Ukrajinci v ČR: Pocit nejistoty, málo informací a podpory

Tetyana Leshkovych je z ukrajinského  města Ivano-Frankivsk. V Praze žije pět let a je spoluzakladatelkou měsíčníku Ukrajinska Gazeta, který vychází v Praze. Tahle práce ji neživí, a přesto ji věnuje mnoho času a energie. „Z vlastní zkušenosti vím jak se většina Ukrajinců cítí po příjezdu do České republiky,“ říká. „Nevěří si a bojí se zeptat, neorientují se a chybí jim sociální kontakty. Ukrajinské noviny jim mohou pomoci. Je to zdroj informací, ale i duchovní podpory a pomoci.“ Zeptali jsme se na její práci a názory na Ukrajinci žijící v Česku.

Jaké noviny a časopisy vycházejí v Česku v ukrajinštině?

Kromě naší Gazety je to intelektuálnější Ukrajinsky žurnál a pak Porohy, kulturně politický časopis. Naše noviny jsou zaměřené velmi prakticky: kromě článků o ukrajinské politice a českých reáliích přinášíme články o psychologii, tipy na ukrajinské, české i světové  kulturní události, ale třeba i recepty. Máme také dvoustranu inzerátů na drobné služby od výuky češtiny po kurzy účetnictví nebo, překlady, zveřejňujeme kontakty na úřady, neziskové organizace a sociální služby. Já mám na starosti právě inzeráty a pak stránku „Víra“. I tady se snažím poskytovat spíše praktickou podporu. Většina Ukrajinců je nábožensky založených, ale často tolik pracují, že nemají čas ani sílu na návštěvu kostela. Ve svých článcích se je snažím inspirovat i povzbudit.

Jak často gazeta vychází a kde ji distribuujete?

Ukrajinska Gazeta je měsíčník novinového formátu, častěji to nezvládáme. Ale náš portál na internetu www.ukrgazeta.cz aktualizujeme každý den. Chodí tam denně i pět set lidí.

Gazetu tiskneme v počtu 3 – 5 000 výtisků a dáváme do mezinárodních autobusových linek, do firem, kostelů, ale i na ukrajinské gymnázium a do sobotní školy pro děti. Jsme nejen v Praze, ale i v Plzni nebo Českých Budějovicích. Noviny byly donedávna k dispozici i na úřadovně cizinecké policie v pražské Koněvově ulici, ta ale od nového roku přešla pod ministerstvo vnitra, se kterým jsme zatím nedohodli distribuční místo.

Jak je velká redakce?

V současnosti dělá noviny sedm lidí, skoro všichni neplacení dobrovolníci.

Jak se noviny financují?

Zatím pouze z reklamy a sponzorských daru. Pokoušeli jsme se dvakrát o grant ministerstva kultury určený na podporu časopisů národnostních menšin, ale ani jednou jsme neuspěli. Zajímali jsme se i o možnosti podpory ze strany ambasády, ale nedohodli jsme se.

Jaký je vztah mezi Ukrajinci, kteří zde žijí již po několik generací, a nově příchozími? Existují nějaké kontakty, vazby, společné zájmy, spolupráce?

Vlastně menší, než by se čekalo. Když se koná  nějaká kulturní akce, dostaneme pozvánku od organizátorů nebo se občas takto někde potkáme, ale o spolupráci se přímo mluvit nedá. Možná jsem čekala něco víc, ale tahle situace má své konkrétní příčiny. Migranti, kteří přicházejí za prací, mají úplně jiné starosti a zájmy než starousedlíci. Těm jde spíš o uchování vazby na vlastní kulturu a jazyk, zatímco lidé, kteří sem přišli pracovat, potřebují hlavně pochopit,  co od nich stát chce, a najít si tu vhodné podmínky pro život. Potřebují praktickou pomoc. Často za tuto pomoc platí spoustu peněz různým zprostředkovatelům, protože nevidí jiné řešení. Pracují  tolik hodin denně, že je pak pro ně těžké ještě studovat vyhlášky. Noviny těmto lidem pomáhají. Můžeme  je  navést správným směrem. Český stát nás v tomto našem úsilí zatím nepodpořil. Možná bychom  měli požádat o nějaký grant na podporu integrace cizinců. Chceme to zkusit. Lidé si k nám chodí pro radu i přímo do redakce a my je nikdy neodmítáme.

 

Tetyana Leshkovych je spoluzakladatelkou měsíčníku Ukrajinska Gazeta. Tetyana pochází z Ukrajinského Ivano-Frankivsku a žije v Praze již pět let. 

 

Autor: Migrace v souvislostech | pondělí 15.8.2011 16:21 | karma článku: 14,16 | přečteno: 3760x