Mikuláš do každé vietnamské večerky

„A teď budou Češi říkat, že už jim bereme i jejich svátky a zvyky,” pronesl v položertu mladý vietnamský dobrovolník, který 5. prosince 2017 stál na rušné pražské ulici převlečený za čerta. 
Mikuláši do akce!

Večerkové děti stojí "někde mezi"

Letos proběhl druhý ročník Mikuláše pro „večerkové” děti, který pořádala nezisková organizace Viet Up. Organizátoři a dobrovolníci jsou druhou generací Vietnamců žijících v České republice. České svátky a tradice znají velmi dobře. Většina z nich vyrůstala u českých chův, povětšinou věrných zákaznic svých rodičů na tržnicích. Tyto děti pak chodily i do českých školek a škol, tudíž jsou vychovány v českém prostředí a mají české vzdělání. Samy si musely najít cestu k českým zvykům a tradicím, které jim přirostly k srdci. Jsou počeštělí natolik, že zapomínají i svůj mateřský jazyk. Děti vietnamských trhovců však už pomalu dospívají, chodí na české vysoké školy a někteří z nich si zakládají i svá vlastní podnikání.

V posledních dvou dekádách však vietnamské tržnice postupně mizí, většina Vietnamců se z tržnic přesunula do večerek, nehtových studií a restaurací. Rodiče už svoje děti k českým chůvám tolik neposílají, především proto, aby u nich zabránili ztrátě vietnamské kulturní identity. Posílají je spíše k vietnamským chůvám nebo děti zůstávají se svými rodiči v obchodech. Tyto děti pak možná mají lepší základy mateřského jazyka, ale jsou příliš připoutané k vietnamskému prostředí, a naopak, k české kultuře a tradicím už takový vztah, v porovnání se staršími vrstevníky, nemají.

Myšlenkou celé akce bylo ukázat tento český - pro někoho velmi svérázný - svátek vietnamským „večerkovým” dětem, aby zažily to, co zažili jejich starší vrstevníci. Faktem také je, že dospělí Vietnamci sice znají tento svátek „od vidění“, ale ve skutečnosti nechápou jeho smysl. Organizátoři se proto snažili šířit povědomí o tomto svátku i na sociálních sítích.

„Ve facebookových skupinách, jako například Svaz vietnamských potravinářů, Vietnamské matky v ČR či Vietnamci v Česku, jsme vietnamským rodinám nabídli návštěvu Mikuláše přímo v jejich večerkách nebo domovech. Mnoho z nich doma tento svátek nikdy nezažilo, a proto se rodiny s dětmi hlásily v hojném počtu. Měla jsem z toho strašnou radost,” říká hlavní organizátorka Suzy.

Pět Mikulášů na celou Prahu

V podvečer dne D se na svou misi vydalo na sedmnáct dobrovolníků rozdělených do pěti skupin. Skupinky se vydaly do předem určených oblastí v Praze. První skupinka obešla rodiny na trase centrum-Vyšehrad, druhá skupinka Žižkov-Bohnice, třetí Libuš-Modřany, čtvrtá a pátá Háje-Chodov.

Kompletní složení dobrovolníků

Podařilo se navštívit skoro čtyřicet rodin, tedy bezmála sto dětí. Navštívena byla i školka Talent a pečovatelské centrum pro vietnamské děti v areálu Sapa. Cestou dobrovolníci stačili obdarovat i  kolemjdoucí české děti. Obava z reakce, že „Vietnamci teď berou Čechům i svátky a tradice“, se nenaplnila, ba naopak. Mnoho Čechů akci chválilo a byli překvapení, že i cizinci dodržují české zvyky. 

„Až se ve škole české děti budou ptát vietnamských: ‘A jaký byl tvůj Mikuláš?’, už jim nemusí být líto, že nezažili Mikuláše,” podělila se o svou radost dobrovolnice Nitka.

Vietnamské děti zpívají české vánoční koledy

Baví to i rodiče

Zajímavé bylo, že si to užili nejenom malé děti, ale i rodiče. Ti se mohli seznámit s tradicemi země, kam přijeli pracovat a založit rodinu. „Byl to velmi příjemný a smysluplný zážitek, který je přesně podle tradic země, ve které žijeme. Takových aktivit si velmi cením, protože si organizátoři, i přes tolik vlastních každodenních povinností, a obzvláště v tomto stresujícím měsíci, vyhradili čas, aby přinesli radost a pozitivní myšlení nejen dětem, ale i jejich rodičům. Přeji vám mnoho zdraví, úspěchu a štěstí do života. Doufám, že se uvidíme za rok!” okomentovala paní Lan Anh Ngo příspěvek na facebooku skupiny Viet Up.

Anděl do každé večerky

Mikuláš pro „večerkové” děti se bude konat i příští rok, to je jisté. Kromě toho organizace Viet Up na léto roku 2018 chystá tábor Letní Odyssea, který je zaměřený na rozvoj vietnamské mládeže. Na začátku nového školního roku se pak uskuteční i třetí ročník Banán festu, kde mohou návštěvníci prožít den v kůži Vietnamce v Čechách. Každoročně jsou na programu festivalu různé aktivity či výstavy, které přibližují jejich svět. 

Autor: Duc Anh Le, Viet Up

Článek vznikl v rámci projektu Vzájemně spolu - aneb víme, co je integrace? 

Autor: Migrace v souvislostech | středa 20.12.2017 14:00 | karma článku: 29,30 | přečteno: 1124x