Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy je možné či nutné intervenovat

V souvislosti s Libyí se objevilo mnoho primitivních i pár racionálních v zásadě odlišných pohledů na to, kdy je možné, aby zahraničí vojensky či jinak zasáhlo do "vnitřních záležitostí" "suverénního" "státu". Uvozovky jsou dány takto záměrně. Rozeberu zde podmínky, za kterých lze suverenitu narušovat.

A) Porušování lidských práv a svobod Nutná podmínka, při které ovšem většina lidí namítá, že lidská práva a svobody jsou porušovány leckde a svobodný svět s tím nic nedělá. Tak jakým právem právě Libye/Irák/Afghánistán? Porušování lidských práv a svobod je podmínkou nutnou, nikoliv dostačující. Svobodný svět jednoduše nemá zdroje na to, aby ochránil lidská práva a svobody po celém světě, což ovšem neznamená, že se je nepokouší ochraňovat. Děláme to jak na vládní úrovni, tak na úrovni soukromé (občanská sdružení i soukromé společnosti). Všechny činnosti, které jsou takto prováděny na podporu svobody, jsou faktickým zásahem do vnitřních záležitostí daného státu, narušením suverenity. Přesto nám to nevadí a často na to přispívají i zarytí zastánci státní suverenity, což je úsměvné.

B) Dostačující podmínky Co je tedy spouštěcí mechanizmus přímé intervence? Musí být naplněna jedna nebo více z následujících podmínek v takovém rozsahu, aby existovala pravděpodobnost, že výnosy budou vyšší, než náklady, chcete-li situace bude z hlediska ochrany lidských práv a svobod lepší, než kdyby intervence neproběhla a náklady na dosažení takového stavu budou přijatelné.

1) Rozsah násilí Zásah je potřebný tehdy, když existuje značná míra násilí a intervence dokáže s přijatelnou pravděpodobností toto násilí zmírnit či eliminovat. Ano, pravděpodobností, nikde není napsáno, že musí nutně dojít k žádoucímu výsledku, záleží na společenském stavu v dané zemi. Společnost může být rozdělená, nekompaktní, úroveň vzdělání i mentalita lidí mohou být v troskách. Nikdy neexistuje 100% jistota, že intervence povede k očekávanému výsledku, může dojít k tomu, že náklady přesáhnou přijatelnou úroveň, zatímco zlepšení situace nebude nikterak velké. Proto je třeba intervence vážit, ale přitom nezapomínat, že jsme i za svoji nečinnost odpovědní.

2) Vnější ohrožení Stát či skupiny na jeho území činí vědomně kroky, které ohrožují jiné státy. Zejména podpora terorismu finanční, logistická, pirátství v případě Somálska, atd. V takovém případě je možné od diplomatických po vojenské prostředky možné stát či skupiny operující na jeho území zpacifikovat (ve spolupráci s daným státem či bez ní.

3) Zhroucený stát Pojem označující stát, který neplní své funkce a fakticky neexistuje. Somálsko je zde příklad naprosto klasický, žádné Somálsko vlastně neexistuje. Některé zhroucené státy se dokáží bez extrémního násilí opět vzchopit, řešení mohou být různá od dohody znepřátelených skupin na lepším soužití i třeba na rozdělení států (zejména v Africe máme na svědomí existenci států po kolonialismu, jejichž hranice nemají nic společného s přirozeným uspořádáním etnik). Někdy upadají do občanské války. Mezi takovýmito státy se bohužel dají najít nejčastější neúspěchy mezinárodních intervencí, část proto, že mandát nebyl dostatečný, část proto, protože daná situace neměla řešení za přijatelné množství zdrojů.

C) Nákladová přijatelnost Zdůraznění toho, co již bylo uvedeno u bodu B).Zdroje jsou problém, např. s ohledem na vnitřní situaci Somálska, jak jej lze řešit? Řešením v tomto okamžiku by byla intervence, nicméně společnost je tam rozdělená, postrádá většinou jakékoliv vzdělání, nemá elity, které by ji úspěšně mohli nekonfliktně vést. Potřebná přítomnost pro zajištění bezpečnosti a výchovu elit takové země by byla dlouhá a nákladná. Momentálně na to nemáme. Zatím můžeme bránit lodě před piráty a doufat, že se třeba Somálsko nějak srovná dříve, než náklady na ochranu lodí před piráty překročí přijatelné náklady intervence. Někomu může zvažování nákladů a výnosů připadat jako nemorální, máme být nápomocni všem, co to potřebují. Ok, souhlasím, ale pokud bychom toto nezvažovali, nebudeme schopni zajistit žádné cíle a samotný morální postoj na řešení nestačí.

Snad jsem problematiku popsal srozumitelně, nyní jenom několik poznámek:

1) Klasicky se vynořuje pohádka o ropě. Lidé s tímto názorem vědí s prominutím houby o světě. Ano, stabilita v oblastech s klíčovými surovinami je proměnou v rovnici nákladů a výnosů intervence, ale je jen jednou z mnoha. Zajištění stability v dané oblasti neznamená, že si můžete přivlastnit zdroje v této oblasti. Bohužel některé výkřiky i na tak chytrém blogu jako idnes.cz tak občas působí.

