Kdo nás to chce vyvádět z krize?

V diskusi pod mým druhým blogem (Úspory jsou víc než okamžitá spotřeba. O spotřebě na dluh nemluvě!) z 29. ledna jeden diskutující napsal, že si neumí vysvětlit mou myšlenku sčítat deficit a HDP jinak než že „zatimco podle maastrichtskych kriterii bychom meli mit loni deficit pod 3% HDP, tak podle kocourka by bylo v poradku 8% HDP“. Protože je to velmi důležité téma, jeden z pilířů rozpočtové odpovědnosti, kterou jako ODS prosazujeme, je vhodné zastavit se u něj pro dnešek ještě jednou.

Připomenu, že ona maastrichtská kritéria předepisují jako jednu z podmínek pro země směřující k zavedení eura, že vládní deficit nesmí být větší než 3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V uvedeném blogu jsem se zmínil, že nynější převládající filozofie žití na dluh vedle k absurdním situacím, kdy se tříprocentnímu schodku blíží i země, které poměrně rychle rostou. A citoval jsem ekonoma Tomáše Sedláčka, člena bývalé Národní ekonomické rady vlády, který nedávno uvedl příklad Slovenska - to v roce 2007 rostlo téměř deseti procenty, přesto vytvořilo dvouprocentní schodek, tedy se dále zadlužilo, ale i tak sklidilo potlesk, protože minus 2 procenta je lepší výsledek než minus 3!

Jako řešení tohoto nekonečného zadlužovacího kolečka jsem uvedl návrh ODS, aby si naše země ve své rozpočtové strategii do budoucna stanovila přísnější podmínku, tedy že saldo rozpočtu může být přinejhorším o tři procentní body nižší než vývoj HDP. Abychom eliminovali vliv jednorázových výkyvů, počítáme v našem vzorci růst či pokles HDP jako průměr vývoje HDP v posuzovaném roce a v roce předchozím! Při průměrném pětiprocentním růstu za dva po sobě následující roky by tedy mohl být schválen rozpočet s přinejmenším dvouprocentním přebytkem, při průměrném dvouprocentním růstu by byl povolen nanejvýš jednoprocentní deficit. A při průměrném jednoprocentním poklesu HDP (také ve dvou letech po sobě) by byl podle této úvahy akceptovatelný čtyřprocentní deficit, tedy vyšší, než maastrichtskými kritérii vyžadovaný tříprocentní.

Co to znamená v realitě? V loňském roce ČR předběžně zaznamenala čtyřprocentní propad HDP, zatímco v roce 2008 vzrostl o 2,5 procenta. Podle naší úvahy bychom si tedy mohli v roce 2009 dovolit deficit 3,75 procenta HDP (protože průměr z +2,5 a –4 je –0,75 a můžeme jít až o 3 procentní body níž). Podle předběžných údajů ovšem dosáhne za rok 2009 podíl deficitu na HDP 5,3 procenta, takže by doporučený deficit byl překročen o 1,55 procentního bodu. Mimochodem by to znamenalo, že podle ústavního zákona o rozpočtové kázni, který navrhujeme, by byli na platu sankcionováni ministři a poslanci koalice Mirka Topolánka, neboť oni rozpočet na rok 2009 prosadili.

Podívejme se také na rok 2010. Ministerstvo financí předpokládá růst HDP 1,3 procenta, takže schválený rozpočet by měl mít deficit maximálně 4,35 procenta (průměr z –4 a +1,3 je –1,35 a opět můžeme o tři body níž). Ministr Janota mohl díky svému balíčku předložit sněmovně rozpočet s deficitem 4,4 procenta HDP, a je potřeba mu za to vyslovit velké uznání, jakkoliv ve sněmovně koalice ČSSD, KSČM a KDU-ČSL jeho záměry postupně „cupuje“.

Nyní je na pořadu dne diskuse, jak se co nejrychleji dostat k alespoň tříprocentnímu deficitu, který by nám umožnil ucházet se o vstup do eurozóny, a to bude hodně, hodně, těžké a bolestivé. Dnes je snad již každému jasné, že manévrovací schopnost státu při sestavování rozpočtu je velmi nízká, protože povinné (mandatorní) výdaje především do sociální oblasti nebo úhrady úroků z předchozích dluhů neumožňují redukovat rozpočet a jeho deficit tak rychle, jak bychom si asi všichni přáli. Bez reforem, především bez důchodové reformy, není možné tento problém dlouhodobě vyřešit. A to platí, ať si klidně někdo do diskuse píše, že to je neoliberální blábol!

