Evropská unie je energetická naivka

Současné vedení EU, ale i řady členských států připomíná svým chováním v energetice mladou dívku, která naivně věří slovům staršího kluka, že rozhodně nejde jen o to jedno. Mnoha takovým dívkám zbyly pak oči pro pláč.

Nyní ale hrozí, že budeme plakat všichni.

Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Padají firmy i silná slova. Rusko čelí obviněním, že záměrně odmítá zvyšovat dodávky plynu na evropský trh, aby si zajistilo rychlý souhlas se spuštěním plynovodu Nord Stream 2. Ruský prezident Putin naopak tvrdí, že za krizí na trhu s plynem v Evropě stojí přesun EU od dlouhodobých kontraktů na dodávky plynu k promptnímu trhu, a zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů. Energetickou politiku EU podle Putina vytvářejí lidé, kteří nejsou odborníci a kteří klamou voliče.

Co z toho je pravda? Oboje. Rusko si s dodávkami plynu samozřejmě hraje. Dokazují to Putinova slova o tom, že Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit dodávky plynu do Evropy zhruba o deset procent. Zároveň má ale Putin pravdu ve svém odsudku těch, kteří vytvářejí energetickou politiku EU.

Ještě důležitější jsou ale jiná Putinova slova. „Když Evropané vytvářeli svá tržní pravidla, zakládali je na předpokladu, že jsou špičkovým trhem. A tak to není - plyn zamířil do Latinské Ameriky a do Asie. Co to má společného s Ruskem? Je to výsledek hospodářské politiky Evropské komise," prohlásil Putin.

Evropská unie je stále přesvědčena o tom, že je pupkem světa. Už dávno tomu tak ale není. Platí to v obchodu i emisích. Evropská unie vyhlašuje stále ambicióznější plány na snižování emisí. Přitom je z globálního hlediska její emisní podíl již hluboko pod deseti procenty. Stále méně zajímavá začíná Evropa být, i coby odbytiště ruského plynu. Putin moc dobře ví, že je po jeho plynu obrovský hlad i jinde.

Evropská unie se v tomto ohledu musí rychle probudit a uvědomit si, že ve světě už dávno probíhá boj o zdroje a energie. Je naivní a současně mimořádně nebezpečné věřit, že se celý svět bude chovat podle našeho vzorce chování. Putin nebude Evropu zachraňovat před zimou proto, že by mu nás bylo líto. Plyn pošle pouze v případě, že na tom vydělá. Ekonomicky i politicky. Může se nám to nelíbit. Můžeme to kritizovat. Ale nezměníme to.

Naší jedinou šancí je přijmout pravidla hry a udělat vše, abychom na ruském plynu byli závislí co možná nejméně. V opačném případě se totiž sami a dobrovolně dostaneme do pozice v úvodu zmíněné naivky, která škemrá, aby ji starší kluk měl rád. On se ale jen směje a dávno běhá za jinými.

 

 

Autor: Marek Hurt | pondělí 25.10.2021 9:05 | karma článku: 35,48 | přečteno: 819x