2) Druhá pohádka je o neslučitelnosti západní demokracie s jejich kulturou. Souhlasím s tím, že nakopírovat systém západní země do jiné může být problematické, ale nesmírnou hloupostí je tvrzení, že je pro tyto země vhodný autoritářský režim, to se zase spousta lidí přes noc stala experty na arabskou kulturu. Každý člověk, bez ohledu na to, kde se narodil a kde žil, přirozeně cítí, že jsou jeho práva omezována, že není normální být zavřen za svůj názor, že je přirozené se projevovat, nepřirozené se podvolovat. Touží po svobodě. Svoboda nemá žádný západní či jiný typ, svoboda je přirozená a nedělitelná, ani není třeba ji importovat, jak se někdy mylně píše. Co se může lišit, je politický systém, ten se může západnímu blížit nebo ne, ale proti každému systému, který narušuje svobodu, se zdvihne odpor, který si svobodu vymůže. Náš politický systém je ostatně také neustále ve vývoji.

3) Závěrečná pohádka: Intervence do Libye znamená válku. A před intervencí tam válka nebyla??

Autor: Martin Procházka | neděle 20.3.2011 21:46 | karma článku: 12,18 | přečteno: 1440x
  • Další články autora

Martin Procházka

Krutost trhu není jeho selháním

Selhání trhu je při současných vysokých cenách nejčastěji nadužívaným pojmem, který ovšem nemá žádnou oporu v realitě. Energetické trhy fungují velmi dobře a přesně tak, jak mají.

18.9.2022 v 21:46 | Karma: 13,09 | Přečteno: 453x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Procházka

ČEZ musí vydělávat a investovat

ČEZ může velmi dobře fungovat jako nástroj k zajištění strategických cílů energetické bezpečnosti, aniž by tím utrpěla jeho pozice efektivně řízené společnosti. Existují i snazší cesty k prosazení zájmů státu, ale žádná funkční.

4.7.2022 v 20:20 | Karma: 9,95 | Přečteno: 444x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Procházka

Znásilňované na ulici stačí říct „Fandíme Ti“?

Díváme se na agresi totalitní mocnosti vůči demokratickému státu, vyjadřujeme mu podporu všemožnými způsoby, ale přímou pomoc odmítáme. Přitom víme, že přes všechnu statečnost se Ukrajina dlouhodobě neubrání.

3.3.2022 v 20:29 | Karma: 16,71 | Přečteno: 662x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Procházka

Lépe nosit svetr než neprůstřelnou vestu

3. světová válka v podstatě už začala, nemá smysl si nalhávat, že tomu tak není a nemá smysl odkládat odstřižení Ruské federace od civilizovaného světa.

26.2.2022 v 22:17 | Karma: 14,18 | Přečteno: 432x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Martin Procházka

NATO se musí s Ruskem utkat o Ukrajinu, jinak se s ním utká o Pobaltí

Sankce nepomohou, i kdyby prošlo odstřižení od SWIFT. Putin tohle plánoval dlouho dopředu, tudíž s nimi počítá a je na ně připraven. Proti hrubé síle funguje jen hrubá síla a my nesmíme váhat ji použít.

24.2.2022 v 22:33 | Karma: 19,85 | Přečteno: 576x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Do čela Británie míří labouristé, lídr konzervativců Sunak uznal porážku

4. července 2024,  aktualizováno  5.7 6:15

Parlamentní volby v Británii podle odhadů zveřejněných ve čtvrtek po uzavření volebních místností...

Televize se shodují, že počasí má zásadní vliv na sledovanost, výjimkou je sport

5. července 2024

Hlavně v létě se do popředí zájmu dostávají zprávy o počasí. Stav oblohy a předpovědi meteorologů...

Šest kilo „strouhanky“ v náboji. Jak to chodí v české výrobě velkorážné munice

5. července 2024

Premium Česko se stává významným výrobcem velkorážné munice. Redakce iDNES.cz se podívala do závodu...

Rozluštila tisíce zpráv. Kryptoložka Elizebeth odvrátila nacistickou hrozbu

5. července 2024

Premium Zachránila tisíce lidských životů, pomohla dostat do vězení mafiány v čele s Al Caponem a odhalila...

Klíšťata útočí! Důležité je klíště co nejrychleji vytáhnout, říká lékářka
Klíšťata útočí! Důležité je klíště co nejrychleji vytáhnout, říká lékářka

Odborníci upozorňují, že letos je klíšťat mnohem více než tomu bylo například v loňském roce. Nahrává jim mírná zima a brzký příchod jara. Jak se...

  • Počet článků 340
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1791x
Finanční analytik, manažer, absolvent FMV VŠE.

Předseda regionálního výboru TOP 09 Písecko, člen krajského výkonného výboru TOP 09 v jižních Čechách.

Kandidát č.51 za TOP 09 & KDU-ČSL Společně pro jižní Čechy.

Farmář a lesník.

Pravicový, prozápadní, proevropský.

Sledujte mne na facebooku: www.facebook.com/martinprochazka007