Výročí 15. až 17. května

Budeme se dnes zabývat politikem a diplomatem Metternichem, literátem Bulgakovem, političkou Albright, hercem Fondou a lékařem Jennerem.

   15. května

   1773 Metternich (+1859 Vídeň) celým jménem a tituly Klemens Wenzel Nepomuk Lothar kníže z Metternich-Winneburgu, vévoda z Portelly, hrabě z Kynžvartu, od roku 1814 kníže, rakouský šlechtic, politik a diplomat. Pocházel z Porýní, přesto zajímavé už jeho druhé a třetí křestní jméno evidentně české. Nakonec se rod v Čechách usídlil a on tu zanechal jeden z nejelegantnějších zámků, klasicistní klenot Kynžvart a zásadně opravil Plaský klášter, který koupil.

   Jako mnozí rakouští politici, požívá dodnes špatné pověsti především za mazané angažmá za napoleonských válek započaté Napoleonovým sňatkem s rakouskou princeznou. Hle, zase princezna dávána tam, kde rakouský zájem. A byl to on, kdo zorganizoval uzavření rozsáhlé koalice, jež Napoleona porazila u Lipska 1913 v největší bitvě 19. století. Dále pak mu spíláno moderní levicí za zpátečnický vídeňský kongres, který zakonzervoval moc absolutistických vládců v Rakousku, Prusku, Španělsku a Rusku a italských zemích a nastavil i zásadu, že v případě nějakých povstání ostatní budou intervenovat, což za pár let udělá bourbonská Francie ve Španělsku a za další necelé desetiletí Rusko s Pruskem v Polsku k nesmírnému smutku jednoho klavírního génia

  Nakonec však mu spíláno nejvíc za konzervativní politické názory a strnulé prostředí dosti zaostalého Rakouska, jež příkladmo železnice začne systematicky budovat o deset let později než ostatní Evropa (Prusko, ostatní Německo, Francie, Belgie a především Británie). Nejméně mu vyčítán jeho neutuchající zájem o ženy mimo manželské lože. Zkrátka vysoce postavený konzervativní sameček. Ale přichází rok 1848 a milý kníže prchá z Vídně, neb tam ho nenáviděli snad nejvíc. Nutno však přiznat, že v Evropě i jeho zásluhou nastane 1815-1848 dlouhé období míru, což nevídáno a později zopakováno po válce prusko-francouzské do válek balkánských 1912-13. Tehdy však na rozdíl od rozumného konzervativce Metternicha u moci politické garnitury podřadné kategorie a nezabrání válce do té doby neviděné. Jinak řečeno, Metternichů a Wellingtonů, který byl podobný konzervativec, nikdy dosti.

   1891 Michail Bulgakov (+1940), byl ruský a sovětský prozaik, dramatik a lékař. Otec profesor teologie, matka učitelka. Sourozenci bojují v řadách bílé armády a po občanské válce emigrují. On 1916 dostuduje medicínu a působí v armádě. Třikrát se ožení a od 20. let publikuje a píše divadelní hry a povídky. Stalin mu odmítne povolit emigraci, ale na rozdíl od jiných literátů ho nedá zavřít, nebo zavraždit. Povětšinou píše do šuplíku. Po románu Bílá garda od 1929 zakázán. 10 let pracuje na románu Mistr a Markétka, většina děl vydána až v 60. letech. Slavný román Mistr a Markétka řazen k nejlepším dílům 20. století. Překvapilo mě příjemně , že se do jeho čtení pustila i ta naše holka houslová.

   1937 Madeleine Albright, bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Původem z české rodiny, která nejprve uprchla před nacisty a poté i před komunisty. Předtím, během první Clintonovy administrativy, působila jako velvyslankyně USA při OSN. Byla u rozšiřování NATO o první země bývalého východního bloku. V květnu 2012 jí Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody.

   S touto dámou bych si dovolil občas polemizovat, leč hluboce se skláním před jejími schopnostmi a chytrostí. Vypracovala se sama a dosáhla vysokého postavení a vysokého uznání. Dokonce se i spekulovalo o tom, že by mohla kandidovat na českou prezidentku. Do hospůdky bych s ní šel hned.  

