Jak se do lesa volá, tak se v lese rodí!

Ve svých posledních příspěvcích jsem se rozepsal o porodnosti, penzích a tak podobně. Přišlo mi od vás mnoho reakcí.

Zdá se, že mít více dětí začíná být populární. Často jste se ptali, jak funguje podpora rodin v jiných evropských zemích, jestli je to někde lepší než u nás. 

Zdá se, že lépe na tom jsou a budou státy, které dlouhodobě podporují investice do nových generací. Například Francie. Zatímco my jsme dnes průměrně na 1,5 dítěte na rodinu, Francouzi se drží na dvou, což znamená, že svůj penzijní systém pravděpodobně uživí. My ne. Ještě hůř než my jsou na tom Němci. Ti mají dokonce méně než 1,5 dítěte na ženu. Německý příklad je zajímavý ještě z jednoho pohledu.
 
Když jsme měli v Evropě Německa dvě, byla na tom po válce s porodností velmi podobně. Pohybovala se mezi 2 a 2,5 dítěte na rodinu. Tento průměr postupně klesal až do roku 1972, kdy se obě Německa přiblížila hodnotě 1,5 dítěte a nastal (nám už známý) problém s penzijním systémem. Vyvstala otázka, kdo ho bude živit. Západní Německo rozhodlo, že penze bude dotovat z jiné produkce a dodnes si průměr 1,5 dítěte téměř drží. Ve východním Německu podpořili porodnost a rodiny a od roku 1972 jejich ukazatele zase rostly. Jakmile se obě Německa sjednotila, na západě se rodilo pořád stejně a ve východní části se porodnost propadla až k jednomu dítěti – skončila podpora a přišla nejistota, co bude dál. 

Zmiňme ještě další důkaz, že státní podpora porodnosti a rodin má smysl. Třeba takové Sársko bylo do roku 1957 pod Francií a porodnost byla na poměrně vysoké francouzské úrovni. Potom přešlo pod Německo, které tradičně nemá proporodní politiku, a během krátké doby bylo Sársko na německém průměru. Státní politika podpory rodin a porodnosti má tedy jednoznačně vliv na to, jestli stát následně dovede naplnit důchodový systém přirozeně, nebo jej musí dotovat z jiných zdrojů, případně zvýšenou migrací.
 
Pokud bychom se my Češi chtěli dostat na francouzský průměr – tedy dvě děti na rodinu, znamenalo by to, že musíme opustit zaběhnutý zvyk, že je tzv. „normální“ mít dvě děti. Dvě děti, znamenají reálně mnohem méně, protože musíte započítat i ty, kteří děti prostě mít nemohou nebo nechtějí. Jak jsem psal v minulém příspěvku, nechci nikomu nutit, aby měl pět dětí jako já. Nepopírám, že je to náročné, ale zároveň i zábavné. Děti nejsou jenom statistika, děti jsou radost a naše budoucnost.  

 

Marian Jurečka

Autor: Marian Jurečka | úterý 19.4.2016 13:14 | karma článku: 18,67 | přečteno: 898x

Další články autora

Marian Jurečka

Nezapomínat, ale odpouštět! Milí krajané...

Těmito slovy pozdravil o víkendu ministr kultury Daniel Herman účastníky 67. setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Zaslouží si za to veřejné poděkování.

17.5.2016 v 16:19 | Karma: 25,58 | Přečteno: 1309x | Diskuse | Politika

Marian Jurečka

Tahle země není pro mladé

Nedávno jsme měli u nás doma v rodině křtiny. Páté. Nebojte se, nechci nikomu radit, jak početnou rodinu má mít. Ozývá se mi ale stále více lidí, kteří mají více dětí stejně jako já a považují to za zcela normální.

11.4.2016 v 13:48 | Karma: 29,15 | Přečteno: 2311x | Diskuse | Ekonomika

Marian Jurečka

Cena naděje

Asi nikdo mě nebude podezírat, že jsem příznivec dlabání dýní a slavení Halloweenu. Listopad, to jsou pro mne docela jiná světýlka.

17.11.2015 v 15:20 | Karma: 13,89 | Přečteno: 430x | Diskuse | Ostatní

Marian Jurečka

Bude nás víc, nebudem se bát budoucnosti nic.

Nedávno jsem prozradil v Respektu, že nám doma přibude další dítě. Už páté. Neříkám, že mou oblíbenou knížkou je Klapzubova jedenáctka, ale jsem moc rád, že jsme tento dar dostali.

26.10.2015 v 9:14 | Karma: 16,19 | Přečteno: 594x | Diskuse | Ostatní

Marian Jurečka

Imigranti, sociální sítě a hysterie.

Největší nápor uprchlíků zažila Česká republika na přelomu tisíciletí. Např. v roce 2001 to bylo přes 18000 běženců. Od roku 1998 do roku 2005 požádalo o mezinárodní ochranu v České republice přibližně 67 000 uprchlíků. A dnes?

30.8.2015 v 18:48 | Karma: 30,24 | Přečteno: 4481x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví

Veronika Kolajová na řece Moravě
8. února 2026  9:36

Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...

V metru bude kontrola mobilů. Policie prověří jak funkčnost, tak i jejich obsah

Motorola Moto G57 Power
5. února 2026  15:13

Ještě než cestující projdou turnikety v metru, může policie kontrolovat, zda je jejich mobil...

Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Před deseti lety v Soči 2014 vyhrála olympijské hry.
7. února 2026  14:55,  aktualizováno  8. 2. 7:59

Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...

Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku

Olympionici a paralympici v nové kolekci
6. února 2026  8:36

Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...

GALERIE: Schody v Krči vedou do prázdna. Betonová záhada z dob krize

Pozůstatky schodů jsou patrné i po bezmála 90 letech.
9. února 2026  15:56

Uprostřed Kunratického lesa stojí dodnes betonová ruina, která mnohé kolemjdoucí mate: schody,...

Jarní prázdniny v Praze? Počasí během volných dnů nepotěší. Poradíme, kam se vydat

ilustrační snímek
13. února 2026  7:29

Kdo si na jarní prázdniny v Praze plánoval procházky a posezení venku, bude muset plány...

5 perliček z historie curlingu: Kde sport vznikl a čím byl dřív úplně jiný

Curlingový zápas v roce 1900
13. února 2026  7:26

Na první pohled vypadá jako zvláštní kombinace kuželek a uklízení chodníku. Curling ale patří k...

V pozoru televize i notebook. Pro českého fanouška nastane v pátek na olympiádě dilema

Čeští hokejisté v Miláně trénovali před zápasem s Kanadou. Na snímku Jiří...
13. února 2026  7:08

Česká televize protestovala, ale nebylo jí to nic platné. Dnes podvečer budou mít čeští fanoušci...

A já musel k soudu. Umělce zarážejí malby na trafostanicích, sám s nimi narazil

Trafostanice ve Štursově ulici v Litoměřicích.
13. února 2026  7:02,  aktualizováno  7:02

Barevné malby na trafostanicích a dalších objektech společnosti ČEZ Distribuce v posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 109
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1942x
1. místopředseda KDU-ČSL ministr zemědělství ČR, otec pěti dětí a manžel paní lidovcové, tedy lidovec. Muzikant a zemědělec z Hané.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.