Finanční správa porušuje zákon...
NKU zjistil porušení zákona související s daňovým přiznáním, které lidé podávají elektronicky. Už za to, že poplatník podá daňové přiznání elektronicky, by měl být odměněn. Přiznání jsou složitá a bez chyby je zvládne jen ten, kdo pečlivě sleduje průběžně novou legislativu. Ale u nás ne, u nás za to poplatník dostane pokutu. A navíc se stát bezdůvodně obohacuje. Naše finanční správa vůči nám působí jako dráb, ne jako partner.
Ze strany finanční správy chybí metodické postupy a závazné výklady. Tak si každý úřad může dělat co chce, a přitom nám neporadit – a když náhodou poradí, pak svou radu mohou kdykoliv změnit a vás postihnout, že jste něco špatně (byť podle jejich výkladu) provedl.
Zkusili jste se někdy zeptat na finančním úřadu o pomoc a radu? To oni nesmějí, nejsou tam pro nás, pro lidi, ale pro stát. Ale stát jsme přece my! My platíme státní aparát, úředníky ze svých daní a dáváme ji tak možnost, a na straně druhé i povinnost, pro stát (a pro nás za naše) pracovat. Očekával bych proto ze strany finanční správy ochotu, a hlavně sjednocení výkladů a vedení. Aby se nemohlo stát, že na jednu a tutéž věc bude pohlíženo různými úřady jinak.
A pak, když máte platit státu, to si na vás najdou bič. Ale vracet od státu je už těžší.
Znám případ, kdy při prodeji domu se strany v kupní smlouvě dohodly, že daň z nabytí nemovité věci fyzicky uhradí za prodávající kupující. Ten také daň skutečně zaplatil. Do daňového přiznání napsal k polovině daně rodné číslo jednoho z prodávajících, k druhé polovině však místo rodného čísla druhého z prodávajících napsal své. A problém je na světě.
Finanční úřad vyzval druhého z prodávajících, jehož rodné číslo u platby daně nebylo, k zaplacení daně, včetně úroků z prodlení. Tento prodávající doložil, že daň za něj zaplatil kupující, který k dani uvedl své rodné číslo. Kupující má věc za vyřízenou – splnil ujednání kupní smlouvy, daň zaplatil, nic neporušil a odmítá s úřadem komunikovat, tedy nechce napsat ani změnu, aby tato část daně byla převedena na prodávajícího, a zároveň odmítá požádat finanční úřad o vrácení daně jako přeplatku (uvedením jeho rodného čísla vznikl přeplatek daně na jeho straně). Argumentuje správně, že splnil podmínky smlouvy, zaplatil a ať si to úřad vezme sám, kupní smlouvu má úřad k dispozici.
Jenže úřad si tuto daň nechal a nevrátí (kupující o vrácení nežádá – jde přeci o daň jím zaplacenou dle kupní smlouvy), ale zároveň ji ani nepřeúčtuje na daň za druhého z prodávajících. Chce ji prostě zaplatit znovu s rodným číslem druhého z prodávajících. A když se tento prodávající šel na úřad zeptat, co a jak má tedy udělat, neporadili mu. Nejsou tu přece od toho radit klientům. A tak prodávající zřejmě zaplatí daň znovu, i s úroky z prodlení, a stát bude mít daň zaplacenou dvakrát. Jednou si ji jako daň nechá a tu druhou, zaplacenou s rodným číslem kupujícího, si nechá jako bezdůvodné obohacení taky.
A tak se úředníci naučili. Jednoduše, bez postihu. A stát přece taky musí mít dostatek peněžních prostředků na svůj aparát…
Přeji si mít vstřícné úředníky, jednoduchou administrativu, odbornou pomoc od státu, který vydává zákony a měl by nám je pomoc vykládat a aplikovat, a hlavně, spravedlivý aparát. Přál bych si normální finanční správu. Za své daně. A Vy? Za Vaše...?
Michal Jedlicka
Škodu pak zaplatí stát, jak nezodpovědné!
Včera hned dvakrát v médiích zaznělo, že stát bude platit za škody, které způsobili jeho úředníci. A je jedno, jestli úředníci ministerští či členové vlády, nebo prezidentské kanceláře.
Michal Jedlicka
Spor o lithium - už je bohužel pozdě, ale poučme se prosím
Současné spory o lithium už nic nezmění. Jestli za to může ministr Havlíček (ČSSD), když podepsal memorandum, nebo ministr Brabec (ANO2011), když udělil Australanům souhlas s těžbou.
Michal Jedlicka
Účtenková loterie aneb jak chce stát vychovávat kupující
Stát by měl vychovávat prodávající a ne kupující. Smyslem zřízení účtenkové loterie podle jejich tvůrců je, aby se lidé naučili brát si od prodejců doklad o koupi...
Michal Jedlicka
Sorry firmy, tak já se teda omlouvám, ale i tak smůla...
Ministr financí se omluvil firmám, které zničily zajišťovací příkazy. Hezké gesto pro média a pro veřejnost. Nanic pro firmy.
Michal Jedlicka
Ne-systém oprav silnic u nás
Začaly opravy, končí opravy, finišují opravy. Všude je zmatek, a tím větší, když se podaří opravovat víc tepen najednou.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Slevový čtvrtek s iDNES Premium. Celý rok jen za 490 Kč a k tomu Max zdarma
Pouze dnes je možné získat členství v iDNES Premium za pouhých 490 korun na celý rok. Jde...
Mangione vraždil zbraní duchů. V USA si ji může sestavit každý, dítě i trestanec
Premium Už ze záběrů, na nichž šestadvacetiletý Luigi Mangione několikrát vystřelil na ředitele pojišťovny...
Češi ve velkém zneplatňují půjčky. Firmy neprověří, zda si splátku mohli dovolit
Premium Rychle přibývá Čechů, kteří se snaží zneplatnit svou úvěrovou smlouvu s cílem zaplatit ideálně jen...
Tři měsíce bez zakázek. Pomalá likvidace drážďanského mostu ochromila dopravu
Po třech měsících od pádu jednoho z polí drážďanského mostu Carolabrücke do Labe je teprve teď...
Svářeči do Německa
Arcon Personalservice GmbH
nabízený plat:
550 - 630 Kč