Zelený diktát nás ohrožuje všechny. Musí skončit

Evropská komise chystá reformu trhu s elektřinou. Ursula von der Leyenová chce odklon od fosilních paliv. Já bych tuhle paní už o ničem rozhodovat nenechal. Přečtěte si proč.

Stávající podoba unijního trhu s elektřinou už podle šéfky komise není schopna plnit svůj účel, byla prý vytvářená "za zcela odlišných okolností" a s jinými cíli.

Aha a jakými? Samozřejmě to byla svatá mantra dekarbonizace. To byl nejen hlavní ale prakticky jediný cíl. Tedy oficiálně. Za ním byly schované finanční cíle, na kterých chtěli vydělat (tedy spíš už dávno vydělávají) banky, pojišťovny, všelijaké „zelené“ firmy a v neposlední řadě taky ruský Gazprom a jemu podobní plynaři.

Že to někdo dopustil a dokonce akceleroval (Merkelová, Von der Leyenová a další) je zločin. Možná ne z právního hlediska, ale rozhodně z hlediska lidského. Dostal nás totiž všechny do situace, kdy většina z nás nebude schopna zaplatit účty za energie. Budou krachovat firmy, lidi budou přicházet o práci, takže už tuplem nebudou schopni platit své účty. A do toho všeho se bojíme, že nebude plyn, možná ani elektřina.

Cíl energetiky totiž musí být jediný, a sice zajištění spolehlivých dodávek energií za ceny, které si můžeme dovolit. Tečka.

Tím neříkám, že se nemají snižovat emise, zavádět nové technologie, realizovat úspory atd. Samozřejmě mají. Ale nikdy to nesmí být hlavním cílem energetiky. A to bez ohledu na Putina.

Jenže co chce Leyenová udělat teď? Samozřejmě vypnout poslední uhelné elektrárny, možná i jaderné elektrárny a nacpat další peníze do solárů, větrníků atd. Tedy jednak do nestabilních zdrojů závislých na počasí, ale hlavně na Číně, která má hlavně na solární byznys téměř monopol. To by bylo další obrovské riziko.

Musí se na to jít úplně jinak. V první řadě mobilizovat všechny zdroje, které máme v Evropě, popř. které můžeme získat od důvěryhodných partnerů (jestli to je třeba plyn z Kataru, ať posoudí odborníci). Zároveň investovat do vlastní produkce nových zdrojů v čele s modulárními reaktory, ale samozřejmě i obnovitelných zdrojů, vodíku atd. Ruku v ruce s tím musí jít investice do urychleného výzkumu a aplikace baterií, aby byla konečně možná akumulace elektřiny v době, kdy nefouká a nesvítí.

A až se povede vytvořit model fungující soběstačné energetiky, můžeme vypnout staré zdroje. Uvědomuju si, že i v zájmu klimatu, ale také třeba kvůli omezeným zásobám uhlí je to třeba co možná nejdříve. Ale rozhodně to nejde udělat dřív, než budeme zabezpečeni jinak.

Ursula von der Leyenová to zjevně nechápe. A proto by neměla mít právo v tomto nesmyslném zeleném diktování pokračovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Hurt | úterý 30.8.2022 12:03 | karma článku: 0 | přečteno: 61x