Za nedostatek zdravotních sester může Evropská unie!

Léta se v ČR potýkáme s nedostakem kvalifikovaných zdravotních sester. Mimo podfinancování celého systému zdravotnictví je na vině i nedostatek sestřiček vzniklý jejich zdlouhavým a komplikovaným vzděláváním.

Jednou z  hlavních příčin nedostatku zdravotních sester  je  stávající systém jejich vzdělávání, který je dlouhý a komplikovaný. Stále ještě většina plně kvalifikovaných zdravotních sester- dnešní i dřívější termín všeobecná sestra- pamatuje vzdělávání na střední zdravotnické škole, které bylo zakončeno maturitou a po němž následovala praxe v příslušném zdravotnickém zařízení, ovšem již na úrovni zaměstnaneckého poměru právě jako všeobecná sestra. Po několika měsících a po přezkoušení praktických i teoretických dovedností se stala plně kvalifikovanou a schopnou samostatné práce. Tento systém dobře sloužil po desetiletí při plně dostatečném odborném přístupu všeobecných sester.

V roce 2005 vstoupila v platnost Směrnice EU o uznávání profesních kvalifikací, která zásadně ovlivnila vzdělávání sester v ČR. Náš vzdělávací systém na to reagoval vyjmutím vzdělávání plně kvalifikovaných zdravotních sester- všeobecných sester ze středních zdravotnických škol a posunul jej na vysoké školy a na vyšší odborné školy. Na středních školách výuku redukoval na obor praktická sestra. Jeho absolventky (absolventi) nemají plné kompetence všeobecné sestry: nemohou pracovat zcela samostatně a nemohou aplikovat intravenozní léky, infuze, nemohou asistovat lékaři při podávání krevních transfuzí, zavádět intravenozní kanyly nebo sondy do zažívacího traktu nebo ženám močové katétry. Tedy nemohou provádět ani pod dozorem některé zásadní výkony, které dříve každá zdravotní sestra uměla a prováděla. Což může na vlastní kůži zažít každý z nás!

Co je výsledkem?

  • Snížení kvality středoškolského odborného (zdravotnického) školství, což vede ke snížení zájmu o něj a relativní snížení znalostí studentů těchto škol.
  • Prodloužení vzdělávacího systému v oboru všeobecná sestra (a obdobných) na celkem sedm let studia, tj. čtyřleté jakékoliv středoškolské studium zakončené maturitou plus tři roky na VŠ v oboru bakalář nebo na vyšší odborné zdravotnické škole.
  • To vše při zachování stávajících dovedností a kompetencí původních všeobecných sester jen s daleko vyššími náklady na studium
  • Nedostatek absolventů tohoto procesu, kteří by skutečně vystudovanou profesi dlouhodobě vykonávali, protože po tak náročném a dlouhodobém studiu část absolventů nechce dělat „pouze" práci všeobecné sestry..

  Co by pomohlo?

  • Vrátit obor všeobecná sestra na střední zdravotnické školy v původní podobě s cílem zlepšit kvalitu studia a dosáhnout plně kvalifikované zdravotní sestry na střední škole.
  • Zrušit obor praktická sestra.
  • Na vyšších odborných zdravotnických školách  ponechat specializované studium dvouleté pro absolventy oboru všeobecná sestra (a obdobných) na střední zdravotnické škole ukončených maturitou se specializací  DiS. (diplomovaný specialista) s vyššími kompetencemi než má stávající všeobecná sestra.
Autor: Marek Zeman | pondělí 10.2.2020 12:51 | karma článku: 40,30 | přečteno: 7128x