   16. května

   1905 Henry Fonda (1982), americký herec, jedna z velkých hvězd 20. století a zakladatel herecké rodiny. Úspěšnou hereckou dráhu nastoupily i jeho děti Jane a Peter i vnoučata Bridget Fonda a Troy Garity. První veliký úspěch Hrozny hněvu z roku 1940 a poprvé nominován na Oscara. Během 2. světové války sloužil tři roky v americkém námořnictvu na torpédoborci jako i mnozí jiní, příkladmo pilot liberatoru James Stewart, nebo námořník Kirk Douglas, či Charlton Heston u letectva jako radista a střelec, stejně jako Paul Newman. Bylo jich konečně plno a zaslouží úctu za odvahu a obětavost. To je podobné jako dívka Aneta altistka, která za kovidu pomáhala u stařenek a stařečků a v nemocnici.

   Po válce Fort Apache spolu s Johnem Waynem z roku 1948. Dnes už možná zapomenuta, nebo vynikajícím oskarovým ruským dílem překryta americká filmová adaptace románu Vojna a mír z roku 1956 režiséra Kinga Vidora, kde si vedle Audrey Hepburn jako Nataši (to tedy muselo být něco, taková Nataša) a dalších zahrál hraběte Pierra Bezuchova, to znamená druhého Natašina manžela po smrti knížete Andreje na následky zranění od Slavkova (Avstěrlica, jak říkají bratři Rusové). V roce 1957 si zahrál společně s Jiřím Voskovcem v u nás dobře známém snímku 12 rozhněvaných mužů, zde byl také jako producent. Dalšími známými filmy jsou například válečné drama Nejdelší den z roku 1962 a Bitva v Ardenách z roku 1965 nebo netypický a nezapomenutelný Leoneho western Tenkrát na Západě z roku 1968. Zde si zahrál po boku Charlese Bronsona, Claudie Cardinale a Jasona Robardse, jednalo se o jedinou zápornou roli celé jeho kariéry. V roce 1976 si zahrál postavu admirála Chestera Nimitze ve snímku Bitva o Midway. A nakonec se krátce před smrtí potká s Katharine Hepburn ve filmu Na zlatém jezeře.

   17. května

   1749 Edward Jenner (+1823), britský lékař, který se proslavil zavedením první vakcíny proti pravým neštovicím. Jako vakcínu použil kravské neštovice, které vytvořily odolnost (imunitu) proti pravým neštovicím bez toho, aby byl nakažený ohrožen na zdraví, životě, popřípadě znetvořením. Pozoruhodný je příběh objevu vycházejícího z poznání, že dojičky, které prodělaly tzv. kravské neštovice, jsou proti těm pravým odolné, aniž by se koncem 18. století cokoli o imunitě vědělo.

   Jak často u převratných objevů, chvíli trvalo, než se jeho názory prosadily. Nakonec mnohé státy v čele s Británií zavedly systémy očkování a postupně byly pravé neštovice vymýceny., U nás započato 1821 a skončeno až 1980, kdy nemoc považována za vymýcenou. V minulosti šlo i nemoc vražednou, která stojí za mnohými ranami považovanými dříve za morové. Spolu s tuberkulózou jde o nejhorší historické metly lidstva. Leč ta úplně nejhorší, blbost, je bohužel věčná a nevymýtitelná. Jenner patří k těm objevitelům, kterým náleží to nejvyšší uznání lidstva s právem se mnou jít do hospůdky.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Mandelík | pátek 21.5.2021 7:00 | karma článku: 0 | přečteno: 61x
  • Další články autora

Richard Mandelík

SOČR na jaře 2024

9.5.2024 v 7:00 | Karma: 0

Richard Mandelík

Atrium na jaře 2024

7.5.2024 v 7:00 | Karma: 0

Richard Mandelík

Café Créme na jaře 2024

26.4.2024 v 7:00 | Karma: 4,74