Už konečně brexit klauni vypadli?

Stejně jako náš junior trikolóra jsem nastolením Johnsona na premiérské křeslo naprosto nadšen a stejně jako on si přeji návrat EU před Maastricht k EU dvanácti států bez Británie.

 

Zvolení Johnsona je obrovskou nadějí pro napravení takřka fatální strategické chyby, tedy přijetí GB do matičky národů EU dobrotivé. Přijetí Británie, což věděl de Gaulle, jenž byl zásadně proti, byl prostě hrubý omyl, neboť GB je podle mne naprosto nekompatibilní s kontinentální Evropou, o čemž jsem psal již dříve. Určitě se jedná  o mnohem horší strategickou nešikovnost, než bylo rozšíření dvanáctky o státy střední a východní Evropy po dohodě z Maastrichtu. Odchod těch věčných britských potížistů očekávám s opravdovým nadšením a skutečně se ho již skoro tři roky nemohu dočkat. Doufám, že se nejedná o další z jejich tradičních brexitových klauniád a že tady u nás doma v EU nebudou trčet a škodit navěky věkův, i když kdo ví, jak se k otázce brexitu opět postaví srandovní poslanci ve veselém britském cirkusu, rozuměj parlamentu.

Často slýchám a čtu různé hlouposti o tom, že je EU totalitní, že nastupuje diktatura, fašismus a já nevím co, že není demokratická a podobně. Pominu-li skutečnost, že srovnávat bývalé národně socialistické a komunistické diktatury se současným životem v ČR a v Evropě je tedy skutečně ujeté stejně jako tvrzení, že EU je taková druhá RVHP s plánovaným hospodářstvím na základě pětiletých plánů, budu se raději zabývat jen demokracií. Demokracie je pouze a jenom systém správy věcí veřejných, no a struktura EU je striktně demokratická ať již přímo, či nepřímo, zprostředkovaně. Mocenská struktura je z pochopitelných důvodů velmi složitá, ale pokud EU zůstane v tom mezistavu mezi organizací a státním útvarem, není naděje na to, aby se celý systém zefektivnil a zjednodušil. 

Pro porovnání se můžeme zamyslet třeba nad demokratičností a legitimitou po puči na Nečasovu vládu prezidentem jmenované Rusnokovy úřednické vlády přátel Miloše Zemana bez jakéhokoliv volebního mandátu, jež navíc vládla v demisi, a nad demokratičností a legitimitou například komisařů Evropské komise, kteří jsou jmenováni volenými zástupci občanů jednotlivých zemí, seznam je schválen volenými premiéry a prezidenty v Radě a následně "ratifikován" v parlamentu volenými poslanci a zároveň kvalifikovanou většinou v Evropské radě. Myslím, že rozdíl je naprosto zřejmý a před kritikou vzdáleného Bruselu, což je jednodušší a u lidu oblíbené, bychom se měli zamyslet nad situací u nás doma a třeba si nejdříve zametli před vlastním prahem. Ti, co tvrdí o EU, že spěje ke korporátnímu fašismu a podobné nesmysly, by si zase raději měli nastudovat, co to je fašismus, jeho ideologii, jeho systém správy věcí veřejných a jeho projevy v současnosti v rámci neofašistických politických stran například v Itálii. A také se zamyslet nad tím, že podle jejich tvrzení by nadnárodní korporace Agrofert prorůstající politickým systémem správy věcí veřejných v ČR byla důkazem přeměny naší republiky ve fašistickou diktaturu.

Co se dá dělat, Britové od začátku chtějí a nechtějí být v EU a zároveň se neustále snaží jakýkoliv posun kupředu brzdit a blokovat. Jakákoliv diskuze s nimi je prostě technicky takřka nemožná, což bylo a je ostatně vidět i během jednání o brexitu a klauniádě, která nastala poté a trvá až dodnes. Navíc se ještě chovají jak bezprizorní fracci jacísi a při tónech symbolu státnosti EU se otočí zády a podobně. Co je to za vychování, toto?

 

Stejně jako náš junior trikolóra jsem nastolením Johnsona na premiérské křeslo naprosto nadšen a stejně jako on si přeji návrat EU před Maastricht k EU dvanácti států bez Británie, který by navíc mohl být spojený s jejich společným restartem celého projektu příští federace. Uvědomuji si však, že je to patrně neuskutečnitelné a tak z nouze dávám přednost více rychlostní EU, která již de facto existuje, no a vzniku tvrdého jádra kolem Německa a Francie. Asi se nakonec stanu sympatizantem toho juniorova hnutí a budu je z těchto důvodů přece jen volit, nebo co...

God Save the Brexit!

Podle posledních zpráv se britský komouš Corbyn stal tzv. zůstávačem a navíc, jak píší na PL: "Poslankyně za skotskou nacionální stranu Joanna Cherry nazvala nového ministerského předsedu „fundamentalistickým anglickým nacionalistou a šarlatánem“. A vyzvala, aby Skotové okamžitě začali bojovat za svou nezávislost na vládě vedené takovým šílencem."

Jézuskóót… Zítřky budou ještě dozajista veselé.

Yes We Can!

 

Autor: Martin Mařák | neděle 28.7.2019 19:53 | karma článku: 15,41 | přečteno: 942x
  • Další články autora

Martin Mařák

Evropská pohanská renesance

18.5.2024 v 15:44 | Karma: 7,65

Martin Mařák

Beltaine aneb sex s robotem

29.4.2024 v 22:28 | Karma: 5,06

Martin Mařák

Umělec a úřednice

21.4.2024 v 14:45 | Karma: 10,77

Martin Mařák

Slovensko, od Hitlera k Putinovi

7.4.2024 v 11:59 | Karma: 27,42