Pětka z tělocviku (Pololetní vysvědčení aneb Díky, pane Macourku)
Známka se týká především znalostí a vědomostí, nezahrnuje další rysy žákova učebního postupu, nenabízí možnosti, jak učení zlepšit do budoucna. Učitelé přiznávají, že „není jednička jako jednička“, což však nemusí být v neprospěch tomuto typu hodnocení. Záleží na učiteli, zda dokáže i se známkou pracovat tvořivě. Slovní hodnocení popisuje výsledky výuky, ale může se vyjádřit současně i k cestě, která k nim vedla, má možnost naznačit budoucí postupy. Týká se nejen úrovně znalostí, ale umožňuje popsat i další žákovy kvality. Cílem je naučit žáka posoudit své vlastní možnosti, volit správné strategie, umět vyhledat potřebné zdroje, požádat o pomoc, nedat se odradit dílčími neúspěchy, poučit se z chyb vlastních i cizích, pochopit strategie, které vedly k cíli, zdravě ohodnotit výsledky své práce, umět se radovat z úspěchu.
Člověk se vlastně poprvé s hodnocením setkává bezprostředně po narození. Novorozenec je hodnocen mezinárodním bodovacím systémem. „Apgar skóre“ se vyjadřuje třemi čísly od nuly do desítky (například 9 – 10 – 10), která jsou součtem hodnot zjištěných v první, páté a desáté minutě života dítěte. Sleduje se puls, dech, svalové napětí, reakce na podráždění a zabarvení kůže. Test je pojmenován podle americké lékařky Virginie Apgarové. Čím vyšší je hodnota Apgar skóre, tím větší je šance na plnohodnotný a úspěšný život jedince.
Jedním z prvních verbálních hodnocení, jsou věty pronášené nad novorozencem: To je krásná holčička. To je celý tatínek. Jsou to spíše zdvořilostní formy sdělení a jsou adresovány rodičům dítěte, miminko je pasivním objektem. Brzy však začne pociťovat libost při kontaktu s blízkými osobami, vnímá odezvu svého chování, to žádoucí je posilováno úsměvem, pohlazením, později verbálně. Setkává se s antonymy hodný – zlobivý, postupně chápe význam hodnotících slov: šikovný kluk, hezký obrázek, první, lepší než... Dítě vnímá, že je porovnáváno s ostatními: Martin je rychlejší než Ondra, Emičce se podařilo nejlépe nakreslit… Ještě před zahájením školní docházky téměř všechny děti vědí, že ve škole půjde o „nějaké jedničky“ a že „pětka“ je něco negativního.
Když podepíšu a orazítkuji vysvědčení, vždycky si představuji, jak to bude vypadat u mých žáků doma, až ten dokument doma vyndají z tašky. V první třídě se přece každý něco naučil, většinou tedy jde o jedničky. Než ale prvňáčkům jejich úplně první pravé vysvědčení rozdám, vždycky si přečteme o žirafě.
Když chodila žirafa do školy, mívala jedničku z počtů i ze čtení, ale z tělocviku měla pokaždé pětku, protože neuměla udělat kotrmelec, ať dělala, co dělala, kotrmelec udělat nemohla, byla z toho celá nešťastná, kdekdo jí radil, to musíš takhle a pak takhle, koukej, jak je to jednoduché, ale žirafě se to nikdy nepodařilo, nevěděla, co má dělat s krkem, a paní učitelka jí říkala, žirafo, žirafo, ty jsi ale nemehlo, to bude pěkné vysvědčení, co tomu řeknou páni rodiče, a žirafa velice plakala, a kdo šel náhodou kolem, myslel, že prší, a když byl konec školního roku a rozdávalo se vysvědčení, žirafa měla opravdu pětku z tělocviku a plakala ještě víc než posledně, a když přišla domů, ptal se jí tatínek s maminkou, co se jí vlastně stalo, a žirafa se přiznala, že má pětku z tělocviku, a maminka s tatínkem neříkali nic, šli do vedlejšího pokoje a dlouho se tam radili, a když se vrátili, nesli svá stará školní vysvědčení, a když si je malá žirafa prohlédla, našla tam pětky z tělocviku. (M.Macourek: Živočichopis. Praha 1952)
Tak ať dnes nikdo nepláče!
Olga Medová
Holčička z příběhu
Kamarádčin dědeček byl chirurg. Za války někde na frontě zachránil život holčičce, která se jmenovala Raja. Slíbil jí, že pokud se mu narodí dcerka, bude se po ní jmenovat.
Olga Medová
Dopis Halině
Začala jsem ho psát před pár lety, a teď jsem ho náhodou našla. V neodeslaných mailech. Bylo to nějak takhle...
Olga Medová
Výstava masa
Sedíme v oblíbené restauraci ve městě kousek od Prahy. Bývá tu plno, je to rodinná hospoda s řeznictvím s více než stoletou tradicí. Není to v našem městě, my nemáme útulnou hospodu, bohužel..., ale je to blízko a jezdí tam vláček.
Olga Medová
Díky, Michaeli
Zdánlivě subtilní, oblé, ale úžasně pevné. Dokonce prý vydrží i pád z Eiffelovky, zkusili to, aby se ta pevnost ověřila.
Olga Medová
Co mají společného?
Benátky, Brno, Břeclav, Dobrovice, Duchcov, Hodonín, Klánovice, Litoměřice, Lovosice, Luhačovice, Kralupy, Mělník, Mikulov, Miletín...
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Mladí čeští filmaři převzali v Londýně studentského Oscara za film Krajan
Mladí čeští filmaři Viktor Horák a Pavel Sýkora dnes večer v Londýně převzali studentského Oscara...
Přepadl trafiku a ohrožoval se nožem. Muže na Smíchově zkrotila zásahovka
Pražští policisté večer zasáhli proti muži podezřelému z přepadení trafiky, který se ohrožoval...
Soud propustil vražedkyni brněnského místostarosty, odseděla si 12 let
Opavský soud rozhodl o podmínečném propuštění Radky Onderkové Pojerové, která si odpykávala...
Má slova neověřujte. Trump bojuje proti „fact-checkingu“ v debatách
Americký exprezident Donald Trump, jenž usiluje o návrat do Bílého domu, už několik měsíců brojí...
- Počet článků 183
- Celková karma 12,89
- Průměrná čtenost 517x