Česku je třeba vyšší vzdělanosti, nikoliv volební povinnosti

Prakticky po každých senátních volbách s nízkou účastí se objevují geniální nápady, jak volební účast zvýšit, nejtradičnější je nápad nahnat ten hloupý lid, který nevolí, k urnám povinně. Jenomže pokud dnes člověk není schopen či pouze ochoten chápat význam voleb, jak bude pak chápat význam té volby, které se prostě povinně musí účastnit? 

Je možné, že volební povinnost by donutila někoho nad volbami přemýšlet, ale je pravděpodobnější, že přístup k volební účasti bude stejně laxní, jako samotná neúčast. Je to stejné, jako nutit nesvéprávné lidi učinit důležitá rozhodnutí.

Pravda, volební povinnost existuje i v demokratických zemích, ale jedná se o země, které mají daleko delší historií demokracie, daleko vyšší obecnou vzdělanost populace a ti lidé, kteří chodí volit při povinné volební účasti, by chodili v obdobném počtu i dobrovolně. Navíc Řecko, kde je účast rovněž povinná, s poněkud jiným historickým vývojem, má reálnou účast okolo 60%.

Povinná volební účast ale neodstraní jádro problému - nezájem a lhostejnost. Tu odstraní jenom rostoucí vzdělanost občanů, rostoucí uvědomnění si významu veřejných institucí a voleb do nich. Dílem je vina nízká úroveň všeobecného vzdělání, dílem také fakt, že většina populace a tedy i potenciálních voličů vyrostla v jiném systému veřejných institucí. Ne vždy zcela chápou ústavní systém v samostatné ČR, evropské instituce jsou pak úplně španělská, ehm bruselská, vesnice.

Vládní osvěta k EU tomu také nepomohla, od vstupního referenda se argumentují pouze výnosy a náklady, kolik peněz budeme moci čerpat, kolik jsme nevyčerpali a jak nám ta hnusná EU zakazuje pomazánkové máslo. Pokud vynakládají vládní úřady peníze daňových poplatníků na ptákoviny typu "Ryba domácí", propagující nesmyslně nejkonzumovanější rybu v Česku, stálo by za to takto vynákladné prostředky přesměrovat do osvěty o tom, jak občanem placené instituce vlastně fungují, zejména Senát a Evropský parlament. 

Občané vzdělaní, aktivně držící v rukou svou budoucnost, považují volební účast za samozřejmé minimum svých politických aktivit. Jedině rostoucí podíl vzdělaných lidí s dobrým všeobecným rozhledem a aktivním přístupem k životu může tuto zemi posouvat vpřed, ostatně ČR nedisponuje žádnou zázračnou přírodní surovinou, česká hlava je náš nejcennější zdroj, navíc obnovitelný.

Namísto zásahu do současného ústavního a volebního systému investujme do vzdělání a ta účast pak bude stoupat sama.

Jsou-li vám mé články a názory sympatické, je možné se mnou být ve spojení přes facebook skrze "to se mi líbí" stránku: www.facebook.com/martinprochazka007 

Autor: Martin Procházka | neděle 19.10.2014 20:07 | karma článku: 17,76 | přečteno: 816x