Výročí 3. až 5. dubna

    Hvězdami jsou německý kancléř Kohl, jež stál před jednou z největších výzev této země, skvělý ruský režisér Tarkovskij a vážený rakouský dirigent von Karajan.

   3. dubna

   1824 Marlon Brando (+2004) americký herec, filmový režisér a taky politický aktivista. Vynikající byl ve filmech Tramvaj do stanice Touha dle hry Tennesee Williamse, Poslední tango v Paříži (oba nominace na Oskara), Oskary získal za V přístavu, Kmotr, Viva Zapata, Julius Caesar, Sayonara. Vedle toho ještě Vzpoura na Bounty.  Kromě toho aktivně činný v hnutí za občanská práva. Obdivuhodné, když uvážíme, že oba rodiče alkoholici a o tec mu zdůrazňoval, že je k ničemu.

   1926 Virgil Grissom (+1967), americký astronaut (stále s tím nabubřelým termínem mám problém, ke hvězdám se přece nelétá a nikdy nelétalo, přesnější je ruské kosmonaut, což znamená plavec do vesmírného prostoru a už úplně blbé je čínské taikonaut, kdy složenina toho slova spojuje čínské slovo taiko a řecké naut a netuším, kdo to vytvořil, a Číňan to asi nebyl), druhý americký muž, který byl poslán na čtvrthodinovou cestu balistickou drahou jako před ním Shepard, když už Američané pokořeni Gagarinem i Titovem a zoufale se snažili, až se to kolem Země povedlo s Glennem. A to se ještě po přistání Virgil málem utopí, neb mu teče do kabiny.

   Kdo si vzpomene na skvělý film V žáru noci, ví, že policejní důstojník v podání Sidney Poitiera, který šerifovi Rodu Steigerovi v jižanském městečku pomáhá s vyšetřováním, se jmenuje Virgil Tibbs, a když to šerif slyší, málem pukne, neb to znamená panenský, nato se Virgil ohradí, že mu doma na severu říkají pane Tibbsi, což řekne tak důrazně, že od té chvíle jej všichni oslovují pane Tibbsi s tím, že šerif to pane říká trochu v uvozovkách. Astronaut se z Virgila stane až v Gemini 3 spolu s Youngem, který později letí Apollem 10 kolem Měsíce a poté ještě na Měsíc Apollem 16, kdy už po něm chodí.

   Je velitelem posádky Apolla 1, kdy při testování vlivem zkratu na instalaci všichni tři (White a Chaffee) uhoří během pár vteřin v kyslíkové atmosféře kabiny.

   1930 Helmut Kohl (+2017), německý konzervativní politik, státník, dlouholetý předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU). Cesta v Německu do politiky obvyklá. Kvalitní studia práv, historie a politologie. Přes Porýní-Falc a komunální politiku do spolkového sněmu a do čela strany. 1982 po nové koalici s FDP spolkovým kancléřem. Pokračuje v takzvané ostpolitik zavedené sociálními demokraty a aktivně podporuje přeměnu Evropských společenství v EU.

   1989 po známých událostech v NDR získává podstatný souhlas se sjednocením obou německých států jak od spojenců, tak i Sovětského svazu. Potvrzeno tzv. smlouvou 2+4 a dalšími vstřícnými kroky vůči ČSFR a Polsku, čímž překonáno dědictví minulosti. Sjednocení sice vykonáno, ale zátěž zaostalé východní části je traumatem pro celý stát. To vše bylo jednou z příčin prohry ve volbách 1998 a konce jeho předsednictví ve straně. Rok nato skandály s nelegálním financováním strany, které nakonec vedly k jeho úplnému stažení z politiky a roztržce a Angelou Merkel, jejíž hvězda právě vycházela a září dodnes. Ostatně tu nepřestal kritizovat po celý život.

   Všichni jsme měli kliku, že v té kritické době se objevili lidé jasného rozumu a trpělivé povahy jako on, Mitterrand, Bush, Thatcher, Gorbačov. Jak často pravívám, nepřejte si zdraví, ale kliku. Tu musíte mít i na politiky. Konečně ani Kohl ji neměl, aféry se provalily a pád a poranění mozku a zasaženo mluvení a vozík.