Chci se ještě vrátit k poznámce citovaného diskutujícího, že by podle mého principu byl při pětiprocentním poklesu v pořádku deficit 8 % vůči DPH. Ano, pokud by průměrný propad HDP za dva roky byl 5 %, byl by osmiprocentní deficit skutečně v souladu s přijatým principem. Rozhodně ale nemohu říci, že bych se na to těšil, že bych z toho skákal nadšením. Pokud bychom totiž dva roky po sobě klesli v průměru o 5 procent, byla by to fatální situace, která by se jen těžko obešla bez velkého deficitu a na zavedení eura bychom stejně nemohli pomýšlet.

Ostatně, v našem pravidle jde především o to, že v robě růstu je třeba deficity minimalizovat a vést vládu k tvorbě rezerv na špatné roky. Že se to třeba takovému Bohuslavu Sobotkovi nelíbí, je jasné – tam, kde my voláme po tom, aby rozdíl mezi růstem HDP a rozpočtovým deficitem byl nejvýš 3 procentní body, on jako ministr financí dosahoval rozdílu 10,2 v roce 2003 a 7,5, 9,9 a 9,4 v následujících letech. V roce 2005 s růstem HDP o 6,3 procenta dosáhl deficitu 3,6 % - tedy nesplnil ani to tříprocentní maastrichtské kritérium! Opravdu si někdo myslí, že právě on a jeho strategie jsou schopni vyvést státní finance z nynější složité situace?

Autor: Martin Kocourek | pondělí 8.2.2010 18:18 | karma článku: 21,39 | přečteno: 1539x

Další články autora

Martin Kocourek

Evropská dluhová brzda – pozdě, ale přece

Takže Evropská unie chce, zatím ústy německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho, prosadit do ústav členských zemí Eurozóny protidluhové brzdy? Pozdě, ale přece, chce se mi říci.

18.8.2011 v 14:19 | Karma: 13,08 | Přečteno: 1397x | Diskuse | Politika

Martin Kocourek

Sociální demokraté se tetelí radostí, že penze řeší někdo jiný

Skutečnost, že tento týden v Poslanecké sněmovně prošly do druhého kola klíčové reformní zákony v oblasti zdravotnictví a důchodů, je zdánlivě pozitivní jen pro nás coby vládní koalici. Přinejmenším proto, že je důkazem naší schopnosti shodnout se na věcných řešeních, pokud se k nim přes vnitřní koaliční (a možná spíš vnitrostranické) problémy dostaneme.

14.7.2011 v 14:21 | Karma: 24,25 | Přečteno: 1421x | Diskuse | Ekonomika

Martin Kocourek

Co se stane, až do Porýní nebo Bavorska přijde tsunami?

Začnu dvěma výňatky ze zpráv na téma německé jaderné energetiky na idnes.cz. První je ze 7. září a pod titulkem «Německé jaderné elektrárny budou fungovat déle, prosadila Merkelová» se v něm mimo jiné píše: «Německá kancléřka Angela Merkelová prosadila, že místní jaderné elektrárny budou moci vyrábět elektřinu až o 14 let déle, než se dosud počítalo. Koaliční dohodu musí ještě schválit parlament. Merkelová jí však chce poslat jen do dolní komory, ve které má koalice většinu. Horní komoru hodlá vynechat. Středopravá německá koalice křesťanských (CDU/CSU) a svobodných demokratů (FDP) se dohodla, že sedm bloků postavených před rokem 1980 ponechá v činnosti o osm let déle, než počítá stávající plán. Deset novějších zařízení pak bude fungovat o 14 let déle. V praxi tak mohou elektrárny v zemi fungovat i po roce 2040.»

31.5.2011 v 15:08 | Karma: 45,75 | Přečteno: 16866x | Diskuse | Ekonomika

Martin Kocourek

Náklady na nemilované politiky stát neruinují

Různí lidé, známí i neznámí, čas od času zavzpomínají na někdejší slova Václava Havla o „blbé náladě“ v naší společnosti a vyvozují z nich závěry pro naši nynější realitu. Dopustím se toho též, ale jen proto, abych ukázal, že si někdy náladu kazíme sami.

11.5.2011 v 14:37 | Karma: 16,87 | Přečteno: 1636x | Diskuse | Politika

Martin Kocourek

Nic proti angličtině – ale němčina pro nás nemůže být druhořadá řeč

Konec přechodného období na volný pohyb pracovních sil v sousedních zemích je samozřejmě dobrou zprávou. Neměli bychom však zároveň očekávat, že se v noci ze 30. dubna na 1. května počet našich občanů pracujících v Rakousku a Německu razantně zvýší.

29.4.2011 v 15:20 | Karma: 16,43 | Přečteno: 2049x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan

16. června 2025

Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...

Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská

16. června 2025

Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...

Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče

16. června 2025

Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...

Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu

16. června 2025

Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2303x
Ministr průmyslu a obchodu České republiky (od 13.7.2010). V letech 2006-2010 předseda dozorčí rady akciové společnosti ČEZ (jako zástupce státu, majoritního vlastníka společnosti). V letech 1998-2006 místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.