Za Klimakempem stojí lobbisté s kriminálními sklony a neprůhledným financováním

Ve čtvrtek začne v severních Čechách Klimakemp, čtvrtý ročník letního happeningu proti fosilní energetice. Tentokrát organizátoři dopředu oznámili, že se nebudou zdržovat edukativními přednáškami, úklidem odpadků či sečením luk

jako v minulých letech, ale rovnou přistoupí k projevu tzv. občanské neposlušnosti. Nezaujatý pozorovatel se musí ptát, kdože to ti organizátoři vlastně jsou? A kde na to berou peníze?

Hnutí Limity jsme my vzniklo v roce 2015 jako česká verze německé Ende Gelände a radikální odnož nátlakové organizace Greenpeace, s níž je dodnes personálně propojeno. Jeho cílem je v zájmu ochrany klimatu co nejdříve ukončit těžbu a spalování uhlí v ČR, případně skoncovat rovnou s celým kapitalismem (https://denikreferendum.cz/clanek/30165-nas-system-selhal-potrebujeme-radikalni-socialneekologickou-transformaci). Činnost spolku se orientuje převážně na tzv. přímé akce, což je eufemismus pro veřejné vědomé porušení zákona za účelem propagace vlastních požadavků na vládu, stát či „oblíbené“ soukromé společnosti.

Guerillový marketing tohoto typu je nejviditelnější právě v rámci Klimakempu, který hnutí každoročně pořádá. Při premiéře v roce 2017 blokovalo 133 aktivistů několik hodin hnědouhelný lom Bílina. O rok později jich tamtéž proniklo 240 a tehdy provozovatel dokonce vyčíslil škodu na 661 000 korun. Vloni blokovali aktivisté vjezd do Elektrárny Chvaletice a letos chtějí demonstrovat před Elektrárnou Počerady.

Poslední dobou však v produkci Limity jsme my přibývá „neposlušných“ projevů mimo hlavní sezonu. Vloni v dubnu blokovali aktivisté sídlo společnosti ČEZ, v srpnu ve spolupráci s kolegy z Extinction Rebellion pro změnu budovu ministerstva životního prostředí. Další blokáda rypadla na konci října tentokrát v hnědouhelném lomu Vršany dopadla debaklem, protože navzdory silným proklamacím typu „odejdeme, až skončí doba uhelná“ byl protest ukončen již po třech dnech kvůli nevlídnému podzimnímu počasí. Navíc brzy prasklo, že místo anonymně a spontánně vypadajícího hnutí Against Coal operaci ve skutečnosti řídilo hnutí Limity jsme my… (https://www.info.cz/nazory/pur-zivot-v-predstavach-aktivistu-z-rypadla-konec-kapitalismu-a-navrat-o-100-let-zpatky).

K „offline“ akcím přibylo ještě vloni v listopadu vniknutí aktivistů do mosteckého sídla společnosti Severní energetická a letos v květnu horolezecké zdolání tří čerpacích stanic společnosti Shell v Praze ve spolupráci Extinction Rebellion a Univerzitou za klima.

Aby byl výčet kompletní, je třeba zmínit ještě dvě koprodukční sabotáže – jednu zahraniční a jednu již takřka legendární tuzemskou. Na konci roku 2018 se podíleli dva členové hnutí Limity jsme my na obsazení těžební věže dolu Nováky ve středním Slovensku a společně s deseti slovenskými kolegy to dotáhli až do vazební věznice. A konečně na podzim roku 2016 se někteří členové hnutí zúčastnili památného výstupu na chladicí věž Elektrárny Chvaletice a dodnes jim za poškození zařízení hrozí až 6 let „natvrdo“.

Hnutí Limity jsme my je velmi aktivní i v online světě, přičemž některé jeho projekty se již pohybují na hranici kyberšikany. Do této kategorie lze zařadit například podvržené stránky Elektrárny Chvaletice (https://elektrarnachvaletice.cz/) registrované na člena spolku Matěje Diveckého. Mimochodem když si toto jméno zadáte do vyhledávače domén, vypadne vám hodně zajímavý seznam zahrnující webové stránky Stínové uhelné komise (https://uhelnakomise.cz/) či nově vznikající Platformy pro sociálně-ekologickou transformaci (https://re-set.cz/). Ačkoliv se obě organizace tváří nezávisle, v obou případech bude role Limitů patrně dost významná. Nevinně vypadající „grassrootová“ skupina tedy ve skutečnosti splňuje parametry skupiny lobbistické.

Otázka, jak a kde hnutí Limity jsme my shání finanční prostředky, nemá jasnou odpověď. Na webových stránkách se o hospodaření spolku nedozvíte vůbec nic, chybí kontaktní osoby i adresa sídla, natož třeba nějaký transparentní účet. Přestože je organizace formálně evidována jako zapsaný spolek, ve sbírce listin obchodního rejstříku nenajdete ani její účetní závěrku.

To je trochu zarážející zrovna u organizace, která má tak přísné požadavky na vládu, stát i soukromý sektor a často cílí vysoko nad rámec platné legislativy.  

V minulosti zástupci hnutí naštěstí tak opatrní a skoupí na informace nebyli, takže je možné nahlédnout alespoň na dílčí finanční toky v roce 2017. A tento pohled je poněkud skandální, protože Klimakemp 2017 byl prokazatelně financován z evropských peněz! V zápatí tehdejší verze webových stránek uvedli organizátoři kromě zahraničních nadací The Guerilla Foundation, XminusY a Alert také symbol EU a popisek „financováno z prostředků Evropské unie“. Dnes už tam nic podobného pochopitelně nenajdete…

Zatímco o činnosti hnutí Limity jsme my toho víme z médií a sociálních sítí víc než dost, o financování nevíme skoro nic a to málo, co víme, by nás mělo trochu děsit. Je totiž dost pravděpodobné, že na blokádách energetické a dopravní infrastruktury v Česku se i nadále podílejí neprůhledné zahraniční nadace a také státní či unijní zdroje. Dokud bylo možné argumentovat edukativní či dobročinnou linií, dalo se nad tím mávnout rukou. To se ale letos zjevně změnilo, protože v plánu je pouze přímá akce. Ať už se tedy v rámci Klimakempu 2020 semele cokoliv, je třeba vzít na vědomí, že to nebude spontánní činnost lidí chránících planetu, nýbrž dobře organizovaná akce netransparentní lobbistické skupiny, která má již několik let sklony vědomě překračovat zákon. A s touto optikou by k tomu měla přistoupit i média.

Autor: Marek Hurt | pondělí 31.8.2020 13:16 | karma článku: 36,81 | přečteno: 1251x