      4. dubna   

   1915 Jan Drda (+1970), český spisovatel, dramatik a novinář, typický příklad intelektuála, který propadl levicovému vábení komunistů. Podstatná díla, která stojí za zmínku, tím nemíním za přečtení, snad jen ze studijních důvodů: Městečko na dlani a Němá barikáda a za výtečné dílo lze označit jen Vyšší princip, pro divadlo též Hrátky s čertem a Dalskabáty, hříšná ves. Za zmínku též stojí scénáře k filmům, například také Vyšší princip a Němá barikáda.

   1932 Andrej Tarkovskij (+1986), ruský režisér, scénárista a herec, patří k tomu nejlepšímu, co vzešlo ze sovětské kultury. Příkladmo výtečné filmy Ivanovo dětství, Andrej Rublev, po němž nemohl pár let točit, přestože byl o malíři z 15. Století, leč pln pravoslaví. Z oboru sci-fi Solaris dle Lema a Stalker dle Strugackých. Nostalgie vládnouví moc už odrovnala a ostře proti němu vystoupil skvělý režisér, leč hlásná trouba režimu Bondarčuk.

   5. dubna      

   1588 Thomas Hobbes (+1679), anglický filozof, jehož život i myšlení jako mnohých jiných ovlivnila anglická občanská válka. Kniha Leviathan (1651) se stala základem západní politické filozofie nahlížené z hlediska koncepce společenské smlouvy. Od něho pramení základy evropského liberálního myšlení, , přirozená rovnost všech lidí a od toho práva jednotlivce, názor, že politické moci musí mít „zástupce, zásada práva, které má ponechávat lidem volnost a umožňuje jim dělat to, co není zákonem vyloženě zakázáno. Hobbes také přispěl k rozličným jiným oborům, příkladmo historii, geometrii, fyzice, teologii, etice, obecné filozofii a filozofii politických věd. Jeho vymezení lidské přirozenosti je dodnes hodnotnou teorií v oblasti filozofické antropologie. On stojí u základů materialismu ve filozofii, což v jeho době trochu výjimečné.

   1908 Herbert von Karajan (+1989), rakouský dirigent. Byl jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších, ne-li vůbec na vrcholu dirigentů 20. století a byl nesmírně vlivnou postavou v evropské klasické hudbě nejméně od roku 1960 až do své smrti. 1955 jmenován doživotním hudebním ředitelem Berlínských filharmoniků a každý orchestr si kladl za čest s ním spolupracovat, což se týkalo též operních domů. Za nesmírné dílo považovány jeho soubory nahrávek pro Deutsche Grammophon, kterých je přes 900. Avšak jejich dokonalost mnozí označují za chlad a neosobitost. Jako mnohé příliš nadané osobnosti byl někdy nepříjemný a nepřístupný diskusi. Také se s ním táhlo podezření, že se příliš sblížil s nacismem a byl po válce rakouskou komisí vyšetřován a nakonec nebyl obviněn a mnozí mu jeho neodpor za nacismu vytýkali, někteří dokonce s ním odmítali spolupracovat. Táhlo se to s ním po 40 let. Znalci hovoří o jeho přínosech pro mnohé orchestry a dokonce o karajanovském zvuku. Spekulovat nechci a nebudu, ale profesionální a uměleckou zdatnost mu přiznám, leč lidské kvality mi velmi nesedí. Berlíňáci se dokonce v 80. letech proti němu vzbouřili.

  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Mandelík | neděle 11.4.2021 7:00 | karma článku: 6,24 | přečteno: 102x
  • Další články autora

Richard Mandelík

SOČR na jaře 2024

9.5.2024 v 7:00 | Karma: 0

Richard Mandelík

Atrium na jaře 2024

7.5.2024 v 7:00 | Karma: 0

Richard Mandelík

Café Créme na jaře 2024

26.4.2024 v 7:00 | Karma: 4,74