Nenechme se politiky balamutit

Český politik, dlouhodobě pobývající v paralelním světě bohulibého klientelismu, zahraničních kont a nadstandardního zabezpečení, stále nechápe, že jeho lži, polopravdy a vytáčky už na občana nedělají valný dojem. Starého psa ale novým kouskům nenaučíš.

Vezmu to popořadě. V neděli jsem sledoval rozpravu Václava Moravce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Na otázku: "Pane ministře, jak dlouho ještě bude vláda přihlížet... na to, co se děje na českém trhu práce?", odpovídá Miroslav Kalousek: "...já si myslím, že centralizace dávek na úřadech práce byl správný krok... A nemá cenu zastírat, že při tom došlo k některým technickým problémům." Přitom nasazuje pan Kalousek svůj poker face a shovívavě vysvětluje duševně méněcenným deseti milionům, že je všechno v pořádku, jakoby šlo jen o nezbytné problémy doprovázející cestu českého státu ke světlým zítřkům. Tedy žádná neschopnost a pochybná smlouva, všechno je v cajku, jen žádnou paniku. Navíc pan Drábek prý přijal svou odpovědnost, dodává Miroslav Kalousek a už se nezdržuje vysvětlením, co si máme pod tím představit.

Postoj pana Kalouska, jeho snahu zlehčovat situaci a popírat odpovědnost za ni považuji za ukázku arogance. Je to jako kdyby jste někomu upustili pytel cementu na palec a když začne řvát bolestí, napomenuli ho: "Člověče, sakra ovládejte se! Pojďme si o tom pytlu cementu na vašem palci promluvit bez zbytečných emocí!"

Miloš Zeman se v souvislosti s problémy v Bulharsku vehementně zastal ČEZu, zahrál nám na strunu vlastenectví. Je to přeci náš ČEZ, naše pýcha. Co na tom, že ve stejnou dobu čelí ČEZ problémům také v Albánii, u podezřelého prodeje dceřinek se vyskytují notoricky známá jména a energie ČEZu patří k nejdražším v Evropě (což je v souvislosti s levnou pracovní silou v ČR skutečně zarážející). Jak pravil Andrew Johnson: „Vlastenectví je poslední věc, ke které se uchylují darebáci.“

Dalším aspirantem v soutěži Výrok roku je Petr Nečas, který označil žalobu na prezidenta za "obyčejnou lidskou pomstychtivost" a ještě to korunoval výrokem, že "je to věc, která poškozuje pověst celé České republiky." Přitom se tvářil ublíženě jako chlapeček, kterému právě na pískovišti sebrali kyblíček a lopatičku. Hlas i bradička se mu třásly potlačovaným rozhořčením. Petr Nečas nevidí problém v amnestii a generálnímu pardonu celé plejádě gaunerů, nevidí problém v tom, že amnestii spolupodepsal bez vědomí vlády (která za ni nese odpovědnost a tudíž o ní měla vědět). Nevidí dokonce problém ani v tom, že Úřad vlády neeviduje žádný záznam nebo dokument, jenž by souvisel s amnestií prezidenta a zůstává otázkou, kde a kdy Petr Nečas amnestii spolupodepsal a zdali vůbec je tedy amnestie platná. Pan Nečas je tak nějak lidsky dotčený, zřejmě proto, že nechápeme, jak to s námi myslí dobře. Navíc prý si neuvědomujeme, jak poškodíme obraz našeho státu v zahraničí. Já si tedy myslím, že zcizení diplomatického pera bylo větší faux pas a po tom, co předváděl celé roky před zahraniční veřejností Václav Klaus, bych chápal žalobu na něj naopak jako kladný signál ven, že tu nejsme úplně všichni padlí na hlavu.

S humornou vsuvkou k debatě o amnestii přišel pronikavý myslitel ODS, senátor Kubera. Kdepak myslitel, filozof to je a jaký, panečku! S pobavením moderátorovi ČT vysvětluje, prý osobně slyšel v Senátu, že senátoři hlasující pro žalobu na prezidenta tak učinili s ohledem na přání svých voličů. Volený představitel je konsternován představou, že by měl při své práci brát ohled na přání svých voličů. To snad ani nepotřebuje dalšího komentáře.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Vaněk | středa 6.3.2013 8:00 | karma článku: 41,13 | přečteno: 3655x