EU se zasloužila o mír v Evropě. Více, než myslíte!

Udělení Nobelovy ceny míru pro Evropskou Unii nejenže není tragický omyl, jak se jako obvykle mýlí Václav Klaus, ale naprosto rozumné a moudré, stejně jako moudře načasované. Že je to mimo něčí chápání na tom nic nemění.

1) Poválečný vývoj Evropy - Vznik EU, všech jejích orgánů a cíl provázat Evropu do společného trhu či rovnou do federece je spojen se snahou eliminovat vůbec možnost nějakého válečného konfliktu. Povedlo se. Pokud by se dnes objevil tlučhuba, který by chtěl zaútočit na souseda a sebrat mu kus území, skončí ve svěrací kazajce a v blázinci. Tak tomu vždy nebylo. Válka a extremismus vznikají z bídy. EU přinesla bohatství nejen Evropě. Evropská integrace poskytla razantní a definitivní důkaz ve prospěch volného obchodu. Protekcionisté dostali tvrdou ránu, ze které se už nikdy nezvednou. Nikdy by se nepovedlo v rámci WTO dohodnout celosvětově takovou míru svobody obchodu, pokud by EU neuspěla. Díky liberálnímu prostředí svět bohatne a riziko válečných konfliktů klesá celosvětově.

2) Náprava Klausova tragického omylu - Dobrá, to je trochu přehnaný rýpanec, leč Václav Klaus udělal v 90. letech zásadní koncepční chybu. Nelze dělat kapitalismus bez kapitálu a nelze mít prosperující podnik bez vedení s patřičným rozhledem a know-how. Byl to Klausův nacionalismus, pro který slepě nechtěl dávat české podniky a české banky do rukou zahraničních investorů. Důsledky byly podniky a banky v troskách, prostředí, které zahraniční investory v ČR děsilo. Reálně hrozilo, že celá východní Evropa zažije úpadek a chaos, možná i návrat různých totalit, odliv kapitálu byl po asijské finanční krizi hrozivý. EU šla tehdy do obrovského rizika a kývla na rozšíření o 10 nových členských zemí, stavem vyspělosti je to jako, kdybychom teď chtěli přijmout Egypt, Tunisko a další země, které prošly arabským jarem. Tento krok ze strany EU otevřel divokému východu alternativní cestu k západnímu právnímu řádu i prosperitě. Jinak by zde nejspíše nebylo bezpečno nejen pro zahraniční investory.

3) Politika EU vůči ostatnímu světu - EU, stejně jako USA, váže svobodný obchod a další výhody vzájemných vztahů na dodržování lidských práv, na rozdíl od Číny, Ruska, Klause a Nečase. Dlouhodobě se pokouší šířit ideály svobody a demokracie. Nepíše-li se o něčem každý den v novinách, neznamená to, že to nemá výsledky. Má a velice dobré.

4) Přístup k řešení dnešní krize - Proto to správné načasování. To, že se evropské státy snaží navzájem si pomoci při řešení současných potíží a nikoliv neštěstí druhého využít ve svůj prospěch, také není tak samozřejmé, jak se nám dnes jeví. A to také dokazuje, že jsme to s tím mírem dokázali. A že si tu Nobelovu cenu všichni zasloužíme. Protože i my jsme ta Evropská Unie. Díky za to.

Autor: Martin Procházka | úterý 11.12.2012 21:00 | karma článku: 18,42 | přečteno: 1413x