Československý generál Josef Šnejdárek.
Jako poručík si o své dovolené jenom tak "odskočí zabojovat" a utká se v čele turecké hlídky s řeckými jezdci v tehdejším tureckém městě Prevezza obléhaném Řeky.Je lehce raněn a je to první z řady jeho válečných zranění, kterých bude do konce života ještě 39. Po návratu k jednotce v Innsbrucku dostává 3O dní vězení od posádkového velitele arcivévody Salvátora."Zavřít jsem tě musel chlapče, ale kdyby to šlo, jel bych také"neskrývá arcivévoda své sympatie k mladému poručíkovi.Ale pro Šnejdárka klidný posádkový život není.
„Rváč a voják patří na frontu.Když fronta nejde za mnou musím já za ní",píše.Šnejdárek.
Kam jinam, než do slavné francouzské Légion Etrangére-cizinecké legie kam se přihlásí v Longwy v roce 1899.Začíná od píky, jako vojín 2. třídy s číslem 5824.Je schopný a jeho nadřízení to brzy poznají".Pod francouzskou vlajkou velí tvrdým mužům v nehostinných podmínkách Sahary, v pevnůstkách ztracených v poušti
".Legie" říká Šnejdárek,"je tvrdost a ležérnost, musíš umět dobře střílet, musíš vydržet pochody, nesmíš zabít dítě, zradit kamaráda, nedržet slovo a utéct z boje, na víc se tě nikdo neptá.Pokud porušíš dvě první pravidla budeš zabit nepřítelem, pokud ostatní dostane se ti 12 kulek od tvých soudruhů".
Za sedm let v cizinecké legii a šestnáct let v Africe jako důstojník pozná Šnejdárek dokonale prostředí legie i zvyky muslimů.Má cit pro uvažování muslima, které je mnohdy pro Evropana nepochopitelné..Získává si úctu a vážnost arabských kmenů v Alžíru v Maroku i v Tunisu a je jimi nazýván Šan Darik ben Debza.I k nepřátelům se chová lidsky.“Mám rád mohamedány, ctí korán, to je děsná přísnost, ale i děsná spravedlnost, když Arabové přísahají plní přísahu.Lásky i pomsty.“
ODEJDI V MÍRU-EMŠI BASSALAMA
Africké slunce se pomalu sklání k západu.12 leginářů je připraveno, aby popravili arabského vyzvědače.“Kamaráde jinak to nejde“ říká Šnejdárek, který velí popravčí četě. Arab mu podává ruku, je vidět, že ho tato slova těší...Na vysokého vládního důstojníka se vyřítí legionář s kamenem v ruce a hodlá ho zabít.Jedinou ranou ho Šnejdárek knokautuje...
Legionář je stižen kafárem, amokem z nahromaděného vzteku, horka, žízně a nutnosti dodržovat subordinaci a železnou kázeň.Druhý den mu provinilec děkuje, věda, že mu tato milosrdná rána zachránila život.Za útok na důstojníka je 12 kulek.
V Maroku při práci s busolou v terénu je Šnejdárek napaden Arabem a jeho ránu nožem, jen tak tak odrazí.Arab zmateně prchá, ale Šnejdárek, který je ve znamenité fyzické kondici, ho pronásleduje a nakonec dopadne. Arab se vrhá na zem a očekává ránu z revolveru, Šnejdárek mu ale daruje život.
V roce 1906 je poslán na prestižní vojenskou školu v Sain Maxiant, kde všech 66 nutných zkoušek absolvuje s výborným prospěchem.Později se stává čestným předsedou školy.V roce 1912 se nadporučík Šnejdárek žení v Oranu s Cathérine de Constantin, dcerou velkostatkáře.Cathérine je ze stejného kadlubu jako její manžel.Když se do jejich domu v Oranu vloupají dva ozbrojení lupiči a Cathérine je sama doma s malou dcerkou, zastřelí oba dvěma ranami z revolveru.
Bojovat za Francii v I.světové válce je pro Šnejdárka samozřejmé.Divocí Arabové kmene Suasi, kde je Šnejdárek dobře znám se hlásí v počtu několika stovek mužů do francouzské armády s jednou podmínkou.Musí nám velet Šnejdárek!
Šnejdárek, nyní už kapitán afrických střelců, bojuje v největších a nejkrvavějších bitvách na západní frontě.U Aisne, Arrasu na Chemin des Dames.V německých zákopech to zašumí, když jsou vidět červené fezy marokánské divize cizinecké legie.“Pozor bude to práskat, jsou to Marokánci“!
