Živnostníci nejsou paraziti, pane stínový ministře financí!

Volební sjezd ČSSD a celý jeho průběh symbolicky shrnul stínový ministr financí Jan Mládek. Ve svém projevu řekl o živnostnících, že „parazitují na zaměstnancích". To v situaci, kdy procházíme obdobím krize, a stát by měl být rád za každého občana, který si najde sám práci a nemusí potupně stát ve frontě na úřadu práce.

Je pravda, že je velký rozdíl mezi odvody živnostníků a zaměstnanců, sám osobně tento stav velmi dobře znám. Jsem soukromě hospodařící zemědělec a zároveň pracuji na hlavní pracovní poměr u soukromé firmy a znám onu disproporci odvodů, která je významně větší v případě zaměstnaneckého poměru. Bohužel tento stav není problémem živnostníků. Je to problém státu, který nedokázal nastavit systém tak, aby byl vyvážený pro živnostníky i zaměstnance a aby jejich odvody reálně odrážely i budoucí výplaty z těchto systémů. Proto nazvat živnostníky parazity je nehoráznost první kategorie. Toto vyjádření je jasným vzkazem živnostníkům, drobným a středním podnikatelům, jak o nich představitelé ČSSD smýšlí. Na začátku sjezdu se předseda Bohuslav Sobotka vyjadřoval pro podporu podnikatelů, nyní jeho stínový ministr financí jasně odkryl karty.

KDU-ČSL hledá reálné a funkční řešení této disproporce. Uvědomujeme si, že živnostníci berou na sebe značná rizika. Na druhou stranu je jasné, že lidé v zaměstnaneckém poměru a jejich zaměstnavatelé nemohou nést náklady na financování sociálního a zdravotní systému sami. Je třeba hledat rozumný a funkční kompromis, ne třídního nepřítele, jak předvedl stínový ministr financí ČSSD.

 

Marian Jurečka

1. místopředseda KDU-ČSL

https://www.facebook.com/home.php#!/marian.jurecka

Autor: Marian Jurečka | sobota 16.3.2013 15:08 | karma článku: 26,11 | přečteno: 1437x

Další články autora

Marian Jurečka

Nezapomínat, ale odpouštět! Milí krajané...

Těmito slovy pozdravil o víkendu ministr kultury Daniel Herman účastníky 67. setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Zaslouží si za to veřejné poděkování.

17.5.2016 v 16:19 | Karma: 25,58 | Přečteno: 1306x | Diskuse | Politika

Marian Jurečka

Jak se do lesa volá, tak se v lese rodí!

Ve svých posledních příspěvcích jsem se rozepsal o porodnosti, penzích a tak podobně. Přišlo mi od vás mnoho reakcí.

19.4.2016 v 13:14 | Karma: 18,67 | Přečteno: 897x | Diskuse | Společnost

Marian Jurečka

Tahle země není pro mladé

Nedávno jsme měli u nás doma v rodině křtiny. Páté. Nebojte se, nechci nikomu radit, jak početnou rodinu má mít. Ozývá se mi ale stále více lidí, kteří mají více dětí stejně jako já a považují to za zcela normální.

11.4.2016 v 13:48 | Karma: 29,15 | Přečteno: 2310x | Diskuse | Ekonomika

Marian Jurečka

Cena naděje

Asi nikdo mě nebude podezírat, že jsem příznivec dlabání dýní a slavení Halloweenu. Listopad, to jsou pro mne docela jiná světýlka.

17.11.2015 v 15:20 | Karma: 13,89 | Přečteno: 430x | Diskuse | Ostatní

Marian Jurečka

Bude nás víc, nebudem se bát budoucnosti nic.

Nedávno jsem prozradil v Respektu, že nám doma přibude další dítě. Už páté. Neříkám, že mou oblíbenou knížkou je Klapzubova jedenáctka, ale jsem moc rád, že jsme tento dar dostali.

26.10.2015 v 9:14 | Karma: 16,19 | Přečteno: 594x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Smrt účastníka Prostřeno! Petra Adamce: Kuchař z folklorního dílu odešel náhle v mladém věku

Petr Adamec zemřel náhle.
21. ledna 2026  14:54,  aktualizováno  23. 1. 7:31

Ve věku pouhých 32 let náhle zemřel Petr Adamec, známý z folklorního speciálu kuchařské soutěže...

Prahu čekají o víkendu výluky. Nepojede metro ani tramvaje pod Vyšehradem

Stanice metra B Českomoravská (21. listopadu 2024)
16. ledna 2026  10:49

Otevření zmodernizované stanice metra Českomoravská se blíží. Aby dopravní podnik stihl slibovaný...

Česká klasika se vrací do hry. U Rozvařilů znovu otevřeli v Bílé labuti

Jídelna U Rozvařilů
17. ledna 2026  8:10

Cinkající příbory dávají znát, že je čas oběda. Jsme v 5. patře obchodního domu Bílá labuť. Jídelna...

Zůstaly uvězněné pod vodou, přesto dál vozí cestující. Víte, jak poznat utopené soupravy metra?

Zatopená soupravy na Florenci po povodních roku 2002.
17. ledna 2026  11:59

Při srpnových povodních roku 2002 vtrhla velká voda i do metra a na dlouhé měsíce jej vyřadila z...

Poslední šance vidět český kubismus na Kampě. Výstava končí už za pár dní

V Museu Kampa se poprvé v takto rozsáhlém měřítku představuje jeden z...
23. ledna 2026  12:43

Už jen do 1. února je k vidění unikátní sbírka českého kubismu v pražském Museu Kampa. To má v...

Neznámý pachatel poškodil sekyrou výlohu kanceláře poslance Bartoše v Kutné Hoře

ilustrační snímek
23. ledna 2026  19:29,  aktualizováno  19:29

Neznámý pachatel poškodil sekyrou výlohu kutnohorské kanceláře opozičního pirátského poslance Ivana...

Ústavní soud odmítl stížnost Vodňanské drůbeže kvůli neproplacené dotaci

ilustrační snímek
23. ledna 2026  19:04,  aktualizováno  19:04

Ústavní soud odmítl stížnost společnosti Vodňanská drůbež, která patří skupině Agrofert, vyplývá z...

Výrobci snižují procenta alkoholu, mladí mění návyky a Suchej únor sílí

ilustrační snímek
23. ledna 2026  20:05

Blíží se Suchej únor. Akce, kterou od roku 2013 organizuje Liga otevřených mužů. Cílem je oslovit...

Nové Město na Moravě 2025/2026: Vytrvalostní závod se povedl Voborníkové, skončila v TOP10

Vítězslav Hornig bojuje ve sprintu v Novém Městě na Moravě.
23. ledna 2026  19:46

Nejatraktivnější díl světového poháru v biatlonu pro českého fanouška je tady. Jeho sedmou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 109
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1942x
1. místopředseda KDU-ČSL ministr zemědělství ČR, otec pěti dětí a manžel paní lidovcové, tedy lidovec. Muzikant a zemědělec z Hané.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.