Piráti internetu

V současné době je asi nemožné si nevšimnout humbuku, který se strhl okolo zákonů SOPA a PIPA, případně dohody ACTA. Je toho plný internet, i klasická média už si začala všímat a asi se nenajde jediný člověk s přístupem k internetu, který by o těchto zákonech nevěděl. A v souvislosti s těmito zákony se často objevuje i internetové pirátství. Zaujalo mně, jak zvláštně je tento jev vysvětlován.

Pokud bych totiž měl brát pirátství tak jak ho podle všeho vidí většina firem a organizací produkující filmy, hudbu, hry a další podobné produkty, znamenalo by to podle mně, že by byla plná planeta zločinců, protože ruku na srdce, kdo z nás, internetově gramotných, nikdy nic neupirátil, byť by to byla třebas jediná písnička.

Podle těchto společností je každý, kdo stáhne film zkrátka zloděj a zaslouží přes prsty. Ovšem, je to skutečně krádež? Podle mně ne. Neříkám, že je to úplně košer, ale nahlížet na internetové pirátství jako na prachsprostou krádež je mírně řečeno pitomost. Kdybych někde ukradl třeba motorku, někomu ta motorka bude chybět. Já se obohatím na úkor cizího a onen dotyčný zchudne. Ovšem, když stáhnu film, jediné co to má společného s krádeží je ta část, kdy já něco získám zadarmo. Ovšem, původní soubor zůstal nedotčený, nikdo o nic nezchudnul.

Krásně to bylo vidět na protipirátské kampani, která jednu dobu běžela v kinech. "Auto byste neukradli" říká se tam. Souhlasím. Ukrást auto by znamenalo někoho o něj ochudit, někoho, kdo na něj pracně šetřil. A to mi přes nos nejde. "Film byste neukradli" pokračuje protipirátský spot, načež následuje ukázka, ve které kdosi stahuje film. A tohle mi tu moc nesedí. Pokud bych měl postupovat podle logiky onoho spotu, měla by přece následovat ukázka, kde nějaké pochybné individuum ukradne z obchodu DVD s filmem. Nebo obráceně, pokud bych chtěl zachovat původní část o "kradení" filmu, po hesle "Auto byste neukradli", by musela následovat ukázka toho, jak někdo z jednoho auta udělá dvě a následně v nově vytvořeném autě odjede.

To ale není vše, co mě na tomto pojetí pirátství zaráží. Společnosti zachází tak daleko, že kalkulují škody, které jim vznikly tím, že si někdo jejich produkt upirátil, místo toho aby si ho spořádaně koupil. A tady je podle mně další kámen úrazu. Když se zkusíme zamyslet nad důvody proč lidi radši pirátí, zjistíme, že společnosti zas o tolik nepřišly.

Skupina pirátů, která by byla ochotná a schopná si hru koupit a upirátila jí čistě proto, aby ušetřila, je totiž poměrně malá. A je to asi také jediná skupina, která by hru vlastnila, i kdyby se pirátit nedalo. Mnohem větší skupinu tvoří lidé, které na hry zkrátka nemají. Samozřejmě, nabízí se postoj, když na něco nemáš, tak to nekupuj, jenže proč si potom společnosti z tohoto počítají ušlý zisk? Stejně by žádný nebyl.

Druhou velkou skupinu stahovačů potom tvoří ti, kteří sice prostředky na nákup produktu mají, ale cena za něj jim přijde neadekvátní. Je pravda, že tady je to trochu sporné, ale když se nad tím člověk zamyslí, nemůže jim to mít za zlé. Když si koupím film, musím se prvních 15 - 20 minut dívat na nepřeskočitelné reklamy, spolu se spoustou otravných upozornění na téma jak je strašně nelegální ten film pouštět jinde než doma. Když si film stáhnu, mohu se dívat hned a bez těchto otravných věcí.

V souvislosti s tím mě zaujal rozhovor s Gabem Newellem, zakladatelem herní společnosti Valve. Poté, co byl dotázán na téma pirátství, se rozmluvil asi na pět minut a zmínil velice chytrou myšlenku. Podle něj totiž pirátství není známkou zločinných úmyslů, ale známkou nekvalitních služeb ze strany společností. A s tím se nedá než souhlasit. Komu by se chtělo platit 1500,- za hru, kterou nemůže hrát bez internetu (a to prosím ačkoli sama hra neobsahuje hru více hráčů), nemůžu si být jistý, že jí spustím na jiném počítači, než na kterém byla původně instalována a kterou mám za tři až pět hodin dohranou? Mně tedy ne.

Na druhou stranu, kdyby byla stejná hra prodávaná za adekvátní cenu (což 1500,- ve většině případů není, a to ani kdyby hra neměla výše zmíněné nešvary) bez oněch otravných pitomostí, většina pirátů by si jí koupila. A proč? Protože jsou líní. V současné době je snazší hru upirátit, protože originální verze jsou omezené počtem a obsahují tak stupidní ochrany, že je pro mně jednodušší a pohodlnější ji zkrátka stáhnout a cracknout.

Ovšem, v momentě, kdy bude snazší hru koupit, valná většina pirátů jí koupí. Krásným příkladem je systém STEAM od společnosti Valve. Žádné nucení jít do obchodu, žádná nepříjemná protipirátská ochrana, ale ani žádná nutnost hru složitě upravovat, aby se vůbec dala hrát. Zkrátka zaplatím, stáhnu a hraju. Kdekoli, kde je nainstalovaná, se svým nastavením a v jakoukoli dobu. Není divu, že pro Valve pirátství problém nepředstavuje. Jejich služby totiž daleko předčí cokoli, co můžou nabídnout piráti a to za rozumnou cenu.

Možná, že kdyby tohle pochopil i zbytek společností, nebyla by dneska žádná SOPA, PIPA ani ACTA a spokojení by byli všichni, od hráčů/diváků/posluchačů muziky po společnosti tyto produkty vytvářející.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Marek Ducháč | středa 1.2.2012 1:27 | karma článku: 12,82 | přečteno: 734x
  • Další články autora

Marek Ducháč

Darkest Dungeon

22.2.2016 v 1:07 | Karma: 6,63

Marek Ducháč

Falcar chytají druhý dech

11.3.2013 v 1:00 | Karma: 6,64

Marek Ducháč

Ta naše demokracie...

31.1.2013 v 8:50 | Karma: 11,56

Marek Ducháč

Tetička Prokrastinace

19.6.2012 v 2:00 | Karma: 8,58