Šesté vymírání druhů?

Ze všech stran světových a konečně i z domácích deníků na mě křičí titulky:Nastává konec přírody! Zahubí lidstvo veškerý pozemský přírodní život? Lidé urychlují vyhynutí druhů a mění přírodní svět bezprecedentní rychlostí

Minulé pondělí byly zveřejněna studie odborníků IPBES (Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby) komplexně se zabývající životem na planetě Zemi. Ze všech stran světových a konečně i z domácích deníků na mě křičí titulky:Nastává konec přírody! Zahubí lidstvo veškerý pozemský přírodní život? Lidé urychlují vyhynutí druhů a mění přírodní svět bezprecedentní rychlostí! V příštích desetiletích hrozí vyhynutí milionu živočišných druhů!

Lidský druh čelí šestému vymírání druhů. A čím se právě to šesté vymírání druhů liší od pěti předešlých? Jedná se o jediné vymírání druhů prokazatelně způsobené vlivem lidské činnosti. Předešlá vymírání druhů měly vždy na svědomí cizí faktory od nárazu meteoritu po zemětřesení.  Lidé, Homo sapiens, sami sebe nazývají člověk rozumný. Na rozdíl od ostatních druhů jsou prý inteligentní. Jak je možné, že tvor s nejvyšším IQ decimuje a systematicky ničí jedinečnou biodiverzitu na své planetě, jejíž ekosystémy jsou stěžejní pro naše vlastní přežití?

Co tedy zpráva ve zkratce odhalila?

  • 75% zemského povrchu bylo závažně pozměněno v důsledku lidské činností.Od roku 1970 se naše populace zdvojnásobila, zatímco mezinárodní obchod vzrostl desetkrát. Města a příměstské oblasti se rozrostly dvakrát pouze od roku 1992. 100 milionů hektarů tropických pralesů bylo vytěženo převážně v jihovýchodní Asii (pro plantáže palmového oleje) a Jižní Americe (pro chov dobytka). Situace v Jižní Americe a především Brazílii je bohužel den ode dne horší díky protěžařské politice nedávno zvoleného kontroverzního brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.
  • Miliónu druhů, rostlinných i zvířecích, hrozí vyhynutí. Na planetě je celkem 8 miliónů druhů. Každému osmému hrozí tedy zánik. Pokud se nepodaří zastavit  hromadné vymírání druhů, bude následovat další a další vymírání druhů vzájemně na sobě závislých. Aktuálně hrozí zánik: 25% živočišných druhů, 14% ptactva, 33% korálových útesů, 40% obojživelníků, 34% jehličnanů, 31% žraloků a rejnoků a 27% korýšů. V České republice je viníkem největšího vymírání druhů intenzivní průmyslové zemědělství.
  • Od pravěku vyhynulo 82% savců. Přičemž jenod roku 1970 vyhubilo lidstvo v důsledku své činnosti  60% volně žijící zvířecí populace. Za posledních 50 let byla celosvětová ztráta biodiverzity způsobena primárně kácením lesů, rozšiřováním silnic a měst, těžbou dřeva, lovem, nadměrným rybolovem, znečištěním  vod a také rozšířením invazivních druhů po celém světě. Odhaduje se, že každý den je pytláky uloveno 55 slonů afrických. To je více, než se slonů za jeden den narodí. Jen v Mosambiku bylo mezi lety 2009 až 2011 zabito 7000 slonů. Poptávka po vzácné slonovině převážně z asijských zemí však neustále stoupá.Mezi lety 1999 až 2015 pouze na ostrově Borneo zahynulo více než 100 000 orangutanů, kvůli extenzivnímu rozšiřování palmových plantáží. Za posledních 75 let poklesl díky nadměrnému rybolovu počet žraloků obrovských v Indickém a Tichém oceánu o dvě třetiny. A v podobném duchu bychom mohli pokračovat dále..

Je páteční večer. Sedím na gauči a bezcílně bloumám ovladačem napříč televizními kanály. Najednou mě zaujmou jedinečné záběry z podvodního světa doprovázené strhující hudbou. Ááá, dávají přece Modrou planetu, uvědomím si. Přede mnou se vynořují ryby rozbíjející mušle o korály. Manty obrovské se vznášejí jako ptáci nad mořskou hladinou, aby se za chvíli zase ponořily do mořských hlubin. Lední mroži, vážící okolo jedné tuny, se líně válejí na čím dál vzácnějších ledových krách. Dozvídám se, že jev tajfunu, hurikánu či cyklónu je jeden a týž samý. Jen pro něj mají v různých částech světa rozdílné názvy. Během tohoto jevu se na Zemi uvolní energie tisíckrát větší než síla jaderné pumy svržené na Hirošimu.

Je neuvěřitelné, jaké zázraky a divy se odehrávají na naší modré planetě. Poslední dobou však při sledování podobných dokumentů zažívám na místo úžasu spíše stísněné a úzkostné pocity. Budou mít naše děti i další generace to štěstí spatřit podobné zázraky osobně? Nebo krásy přírody poznají jen z dnešních z filmových záznamů?

 

 

 

 

Zdroje:

John D. Sutter. Is nature over? Maybe. In: CNN, [online], May 6, 2019.https://edition.cnn.com/2019/05/06/world/un-biodiversity-report-end-of-nature-sutter-scn/index.html?utm_source=fbCNNi&utm_medium=social&utm_term=link&utm_content=2019-05-06T18%3A03%3A30&fbclid=IwAR2-UaahJa_YwieKZik3QEBFBTGzZtBzKbv_NXgJa0Nr_NdM3LNvBijyLgo

 

Jonathan Watts. Human society under urgent threat from loss of Earth's natural life. In: The Guardian, [online], May 6, 2019.

https://www.theguardian.com/environment/2019/may/06/human-society-under-urgent-threat-loss-earth-natural-life-un-report

 

Magdaléna Langová, Každému osmému druhu na světě hrozí vyhynutí, In: Lidové Noviny,  [online], May 6, 2019.

https://www.lidovky.cz/domov/kazdemu-osmemu-druhu-na-svete-hrozi-vyhynuti-co-s-tim-muze-udelat-cesko-radi-biolog.A190506_175426_ln_domov_ele

 

Brad Plummer. Humans Are Speeding Extinction and Altering the Natural World at an ‘Unprecedented’ Pace. In: The New York Times, [online], May 6, 2019.

https://www.nytimes.com/2019/05/06/climate/biodiversity-extinction-united-nations.html?action=click&module=Top%20Stories&pgtype=Homepage

 

Matt McGrath. Nature crisis: Humans 'threaten 1m species with extinction'. In: The BBC, [online], May 6, 2019.

https://www.bbc.com/news/science-environment-48169783

 

 

    Nominujte autora do ankety Bloger roku

    Autor: Marika Moserová | úterý 14.5.2019 15:17 | karma článku: 12,81 | přečteno: 459x
    • Další články autora

    Marika Moserová

    O lásce - k dětem a k jídlu

    8.4.2019 v 14:06 | Karma: 11,74

    Marika Moserová

    O ženách a sportovcích

    21.3.2019 v 14:57 | Karma: 15,63