Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Naši soudcovští hoši a soudcovská děvčata...

Soudci a  právní zástupci mají dostat od roku 2024 o chlup méně peněz. Navrhovaná úprava jejich platů podle konsolidačního balíčku není v souladu s Ústavou, říká exministryně spravedlnosti paní Helena Válková./Ano/.

A důvody jsou plačtivě rozhorlené, jako se dalo pochopitelně čekat. Musí být udržována soudcovská nezávislost, nezajistí se zájem o práci soudců, kupují se hlasy za naše krvavě vydřené peníze, atd.mrlmlají někteří "okradení" soudci. Že  konsolidační balíček "natrhne poněkud kapsu všech", je nezajímá.Mně-soudci se to nesmí stát.

Platy soudců a státních zástupců se v současnosti pohybují od 100. 000 kč měsíčně pro začínajícího soudce, po 209 000 kč měsíčně, soudce s dlouholetou praxí, pravda, státní zástupci mají o pár desítek korun méně. Platy soudců  a státních zástupců jsou počítány od průměrného platu  všech pracujících ve státě, násobené koeficientem 3,00.Od příštího roku by se měl tento koeficient snížit na 2,822. Snížení jejich platů tedy minimální.  Benefity jim zůstávají.

Pojmem "soudcovská nezávislost" je velmi ohebný proutek a soudci se jím ohánějí už řadu let a i tehdy,  pokud si chtějí něco vydobýt ve svůj prospěch. Nechápu,  jaký vliv má snížení jejich extrémně vysokých platů o nějakých  6% ,  na  jejich soudcovskou nezávislost. To by mi paní dr.Válková mohla vysvětlit. Jenom se tím  přiznává, že peníze jsou i pro soudce přednější než cokoliv jiného.

Konsolidační balíček si žádá doba a má důsledek na celý národ. Především soudci by to měli pochopit a sami také podle toho jednat. Soudcovskou nezávislostí je právně  jistě myšlena nezávislost politická, ale  co to vlastně znamená ve skutečnosti ?  Mimo jiné, přiznání že i tito lidé mohou být úplatní."Pokud dostanu tolik a tolik peněz je to dobrý, když dostanu o pár stovek méně, nu pak..."

Solidarita s občany ? Morálka ? Ale kdepak.
Pořád by mělo platit, že morálka soudce a jeho   rozhodování,  by mělo být činěno podle jeho nejlepšího vědomí a svědomí. A skutečnost ?

Z důvodů velkých finančních ztrát po povodních v roce 2002, byly v roce 2003 a 2004  zrušeny 13. a 14. platy soudcům  a ústavním činitelům. A mezi soudci to začalo vřít.Soudci podali žalobu. Žalobu řešil ústavní soud a ten   hlasováním rozhodl o navrácení 13. a 14 .platu soudcům, a to se také stalo v roce 2005.Bylo to 600 milionů korun.

V té době byl předsedou Ústavního soudu můj dobrý známý Judr. Miloš Holeček, vysoce čestný a slušný člověk, nikdy nebyl v žádné politické straně a když jsem se ho zeptal "jak jste to mohli udělat ", vytáhl ze stolu nějaký papír a řekl mi :

"Tady to máš - já a několik ostatních, jsme hlasovali pro zrušení 13. a 14. platu soudců, ale byli jsme přehlasováni většinou".

 

 

Autor: Michael Pálka | sobota 4.11.2023 18:13 | karma článku: 24,66 | přečteno: 720x

Další články autora

Michael Pálka

Úvaha o tom, jak přijímat současnou dobu.

Jak ? Brát to lehce. „take it easy“-jak říkají Angličané. Že to nejde ? Ale sakra to já vím, mně taky ne.

1.8.2026 v 10:52 | Karma: 7,77 | Přečteno: 144x | Diskuse | Společnost

Michael Pálka

Tajné fotografie z ghetta Terezín...

Chcete-li se dostat na pár chvil z manhatannského blázince v New Yorku, navštivte místo klidné a pokojné a tiché v Center for Jewish History v centru Manhattanu, na 15-16 west street.

13.7.2026 v 21:05 | Karma: 9,78 | Přečteno: 144x | Diskuse | Společnost

Michael Pálka

A co takhle Marián Čalfa ??

Tedy ještě Judr. Zajímavý chlapík, kterému se podařilo „přetočit“ hlasování v československém parlamentu tak, že 29.12. 1989, 323 poslanců z 35O naráz zahodilo svoje skálopevné komunistické přesvědčení či loajalitu a zvolilo

6.7.2026 v 20:16 | Karma: 14,92 | Přečteno: 305x | Diskuse | Společnost

Michael Pálka

Doufám, že si pan prezident cestu do Ankary rozmyslí“, prohlásil Andrej Babiš..

„Ústavní soud by neměl existovat“-tak se vyjádřili Babiš, Macinka a Turek...A pokračuje se „ je to bezbřehá neobjektivita co předvedl Ústavní soud“- Filip Turek.

29.6.2026 v 19:16 | Karma: 25,68 | Přečteno: 465x | Diskuse | Společnost

Michael Pálka

České ouřady ? Pijánko....

Tím nemyslím, že se tam chlastá, nebo hraje na piáno. I když u nás nelze vyloučit nic. Potřeboval jsem se něco zeptat na AVAST ohledně ochrany internetu.

19.6.2026 v 18:57 | Karma: 24,98 | Přečteno: 1072x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Chovatelé lépe chrání stáda, škody způsobené útoky vlků druhým rokem klesají

Vlk zachycený fotopastí na Frýdlantsku v roce 2020.
13. srpna 2026  14:42,  aktualizováno  14:42

Škody, které působí vlci svými útoky na hospodářská zvířata, v Libereckém kraji druhým rokem...

Na festival Inverze přijedou autoři z Británie, Indie, Ameriky i Íránu

ilustrační snímek
13. srpna 2026  12:53,  aktualizováno  12:53

Britští, indičtí, američtí, australští a íránští autoři a performeři se představí na devátém...

Další úsek D35 se už brzy otevře, podívejte se. Dobrou zprávu má i ministerstvo

Řidiči už stříhají metr. U Vysokého Mýta se za týden otevře další kus D35,...
13. srpna 2026  14:22

Už za týden v pátek se řidiči na východě Čech projedou po novém úseku dálnice. Ředitelství silnic a...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát

Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...

  • Počet článků 390
  • Celková karma 15,29
  • Průměrná čtenost 872x
Kverulant a nespokojenec, už dosti starý na to, aby se na dění kolem sebe díval z nadhledu věčnosti....někdy se to daří, mnohdy ne.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×