Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Problém není islám, problém je teorie zla

Včera zase došlo k atentátem proti lidskosti. Umírali nevinní lidé a ti, co jsou zodpovědní za šířící se zlo, neuklidňují situaci, myjí si ruce od krve obětí a straší. Zřetelně uvádím, že se jedná pouze o úvahu.

Je mi líto každé nevinné oběti. Soucítím z jeho blízkými. A v žádném případě neobhajuji vrahy. Ani organizátory a inspirátory těch vražd. Protože atentáty jako ty včerejší v Bruselu jsou především hromadnými vraždami. Vraždami, které mají kromě krve a bolesti, způsobit šok a vyprovokovat vášně. Protože pouze tak se může šířit rakovina nenávisti na všech stranách.

To co se děje kolem nás, nijak nesouvisí s náboženstvím. Neexistuje ani žádná souvislost se současnou vlnou uprchlíků přicházejících do Evropy. A co je zásadní, nejedná se o akt organizovaného válečného konfliktu proti naší evropské civilizaci. Jde pouze a jen o hromadnou vraždu nahodilých skupin inspirovaných fanatickými lidmi, kterým jde o moc. Nejdříve třeba v Mezopotámii a Levantě, později i jinde. Náboženství, respektive jedna jeho úchylka, je v tomto případě používáno jako nástroj k ovládání jednoduchých a hloupých lidí. Jiné skupiny používají jiné metody. Ale základ je stejný. Strach o život a slíbená odměna teď a nebo potom.

Evropa má historii a kulturu, která vychází z určitých všeobecných náboženských hodnot, které mají judaismus, křesťanství a islám společné. Výzvu k boji, svaté válčení a krveprolévání na úkor jinověrců však do značné míry odstranila až sekularizace Evropy. A to je podstatné. Základní evropské hodnoty jsou solidarita (pomoc bližnímu i vzdálenému pokud to potřebuje a řekne si o to) a sekulární pojetí společného života (odmítání mocenského zneužívání náboženství a jiné ideologie při ovládání druhých). Evropa a potažmo Evropská unie není a nikdy nebyla budována jako společný ekonomický prostor starousedlíků. Tenhle nacionalistický (pokud si dosadíte vůdce, nenávist k určitým skupinám obyvatelstva a mytologické symboly tak i fašistický) pohled do Evropy nepatří a je mnohem více orientální než těch pár příchozích lidí v nouzi, kteří tu hledají pomoc. Jsem pyšný na to, že Česká republika je součástí projektu solidární a sekulární Evropy. A jsem hrdý na to, že reprezentanti teorie nenávisti mají žádný a nebo slábnoucí vliv.

Této krásné zemi totiž hrozí pouze jediné nebezpečí a to je kolektivní hloupost a zlo, které je reprezentováno zfanatizovaným davem s fašistickými tendencemi. A v čele tohoto davu by kromě Bártů, Konvičků, Bartošů a jiných nul, stál rád i Miloš Zeman a Václav Klaus. To je potřeba v souvislosti s atentáty v Bruselu pojmenovat a odmítnout.

Žijeme v nejlepší době a teroristy, masové vrahy, fašisty, nacisty a jiné teoretiky zla odsuňme do propadliště dějin. Nikam jinam nepatří.

Autor: Ladislav Matuška | středa 23.3.2016 8:10 | karma článku: 28,77 | přečteno: 4600x
  • Další články autora

Ladislav Matuška

Největší problémy dnešního světa mají kořeny v Islámu

Celý svět je víceméně ve válce. Není to viditelná válka konvenčních zbraní, ale obě strany konfliktu jsou zřejmé. Síly středověku se snaží porazit síly současnosti a ovládnout budoucnost.

15.8.2017 v 10:32 | Karma: 37,45 | Přečteno: 1651x | Diskuse | Politika

Ladislav Matuška

Jsme připraveni na miliony nových euroafričanů?

Do Itálie a následně dále do Evropy připlouvá za pomoci neziskových organizací typu Lékaři bez hranic a Jugend rettet tisíce nelegálních imigrantů. Tito lidé nejsou oběti války, nejsou chudí a nejsou vůbec v tísni.

8.8.2017 v 16:39 | Karma: 43,39 | Přečteno: 2854x | Diskuse | Politika

Ladislav Matuška

V Číně zemřel člověk

Je smutné, když zemře někdo známý a blízký. A když zemře někdo vzdálený, dá se jeho skon vždy nějak využít. A tak to bylo a je i v případě úmrtí čínského nositele Nobelovy ceny míru minulý týden.

16.7.2017 v 9:31 | Karma: 25,57 | Přečteno: 903x | Diskuse | Společnost

Ladislav Matuška

Kdo nesmrdí, není Čech?

Každé ráno. Na každém rohu v jakémkoliv městě v Česku je v okruhu minimálně jeden smrdící člověk. Celoročně. Tohle je fenomén.

11.7.2017 v 14:48 | Karma: 26,99 | Přečteno: 1655x | Diskuse | Společnost

Ladislav Matuška

Je to válka náboženská?

Dnes v noci v Londýně, nejbezpečnějším městě světa podle tamního starosty, zase vraždil zuřivý automobil. Svět jak jsme ho znali, je ve válce. Je potřeba si to přiznat.

19.6.2017 v 10:07 | Karma: 33,32 | Přečteno: 1249x | Diskuse | Média

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

23. ledna 2025  10:03

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...

Na radnici se v kanceláři zřítil strop, záchranáři uklidňovali šokované úředníky

24. ledna 2025  7:44

O velikém štěstí mohou mluvit čtyři úředníci Městského úřadu v Chocni, kde se v jedné z kanceláří...

Na Irsko se žene ničivá bouře, vítr může lámat rekordy. Skotsko ruší lety

24. ledna 2025  7:41

Irsko, Severní Irsko a Velkou Británii zanedlouho zasáhne bouře Éowyn, na kterou se oblast...

Oscar 2025

18. prosince 2024  7:42,  aktualizováno  24.1 7:34

Udílení cen v 97. ročníku Oscarů je naplánováno v Los Angeles na 3. března. V lednu akademici...

Ukrajinské drony zasáhly rafinerii hluboko v Rusku, Moskva zavřela letiště

24. ledna 2025  6:51

Sledujeme online Drony vyslané Ukrajinci v noci útočily na rafinerii, leteckou základnu a tepelnou elektrárnu v...

  • Počet článků 885
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1694x
Svět je nejlepší místo k životu. A já rád žiji.