Referendum proti úložišti jaderných odpadů

Zastupitelé obce Lubenec a Blatno jako první v ČR podepsali souhlas s průzkumnými vrty pro budování úložiště radioaktivních odpadů, aniž by se zajímalo, jaký názor máme my, místní obyvatelé.  Téma se v poslední době objevuje často v regionálních a nyní již i celostátních médiích. Lubenečtí občané, kteří s tím nesouhlasí, vyvolali referendum. To se bude konat 29. června. Je to asi poprvé, co k této otázce iniciovali referendum samotní občané a nikoliv obec.

Nejdřív je třeba říci, že úložiště jaderných odpadů se buduje na statisíce let a nikde na světě ještě není v provozu. V ČR je celkem 7 vytipovaných oblastí, kde by se v budoucnu mělo úložiště budovat, ovšem podle státní Správy úložišť jaderných odpadů (SÚRAO) vždy pouze na základě souhlasu místních obyvatel. V současné době se jedná o povolení průzkumných vrtů, které by měly zjistit, zda je lokalita vhodná. Obce za souhlas dostanou kompenzace – pro Lubenec to znamená asi 3,6 milionu ročně během tří let. Náklady na průzkumné vrty činí 200 milionů. Souhlas s vrty neznamená souhlas s úložištěm, ale obáváme se, že pokud by však ze všech lokalit dali souhlas jen jedna či dvě, je prakticky rozhodnuto.

Rozhodnutí lubeneckého zastupitelstva bylo těsné o jeden hlas a bylo také místními občany napadeno pro podezření ze střetu zájmů. Ministerstvo vnitra skutečně konstatovalo porušení ustanovení zákona o obcích, zastupitelé na to však na dalším veřejném zasedání nijak nezareagovali. V Lubenci se zdvihla vlna všeobecné nevole, 22. března tu proběhlo historicky první setkání s veřejností, které bylo velice bouřlivé a týden poté měla obdobný průběh schůzka se SÚRAEM, které se zúčastnil i senátor Chládek, jenž podpořil veřejnost proti starostovi. Starosta Bohumil Peterka (Nezávislí) zde „vládne“ již 22 let, společně s komunisty, po celou dobu bez opozice, vedl polotajná jednání se SÚRAEM. Tvrdí, že proti jsou hlavně chataři a chalupáři, kteří nejsou jeho voliči, a řekl na tomto setkání lidem, že jsou jako ovce. Zdráhavě uvažuje o uspořádání referenda nebo ankety, ale místní lidé se rozhodli uspořádat referendum sami, protože se obávají např. nevhodně položené otázky, nevhodného termínu, anebo že by referendum nahradila například nezávazná anketa. Referendum na toto téma proběhlo již ve 26 obcích, ale vždy je vyhlásilo samo zastupitelstvo - nyní je to poprvé, kdy jsme jej iniciovali my občané a nasbírali podpisy 30% voličů, aby se mohlo konat. Nyní se tedy bude referndum konat 29. června. V rámci těchto aktivit jsme založili občanské sdružení SOS Lubenec a protože úroveň informací o úložišti je žalostná, vydáváme noviny Nahlas z Lubenecka. V příloze je první číslo v pdf, v současné době připravujeme další.

Autor: libor michalec | pondělí 11.6.2012 10:07 | karma článku: 9,30 | přečteno: 849x
  • Další články autora

libor michalec

Ludvík Vaculík je

2.12.2016 v 0:00 | Karma: 0

libor michalec

Vzpomínky na Nepál

29.8.2013 v 19:00 | Karma: 8,24