Najdou politici odvahu a zlevní nám elektřinu?

Ceny elektřiny i plynu rostou a rostou. Už to začínáme pociťovat na složenkách. A bude mnohem hůř. Politici můžou zdražování zastavit. Ale chtějí vůbec?

Elektřina je nejdražší v historii. Zatím se bavíme o té, která se obchoduje na burzách. Brzy se ale toto zdražení samozřejmě přenese i na nás na zákazníky. Stejně tak u plynu, který zdražil za rok o stovky procent.

Příčin je podle odborníků několik. Jednak je strašně drahý proces snižování emisí, jehož součástí je výstavba obnovitelných zdrojů. Ta je totiž samozřejmě štědře dotovaná. A to nejen u nás, kde platíme bohužel každý rok desítky zbytečných miliard za solární tunel, ale i jinde. Stačí se podívat na náklady do Německa.

Potom jsou zde emisní povolenky. Ty sice mají sloužit jako jakási daň za vypouštění emisí, ovšem při svém vzniku byl celý systém nastaven tak, že se s nimi dá obchodovat a dokonce se dá spekulovat na jejich ceny. Takže to dopadlo, jak to dopadnout muselo. Spekulanti se chopili své příležitosti. Ta je navíc unikátní, protože nerozhoduje trh, ale ideologie politiků. Situace je tak pro spekulanty předvídatelná a tudíž mimořádně jednoduchá.

V neposlední řadě za zdražování elektřiny může zdražování plynu. To ale taky není žádné překvapení. I já, coby v podstatě laik, kterého jen energetika zajímá, jsem ve svých blozích opakovaně varoval, že bychom se neměli dávat Rusku všanc a závislost na jeho plynu zvyšovat. Většinou jsem si v komentářích přečetl, že straším, že Putin plyn potřebuje prodávat, že dělám propagandu uhlí apod. Jenže teď to tady máme. A obávám se, že je to zatím jen taková ochutnávka. Putin samozřejmě prodávat potřebuje. Ale vcelku logicky chce prodávat co možná nejdráž. A jeho plyn chce nejen Evropská unie, která je na něm závislá asi z 90 %, ale taky Čína, Turecko a další. To je přece báječná situace. Jenže ne pro nás, ale pro Putina. A pokud se Česko rozhodne nahradit uhlí plynem, tak bude ještě líp. Teda pro Putina, pro nás bude mnohem hůř.

Zastavit to můžou jen evropští politici. To ale musejí sebrat odvahu a přiznat se, že se v posledních letech chovali jako nezodpovědní blázni. Podle mě to ale neudělají. Naopak budou tvrdit, že oni jsou ti zodpovědní, protože snižují emise a brání tak klimatické změně. Pravda je to ale jen z poloviny. Emise skutečně Evropská unie snižuje. Klimatické změně tím ale nezabraňuje, protože zbytek světa v čele s Čínou emise vesele zvyšuje. Takže výsledek je tristní. Máme drahou elektřinu a podle všeho její cena dál strmě poroste. Kam až? Těžko říct.

Řešení určitě není jednoduché. Ale nepochybně existuje. Stejně, jako se emisní povolenky zavedly, se můžou i zrušit. Nebo se může jejich systém přenastavit. Stejně tak se může Evropská unie začít konečně chovat opravdu zodpovědně, tedy snižovat emise (to je rozhodně správně a nijak to nezpochybňuju), ale dělat to tak, aby to nevedlo k dramatickému růstu cen. Evropští politici by to nedělali jen v našem, ale i ve svém zájmu.

V opačném případě se totiž nestane nic jiného, než že budou nahrazeni jinými politiky. A to vesměs populisty, z nichž mnozí si různých důvodů přejí rozpad Evropské unie. A to by, přes všechna její současná negativa a chyby, byla obrovská škoda. Takže se prosím dámy a pánové probuďte a začněte konat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Hurt | úterý 5.10.2021 10:12 | karma článku: 25,21 | přečteno: 488x