházíme ho tam v řadě dalších jazyků – nejspíš z toho důvodu, že naši předkové s jeho pomocí v řeči snáze rozlišovali začátky slov. Takže samá voda.

A co několik jiných jazykových skutečností? Třeba nám napoví trochu víc.

V češtině lze zaznamenat vysoké procento výskytu hanlivých místních jmen. Že by projev naší nesnášenlivosti, řevnivosti, zlomyslnosti, recesismu? Nebo čeho všeho ještě? Uvedu pro ilustraci pár příkladů.

Jistě jste slyšeli o Všetatech, rodišti Jana Palacha. Tat je staročesky zloděj, což tedy značí, že „všichni jsou zloději, všichni tam kradou“. Nebo takové brněnské Žabovřesky, to tedy musí být koncert… Upřímnou soustrast. A což teprve ty pražské Hrdlořezy! Tam aby se jeden bál vytáhnout po setmění paty z domu.

Ovšem pozor: název obce může dokonale mást. Od dětství mi kupříkladu zněly legračně Postoloprty. Pokládal jsem to za nějaký staročeský eufemismus označující… Však vy dobře víte co. Až nedávno jsem se ke svému úžasu dočetl, že se tam odpradávna čile „prtaly postole“, čili opravovaly se škorně a střevíce! K nevíře…

Jindy se zase poukazuje na nápadné množství českých zdrobnělin: domeček, kytička, pivečko… Někdo v tom hledá a spatřuje proslulé „malé české poměry“: malý národ, malý jazyk, malé území. Pořád nám jen někdo ubližuje, pořád nás někdo utiskuje a obsazuje… Zase vedle, domnívám se: deminutiva nacházíme i v jazycích podstatně užívanějších a u národů mnohem početnějších.

Pravdou ovšem zůstává, že v češtině chybí salónní jazyk. Naše mateřská řeč postrádá noblesní konverzační styl, preciózní literaturu, jakou má třeba francouzština. Proč? No protože se zdejší šlechta češtině dlouho vyhýbala a raději imitovala italské, francouzské, německé a jiné vzory. Odtud mimo jiné pochází ekvivalent pro vyjádření Je mi to jedno = Je mi to šumafuk (fuk). Kašlu na to se francouzsky řekne žmafu, lidově šmafu, a pak je to už jen krůček k odvozenému českému zvukovému záznamu výše uvedeného. Aristokraté jsou už sice dávno fuč, přejímání z řady cizích jazyků, ať účelné, či nepříliš účelné, vesele běží dál.

Už je ta nápověda dostačující? Nebo ještě ne? Tak možná trochu napomůže pohled zvenčí.

Cizinci učící se česky mnohdy poukazují na poněkud morousoidní způsob našeho vyjadřování. Aspoň tři příklady.

Předně málo ukazujeme emoce: našinec obvykle řekne Mám rád Prahu, nikoliv Miluju Prahu, jak se děje v řadě jazyků (viz kupříkladu rozdíl v názvu soutěže mezi námi a Slováky: Máme rádi Česko x Milujeme Slovensko). Tohle tvrzení je nepochybně pravdivé.

Za druhé nápadně šetříme chválou. Zhlédneme-li si skvělý film, hodnotíme ho často slovy Nebylo to nejhorší. Docela to šlo. Dalo se na koukat… Také s tímto nezbývá než souhlasit.

Za třetí vykazujeme značnou skepsi a zdrženlivost v odpovědi na otázku Jak se máš? To je pořád samé Jde to. Nic moc. Jakž takž… A když jsme náhodou opravdu v „ókeji“, proneseme jen vlažné Nestěžuju si… Kdyby někdo prohlásil Mám se skvěle, ostatní by ho nejspíš rozsápali. Tohle podle mě taky sedí.

Už se vám ta naše česká nátura začíná trochu rýsovat? Aspoň jako střípky mozaiky? Nechávám to vašemu laskavému uvážení…

Uzavírám konstatováním, že na vztahu jazyka a národní povahy asi něco skutečně bude. Je ale třeba pronášet soudy střízlivé, obezřetné, podložené a nenechat se lacině a unáhleně svádět záležitostmi neprůkaznými, povrchními, na první pohled líbivými. A ještě přidávám malou poznámku ? v tom našem českém komunikování by možná neuškodilo trochu více života, citů, optimismu, velkorysosti, národního vědomí a sebevědomí…

Autor: Milan Hrdlička | středa 8.9.2021 7:45 | karma článku: 24,95 | přečteno: 809x
  • Další články autora

Milan Hrdlička

Kdo všechno uměl česky?

No, bylo by to procesí vskutku požehnané. Úplně by postačovaly celebrity. Vladaři, světci, umělci a další ctihodní potentáti. Nabízí se logická otázka: která ze všech těch VIPek by asi byla nejslavnější?

11.7.2024 v 8:35 | Karma: 17,11 | Přečteno: 413x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Čeština jako holubník?

Mnozí z nás mají rádi v podstatných záležitostech pořádek, jasno. Řád. Tedy nikoliv neřád. Není divu. Od něj to totiž bývá pouhý krůček k holubníku. A pak, jen co by kamenem dohodil, máme už co do činění se svinčíkem...

17.6.2024 v 8:31 | Karma: 21,54 | Přečteno: 395x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Kterak ta naše čeština němčinu válcovala

Himlhergot, slyšeli jste? Že prej byla čeština ve vztahu k němčině imrvére v defenzivě... Tak to teda halt! Podobným bludům je třeba urychleně a jednou provždy učinit přítrž. To se ještě uvidí, kdo koho válcoval!

30.5.2024 v 12:29 | Karma: 22,08 | Přečteno: 516x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Hranolka!

Převážná většina národa, aspoň mi to tak připadá, si ráda pochutnává na bifteku s hranolkama. Poněkud prudérnější menšina, jak si rovněž nelze nevšimnout, si ho přece jen radši dává s hranolkami. Jen hrstka podivínů se, bůhvíproč,

9.4.2024 v 8:40 | Karma: 30,24 | Přečteno: 1722x | Diskuse | Poezie a próza

Milan Hrdlička

Exkurze do vykřičeného domu (ke čtení po 22. hodině)

Není mi jasné, proč většinová populace chová, tedy alespoň navenek, k podobným zařízením takovou zášť. Moje dosavadní zkušenosti, byť skromné, jsou totiž v zásadě pozitivní.

19.10.2023 v 8:35 | Karma: 21,88 | Přečteno: 636x | Diskuse | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky

2. září 2024  15:21

U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...

Rakušan jako jediný odmítl MF DNES a iDNES.cz poskytnout předvolební rozhovor

9. září 2024

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se rozhodl neposkytnout dlouhodobě plánovaný...

Jednodušší rituální porážky a méně papírování, navrhuje ministr zemědělství

9. září 2024

Usnadnění rituálních porážek, které nově budou moci provádět nejenom církve a náboženské...

Nalákala je otevřená náruč, teď končí na ulici. New York nezvládá imigranty

9. září 2024

Premium New York neví, co s imigranty. Město na jejich ubytování zřídilo 215 azylových míst, ale už od...

Pořadníky na přidělování bytů končí, města si stanovují vlastní pravidla

9. září 2024

Premium Zájem lidí o městské byty s výhodnějším nájemným se v některých lokalitách Česka zvyšuje. Jenže...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 915x
Jsem VŠ učitel. V posledních letech se zabývám i uměleckou prózou (novela Riita 2020, Ozvěny z hlubin času 2021). Hodlám prezentovat (humoristické) povídky, črty, postřehy z cest, fejetony. Přeju hezké počtení.