Proč je stereotypní zobrazování menšin problém?
Imigranti v médiích
Média nezřídka zobrazují menšiny a jejich členy stereotypně. Například Romové jsou považováni za kriminálníky, uprchlíci z Blízkého východu jsou vnímáni jako hrozba pro evropské hodnoty a muslimové jako náboženští fundamentalisté. Jak ale takové stereotypy působí na čtenáře a posluchače mediálních sdělení? Sylvie Graf, která působí na Psychologickém ústavu Univerzity v Bernu, se právě těmto tématům věnuje a na svém blogu přináší zajímavé poznatky nejen ze svého výzkumu, ale i z podobně zaměřených výzkumů svých kolegů.
Sylvie Graf si v rámci výzkumného projektu „Imigranti v médiích“ klade za cíl zjistit, jakým způsobem média formují předsudky a postoje vůči různým skupinám imigrantů v různých kulturních kontextech (například Vietnamci a Romové v České republice, Kosovští Albánci a Italové ve Švýcarsku, nová vlna uprchlíků v dalších zemích EU). Zaměřuje se jak na vliv obsahu mediálních zpráv o imigrantech (pozitivní, negativní, ambivalentní zprávy), tak na vliv jazyka použitého pro popis etnicity imigrantů (pomocí podstatných a přídavných jmen). Soustředí se na psychologické procesy aktivované na základě těchto mediálních zpráv jako emoce nebo stereotypní vnímání. Klade důraz na srozumitelné předávání vědeckých zjištění profesionálům, kteří informují o imigrantech a ovlivňují tak veřejné mínění.
Afroameričan zloděj a Latinoameričan lenoch?
Podobné otázky jako Sylvie Graf si kladla také Srividya Ramasubramanianová z univerzity A&M v Texasu, která sledovala afroamerické a latinskoamerické menšiny v USA. Zaměřila se na dva nejčastěji zmiňované kulturní stereotypy spojené s těmito menšinami, a to kriminalitu a lenost. Srividya Ramasubramanianová zjistila, že stereotypní zobrazení menšin v médiích názory účastníků výzkumu ovlivnilo. Čím negativnějšímu zobrazení těchto menšin byli účastníci výzkumu vystaveni, tím negativněji naladění vůči těmto menšinám byli. Podstatná je i skutečnost, že předsudky vůči minoritám se u účastníků výzkumu neprojevily jen na úrovni pocitů, ale přenesly se i jejich do jednání. Konkrétně pak byli proti snaze politiků o podporu těchto menšin. Účastníci, kteří byli negativně naladěni vůči menšinám, zároveň vnímali negativně i snahu politiků o afirmativní akce, jakožto špatný způsob boje proti rasové diskriminaci.
Zmíněné výzkumy naznačují, že lidé ovlivnění sledováním stereotypního zobrazování menšin v médiích, mají tendence tyto stereotypy v souladu se sledovaným mediálním obsahem názorově přebírat a sami pak hodnotí menšiny negativněji. Nálad ve společnosti si samozřejmě všímají politici. V takto negativně naladěné společnosti je méně pravděpodobné, že se menšinám z jejich strany dostane podpory.
Filmy a televizní seriály pomáhají
Souvislost negativního zobrazování migrantů v médiích s vytvářením předsudků sledoval i výzkum italského vědce Emilia P. Visintina. I jeho poznatky poukazují na podstatnou úlohu médií při utváření postojů veřejnosti k migraci. Podle něj má většinová italská společnost omezený přímý kontakt s imigranty, a proto jsou pro mnoho Italů primárním zdrojem informací o migrantech média. Ukazuje se ovšem, že informace s touto tematikou jsou dvakrát častěji podávané spíše v negativním duchu. Pokud však mají lidé s migranty přímou zkušenost, obvykle ji hodnotí pozitivně. Z výzkumu dále vyplynulo, že v případě, kdy lidé sledovali zpravodajství o migrantech, docházelo u nich k nárůstu znepokojení a poklesu empatie vůči migrantům. Zatímco v případě, kdy lidé sledovali filmy a televizní seriály, v nichž byly hlavními hrdiny migranti, došlo k potlačení předsudků a zvýšení důvěry vůči migrantům.
Na další zajímavosti z výzkumů na téma mediálního zobrazování migrantů se můžete podívat na http://immigrants-project.eu/.
Migrace v souvislostech
Praha hledáčkem cizince

Když jsem, tehdy ještě v minulém století, Prahu navštívil poprvé, byla z toho láska na první pohled.
Migrace v souvislostech
Hassan Ali Djan: Příběh dítěte, které vyrostlo příliš brzy

Hassan Ali Djan pochází z Afghánistánu. Je autorem autobiografické knihy Afghánistán. Mnichov. Já. Ve své knize popisuje svůj odchod z Afghánistánu, tíživou cestu do Evropy a začátky v nové zemi, kterou časem přijal za svůj domov.
Migrace v souvislostech
Mikuláš do každé vietnamské večerky

„A teď budou Češi říkat, že už jim bereme i jejich svátky a zvyky,” pronesl v položertu mladý vietnamský dobrovolník, který 5. prosince 2017 stál na rušné pražské ulici převlečený za čerta.
Migrace v souvislostech
Mezi Pegidou a kurzem němčiny: jak funguje integrace uprchlíků v Drážďanech?

Nejpozději od památného výroku kancléřky Merkelové „Wir schaffen das!“ (Zvládneme to!) se pohledy odpůrců migrace, ale také aktérů a organizací zabývajících se integrací v různých zemích Evropy upírají do Německa.
Migrace v souvislostech
Svátek práce: jak čeští imigranti v USA psali dějiny

První květen je každoročně dnem, kdy si připomínáme boj dělníků za důstojné pracovní podmínky, jehož výsledkem bylo ustavení osmihodinového pracovního dne. K jeho hlavním aktérům patřili i imigranti z Česka.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Soud projednává odvolání Cimického, obhajoba zpochybňuje výpověď jedné z obětí
Aktualizujeme Městský soud v Praze v projednává odvolání psychiatra Jana Cimického, který je obžalovaný ze čtyř...
Kde nejlépe oslavit první máj? Nejlepší akce přehledně: stavění májky, protesty i degustace
Kdo by si nechal ujít polibek pod rozkvetlou třešní, který zaručí, že dámy „neuschnou“? Oslavy 1....
Senát projedná petici, aby stát nadále financoval školní kuchařky i uklízečky
Přímý přenos Petici proti tomu, aby školní kuchařky, uklízečky či školníky a další nepedagogické pracovníky...
Hawker Hurricane se vrátil na nebesa. Připomněl československé letce z RAF
Nadšenci letecké historie mohli v pondělí nad pražským letištěm Točná sledovat letadlo Hawker...