Šnejdárek je několikrát raněn, ale jako zázrakem válku přežije.V roce 1918 se vrací do vlasti.Hvězdná hodina nastává pro, nyní už československého plukovníka Šnejdárka v lednu 1919, když Poláci zabírají Těšínsko.Ministerstvo obrany se rozhoduje k zásahu.Kdo bude velet? Šnejdárek.
"Kde se mám zastavit" ?
Je jediná Šnejdárkova otázka.
Za týden je po všem, Poláci ustupují za Vislu.V červnu 1919 se tlačí maďarské rudé oddíly Bély Khuna ke Zvolenu a Banské Bystrici, československá vojska ustupují.Koho tam poslat za odvolaného podmaršálka Lehotského? Šnejdárka.
"Kdo mně dá cigaretu" ?
Ptá se plukovník Šnejdárek, který se přižene k zákopům a v okamžiku přehlédne situaci.Cigaretu dostane, vyhoupne se na zákop a celou ji v klidu v nepřátelské palbě vykouří.Divize je elekrizovaná.Otázka vojáků je stejná jakou dává Šnejdárek před několika měsíci.“Kde se máme zastavit pane plukovníku“? Boje pro Slovensko stojí však 1O19 chlapců z Písku, Plzně, Jindřichova Hradce, Benešova a Brna život.
V roce 193O je povýšen na armádního generála, ale už v roce 1935 je ve svých šedesáti letech po neshodách s šéfem generálního štábu generálem Krejčím, penzionován.V roce 1938 Šnejdárek, tento každým coulem voják, píše.
"JEŠTĚ JEDNOU…
bych chtěl do Afriky.Vidět a cítit slunce Afriky.Slyšet pochod legie.Pít kávu ze svého plechového šálku legionáře číslo 5824"..
V roce 1939 odchází do exilu a v květnu 1945, tento statečný muž nositel dvaceti československých, britských, francouzských a rumunských vyznamenání umírá v Casablance.
Michael Pálka
Jičín? Ale ano, hodí se...
Pravda, není tu živo jako v marockých medinách, ani ženské v galabijích, ale je tu ta naše Manka a Rumcajsova ševcovna a byl tu hrabě Albrecht Václav Eusebius z Valdšteina a pár hrobů bojovných mužů války 1866...
Michael Pálka
A co takhle Maroko...
Skvělý nápad.Dopajdáte se třeba do Gibraltaru-přivítá vás avenue sira Winstona Churchilla, jak jinak, jste na chvíli v Anglii, pak lodí do Ceuty v Africe, ale to je Španělsko, no a tam, tentokrát s pasem přes marockou kontrolu.
Michael Pálka
Zvířata a lidé...
Pohublý veterinář si to šoural ordinací a prohodil „sedni si hochu“. Odkulhal se pro šálek čaje a postavil ho přede mne. Koukali jsme na sebe.
Michael Pálka
Co vlastně udělal pan Fiala ?
Řekl „stačilo“ Bartošovi. Oprávněně. Ukřivděnost a vztek Pirátů na vyhazov pana Bartoše byly docela úsměvné. Čekali Piráti něco jiného ? Ve své nekontrolované ješitnosti možná ano.
Michael Pálka
Souhlas nebo nesouhlas ?
V Torontu probíhá mezinárodní filmový festival. Jedním z filmů měl být i film rusko- kanadské režisérky Anastazie Trofimové „Rusové ve válce“. Měl být ale nebude.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Naučila jsem se jít přes mrtvoly, chtěla bych si to odhodlání nechat, říká Nicole
Sžírala mě paranoia, přiznala vítězka reality show Zrádci Nicole v pořadu Nový den ve vysílání CNN...
Babiš slíbil zrušení televizních poplatků. Nemá je sedmnáct zemí EU, říká
Přímý přenos Konečné hlasování o zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas bude ve Sněmovně v druhé...
Ústavní soud se zastal šéfa konopného časopisu, zdůraznil svobodu projevu
Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti šéfredaktora časopisu Legalizace Roberta Veverky. Ten...
Trojnásobek ceny. Budovy Empresy a TV Barrandov se vydražily za 759 milionů
Budovy Empresa Media a Barrandov Televizní studio vlastněné firmou J.S.P. Jaromíra Soukupa se v...
Číšník/Servírka - Bronzo Hotel Brno
Hotel Bronzo
Jihomoravský kraj
- Počet článků 334
- Celková karma 13,25
- Průměrná čtenost 946x