Zelené lži dobíhají Německo. Doplatíme na to i my

Spolkový účetní dvůr, což je nejvyšší orgán účetní a rozpočtové kontroly Německa, ve své zprávě brutálně sepsul tzv. Energiewende. Podle kontrolorů se náklady vymkly kontrole a Německu dokonce začíná hrozit nedostatek elektřiny.

 

To je ale překvapení.

Samozřejmě že není. Je to jen potvrzení toho, že celá zelená vlna je v lepším případě postavena na jakémsi naivním optimismu, v tom horším na nehorázných lžích a absolutním nerespektování faktů. I dítě v první třídě po pár měsících ví, že 2+2=4, ovšem zelená parta čísla ráda natírá nazeleno a bez začervenání nám všem klidně tvrdí, že 2+2=5. Je to ale samozřejmě lež, a je úplně jedno, že je zelená. Krátké nohy má úplně stejně jako každá jiná. Ovšem i na těch krátkých nohách nyní tyto zelené lži dobíhají Německo.

Zpráva kontrolorů například uvádí, že německá vláda nemá dostatečný přehled o vznikajících reálných nebezpečích pro bezpečnost dodávek. Ceny elektřiny pro soukromé domácnosti jsou již nyní o 43 % vyšší než evropský průměr. Do roku 2025 bude přitom třeba na zajištění dodávek elektřiny včetně rozšíření sítě vynaložit dalších 525 miliard eur. Kolik je to v korunách si snad radši spočítejte sami.

To jsou ale peníze, které možná Němci i mají a dokonce jsou i ochotni zaplatit. Mnohem horší ale je, že se už brzy může stát, že Němci nebudou mít dost elektřiny. Zelení plánovači totiž buď udělali pořádné hrubky, nebo dokonce záměrně zkreslili fakta, aby jim to pěkně vycházelo. Kontroloři tak nyní odhalili, že ukončování výroby elektřiny z uhlí podle zákona o postupném ukončování výroby elektřiny z uhlí se nyní uskutečňuje rychleji, než se předpokládalo v odborných zprávách o bezpečnosti dodávek. Podle auditorů bude Němcům chybět výkon 4,5 gigawattů, což odpovídá kapacitě čtyř velkých konvenčních elektráren. Kritizované ministerstvo se brání, že se to prý zvládne. Vydalo dokonce tvrzení, že: Šance, že poptávka po elektřině bude vždy pokryta dodávkami elektřiny, je přesně 99,94 procenta.

Auditoři o tom však zásadně pochybují. Ministerstvo totiž například předpokládá výrazný růst kapacity větrných elektráren, jenže proti jejich výstavbě se bouří lidé i obce. Stejně tak ministerstvo velmi zvláštně vytvořilo prognózu větrné a solární energie. Vycházelo totiž z "historických meteorologických podmínek z let 2009 až 2013". To byly ovšem zrovna roky, kdy hodně svítilo a foukalo. Auditoři poukázali na fakt, že ministerstvo nezahrnulo roky, kdy byly výsledky solárních a větrných elektráren výrazně horší.

Bonnští inspektoři varují, že i další předpoklady spolkové vlády již nemusí odpovídat skutečnosti. Například prognóza federální vlády ohledně poptávky po energii vychází z předpokladu, že počet obyvatel v roce 2050 klesne pod 75 milionů. Naproti tomu však Spolkový statistický úřad "s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládá, že v roce 2050 bude ve třech nejdůležitějších zkoumaných variantách 77,6 až 83,6 milionu obyvatel". S tím souvisí i prognóza spotřeby elektřiny. Auditoři rozhodně nesdílejí předpoklad německé vlády, že poptávka po elektřině zůstane do roku 2030 víceméně stabilní. Ve skutečnosti spotřeba neustále roste a s nejvyšší pravděpodobností poroste i nadále.

Závěr auditní zprávy je drtivý: Předpoklady ministerstva hospodářství ohledně bezpečnosti dodávek elektřiny jsou "zčásti příliš optimistické a zčásti nevěrohodné". Průšvih je, že pokud se Německo skutečně dostane do energetických potížích, rozhodně se jim nebudeme moci škodolibě smát. Doplatíme na to taky.

Autor: Marek Hurt | pátek 9.7.2021 8:25 | karma článku: 40,16 | přečteno: 1560x