Vyplatí se Vám sbírat padaná jablka?

Doma jsme je ze zahrady sklidili a prodali za cenu 1 CZK za kg. Mělo to smysl při tak nízké ceně? Má to smysl pro vás? Je to překvapivě složitá a zajímavá otázka, takže si na ní pojďme složitě a zajímavě odpovědět.

Řekněme, že čistý příjem po odečtení nákladů a vydělení počtem lidí a stráveného času touto činností nám vyjde 50 CZK za hodinu, tedy kdybychom to dělali na plný úvazek, jsme na 8000 měsíčně, ještě nedávno minimální mzdě, dnes už by nás zaměstnavatel musel vyhodit.

Klíčový je onen strávený čas. Kolik vlastně stojí náš volný čas? Nejrozšířenějším názorem mezi lidmi je, že stojí právě 0 CZK za hodinu, z čehož by plynulo, že se to samozřejmě vyplatí. Inu z toho by vyplývalo, že čas strávený spánkem, odpočinkem, rodinným výletem, je nehorázně nehodnotný způsob trávení času. Do 24 hodin nepřetržité práce by vám došlo, že volný čas má přeci jen hodnotu a ne zrovna malou.

Přesněji řečeno, hodina vašeho volného času stojí právě tolik, kolik si za hodinu vyděláte v práci. Zkrátka ekonomická teorie předpokládá dosažení rovnováhy mezi prací a volným časem, která nastává právě při stejné ceně obou činností. Aby se vám tedy vyplatilo makat ve volném čase, měli byste si vydělat alespoň tolik, co v práci. Tedy sbírat padaná jablka je téměř pro každého nesmysl.

A stejně to lidé dělají, proč?

Ekonomie je báječná věda především proto, že má odpověď na jakékoliv lidské chování, je to věda přímo o něm. Pokud se vám zdá, že něco ekonomie nevysvětluje, tak to není chyba ekonomie, ale povrchního chápání uživatele. Zavrtáme se hlouběji.

Co jsou to z hlediska ekonomie výnosy? Jsou to snad utržené peníze? Je snad hodnota čehokoliv daná peněžní částkou? Ekonomie kupodivu není účetnictví. Výnosy v případě sběru padaných jablek z hlediska účetního jsou ovlivněny výkupní cenou, vaší schopností nasbírat co nejvíce jablek za co nejkratší dobu a cenou dopravy. Ale ekonomie k tomu přidává i fakt, že chcete mít zahradu bez hnijících jablek na zemi. Že rádi trávíte čas pohybem na čerstvém vzduchu. Ostatně ve volném čase děláme spoustu věcí, pro které si účetní rve vlasy a ekonom si je náramně užívá.

Hodnota je naprosto subjektivní. Čokoládu si koupíte v okamžiku, kdy vaše touha je pro vás hodnotnější než cena v regálu. Nikdo za vás nerozhodne, jak je pro vás která činnost přínosná, jediný, kdo rozhodne o její hodnotě jste vy.

Jak je to s náklady? Tím nákladem, který účetní nepostřehne, je náklad obětované příležitosti, tedy vaše alternativní činnost, kterou jste nevykonali, protože jste sbírali jablka. Zkrátka není rozumné nepřipravit se na zkoušku či firemní prezentaci nebo nestrávit den na výletě s nádhernou slečnou proto, že jste sbírali jablka. I výši těch nákladů obětované příležitosti určujete vy sami, protože nikdo jiný neurčí hodnotu alternativních činností pro vás tak dobře, jako vy.

Na otázku, zda se právě vám vyplatí sbírat padaná jablka, vám tedy nedokáži odpovědět, to dokážete pouze vy. Vlastně jsem vám tady neřekl nic, na co byste nedokázali přijít zdravým selským rozumem. O ekonomii se skutečně dá prohlásit, že jde v jádru o zdravý selský rozum, ale když je to tak jednoduché, proč jsou lidé, kteří naprosto nerozumně volí socialisty, komunisty či stbáky? Proč v politické diskusi padají totální nesmysly? Kdyby socialisti rozumněli ekonomii, nebyli by to socialisti. Selský rozum zkrátka není samozřejmý, vyžaduje myšlení a rozhodně ne povrchní.

Tak jsem se také od jednoho člena mé rodiny, který si na selském rozumu zakládá, dověděl, že ty ceny, za které se jablka prodávají, jsou příšerné, když to srovná k průměrné mzdě dnes a "tenkrát". Samozřejmě, že ty ceny vztažené ke mzdě jsou nižší. Můžeme si za onu průměrnou mzdu koupit více jablek padaných i trhaných, v tom je ten růst životní úrovně. Kdyby byly ty ceny k průměrné mzdě stejné jako "tenkrát", tak by to znamenalo, že i naše životní úroveň by byla jako "tenkrát". Zkrátka, chceme-li se mít lépe, musíme dělat věci efektivněji a profesionálněji. Ostatně na to přišel už Adam Smith, o kterém bohužel i mnoho ekonomů spíše mluví, než že by si ho přečetli.

Takže to nejdůležitější:

1) Volný čas není zdarma

2) Ekonomie není účetnictví

3) Selský rozum nemáte, aniž byste přemýšleli

Jsou-li vám mé články a názory sympatické, je možné se mnou být ve spojení přes facebook skrze "to se mi líbí" stránku: www.facebook.com/martinprochazka007 

 

 

Autor: Martin Procházka | úterý 28.10.2014 20:07 | karma článku: 14,84 | přečteno: 1685x