Obec Prameny - exemplární příklad fatálního selhání státu

Obec Prameny se nechvalně proslavila jako nejzadluženější sídlo v ČR. Situace, kdy pohledávky převyšují astronomických 92 mil. Kč oproti 3,5 mil. Kč ročně na příjmové straně rozpočtu (z toho na investice tvoří max. 2 mil. Kč, zbytek jsou mandatorní výdaje vyčleněné na chod obce), rozhodně stojí za analýzu příčin a důsledků tohoto tragického stavu. Protože vzájemně provázaných úhlů pohledu na věc je více, pokusím se je co nejpřehledněji strukturovat.

Na počátku příběhu, v 90. letech minulého století, se zastupitelstvo obce (dále ZO) s cca 150 obyvateli rozhodlo navrátit obci zašlou slávu lázeňství - v katastru vyvěrají minerální prameny o síle 15 litrů za sekundu a vybudování stáčírny se tedy jevilo jako zajímavý byznysmodel.

Už na tomto místě si dovolím drobnou vsuvku - kladu zásadní otázku, zda jsou obce zřízeny za účelem výkonu státní správy a samosprávy (ve veřejném zájmu) nebo jsou podnikatelem ve smyslu obchodní společnosti se vším všudy. Dle mého přesvědčení se v tomto případě, v prostředí malé obce, jednoznačně jedná o klasický obchodní model - vystavím stáčírnu a pak budu kasírovat zisk z jejího provozu. Jedinou možností z pohledu obce takovou investici realizovat jsou dotace, ale na rovinu říkám, že ty jsou, navíc v řádech milionů Kč, při velikosti obce 150 obyvatel naprostou utopií.

Bylo vyřízeno územní rozhodnutí, stavební povolení a licence na odběr minerální vody - potud snad vše vpořádku. Jak je ale možné, že tak malá obec s rozpočtem který výše uvádím přistoupila bez dotací k realizaci 17 průzkumných vrtů a výkupu pozemků, čímž zapříčinila dluh ve výši cca 30 mil. Kč, vůbec nechápu.

Rozumím snaze zastupitelů a starosty o zviditelnění obce a v tomto případě turistické atraktivitě, ale veškeré tyto snahy měly skončit studií proveditelnosti a kalkulací předpokládané výše investice v návaznosti na nízký obecní rozpočet. A pokud už se rozhodli projekt realizovat, mělo být vše administrativně - včetně vyjádření ochránců přírody a občanských aktivit brojících proti záměru - ukotveno. Mělo být a nemělo. Stane se. Nikdo nejsme neomylní.

Skutečnou tragédií celé věci je selhání kontrolních mechanismů státu. Auditoři jsou dle mého přesvědčení ti, kteří by měli být hnáni k zodpovědnosti. Na každé obci 1x ročně probíhá audit a ve zprávě o přezkoumání hospodaření v roce, kdy se začalo ve velkém investovat z dluhu, mělo být řečeno : "Vážené ZO Prameny - STOP." Tím nevyvlékám z odpovědnosti starostu a členy ZO, kteří jsou pod usnesením o investici podepsaní. Stát měl ale rázně zakročit a neudělal to. Namísto toho nyní krajský úřad dle vyjádření místostarosty obce Prameny (viz dnešní článek, uvádím níže) tento dluh částečně sanuje. Jak jinak, než z veřejných peněz daňového poplatníka.

Přeji Pramenům vše dobré a držím paní starostce a členům místního ZO palce, aby kritickou finanční situaci zvládli. Situaci, kdy evidentně stačilo málo a nemusela dojít tak daleko ...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Rostislav Mihel | čtvrtek 29.5.2014 11:16 | karma článku: 15,77 | přečteno: 1152x
  • Další články autora

Rostislav Mihel

Očkovací taškařice

22.1.2021 v 9:15 | Karma: 23,51

Rostislav Mihel

Vítězství demokracie v Podolí

7.11.2016 v 13:36 | Karma: 17,11

Rostislav Mihel

Invaze xichtů

6.9.2016 v 8:36 | Karma: 32,23