Učitel jako módní arbitr

Žáci, studenti ani učitelé u nás nemusí povinně nosit uniformu a není ani nastaveno, jak by se učitelé měli oblékat, co je povoleno či naopak zakázáno. Měli bychom ale po učitelích a případně i žácích vyžadovat dress code?

Žáci, studenti ani učitelé u nás nemusí povinně nosit uniformu a není ani nastaveno, jak by se učitelé měli oblékat, co je povoleno či naopak zakázáno. Měli bychom ale po učitelích a případně i žácích vyžadovat dress code?

Znám učitele, kteří vždy nosí oblek a na křídu používají speciální tubus, do kterého křídu vsadí. Znám učitele, kteří do všech hodin chodí oblečeni v teplákovce. Znám taky učitelky, které si do tělocviku obují boty na platformě a znám učitele, kteří se oblékají výrazně anebo mají piercing či tetování. No, a znám učitele, kteří se oblékají zcela obyčejně, adekvátně svému povolání a trendům v Česku.

Dress code je vždy tak trochu na sílu. Podobně jako každý příkaz. Na druhou stranu nejde o jednotnou uniformu, jako je tomu například u policistů nebo hasičů, případně u žáků, studentů a učitelů některých soukromých škol. Protože dress code zní velmi formálně (spousta lidí si představí oblek, malou či velkou večerní, nebo kostýmek), v tomto případě se jedná spíše o sadu doporučení či nastavení základních pravidel, jak by učitelé měli chodit oblékáni.

Na facebookovém profilu jsem spustil anketu s otázkou Měli bychom po učitelích vyžadovat dress code? Poměrně jednoznačně byl dress code zamítnut. Otázkou však zůstává, zdali to znamená, že dress code nechceme a učitelé si mohou chodit oblékáni tak, jak se jim samotným líbí. Co tetování, piercing, extravagantnější sestřih nebo právě výrazné oblečení? Pokud nemáme předepsaný dress code, neměl by být problém ani s tímto.

Když jsem učil, nosil jsem většinou formální kalhoty, košili, svetr, případně jednobarevné triko a sako, k tomu polobotky. Začínal jsem na obchodní akademii, kde jsem učil angličtinu maturanty, poté se přesunul na druhý stupeň malé základní školy. Na střední škole problém s přezouváním nebyl, tam to po mně nikdo nevyžadoval, horší to ale bylo na škole základní. Jakkoliv může být přezouvání pozitivní signál pro žáky (oni přece musí taky), již to je svým způsobem nastavení pravidel oblékání pro učitele.

Určitě hraje roli i fakt, zdali se jedná o učitele MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ nebo například ředitele školy. Nastavit jednotná pravidla pro všechny zmíněné skupiny by byl vyloženě nerozum.

Pokud bychom učitelům nějaká pravidla v oblékání nastavili, logicky musí následovat otázka, kdo by to zaplatil? Zcela jistě by pak měl být zaveden příspěvek na reprezentaci. Podobně, jako je to například u poslanců. Jenže v situaci, kdy je české školství dlouhodobě podfinancováno, to zní vskutku nereálně. Dokážu si však představit spolupráci s lokálními výrobci a mohl by tak vzniknout fungující ekosystém českého oblečení do českých škol.

Nakonec jedna citace: „Myslím si, že důležité je to hlavně kvůli prvnímu dojmu, jak na žáky, tak kolegy. Ale že by to mělo vypovídat dlouhodobě o odvedené práci, na to nevěřím,“ říká ve svých kalhotách ze sekáče bývalý učitel Jan Bartoněk.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Orság | pondělí 22.10.2018 14:23 | karma článku: 16,09 | přečteno: 1437x
  • Další články autora

Michal Orság

Dovětek k maturitám

11.3.2021 v 14:51 | Karma: 10,59

Michal Orság

Úřední maturita

4.3.2021 v 12:10 | Karma: 14,60

Michal Orság

PES, nikoliv PSA

10.12.2020 v 9:29 | Karma: 5,76