Tepelná energie z atomového jádra.
Štěpná jaderná reakce
Z jaderných reakcí je z hlediska možného využití jednoznačně nejvýznamnější štěpná jaderná reakce uranu nebo plutonia (uvažuje se rovněž o využití thoria jako plodícího materiálu). Štěpením jader vzniká naprostá většina jaderné energie vyprodukované lidskou činností. Štěpení se využívá pro výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách. Štěpné jaderné reaktory se také používají k pohonu lodí a ponorek, k výrobě izotopů pro další využití a k výzkumu, ojediněle jako zdroj energie pro odsolování mořské vody, zároveň se (většinou jako vedlejší produkt při výrobě elektřiny) využívají k vytápění či ohřevu vody.
Štěpná reakce: neutron rozštěpí jádro Uranu na dvě přibližně stejně velká jádra (štěpné trosky), navíc se uvolní další průměrně dva až tři neutrony, které štěpí další jádra uranu. Zároveň se uvolní energie. Wikipedie
Obrázek 1) Wikipedie.
Popis štěpení uranového jádra je celkem logický., Uranové jádro se po zasažení neutronem rozpadne na dvě menší a dva neutrony a uvolní se energie ( nejvíc tepelná)
K uvolnění jaderné energie dochází při štěpení jader paliva (nejčastěji 235U) neutrony. Rozštěpením jádra 235U vznikají: [2]
- 2 a více štěpných úlomků - které odnášejí většinu uvolněné jaderné energie (okolo 80% z celkových 200 MeV na jedno štěpení) ve formě energie kinetické. Vlivem zbrzdění těchto úlomků (k tomu dojde ještě v palivu) je kinetická energie přeměněna na energii tepelnou a palivo se tak zahřívá. Štěpné úlomky mají nejpravděpodobnější poměr hmotností 2:3, proto také vzniká po štěpení mnoho 95Kr a 139Ba. Ze štěpení může vzniknout v podstatě jakýkoliv izotop všech prvků, které mají nukleonové číslo menší než 235U
- 2 až 3 rychlé neutrony - které mají střední kinetickou energii kolem 2MeV (v rozpětí 0 až 10MeV)[2] a s jejich pomocí dochází k dalšímu štěpení jader paliva
- gama záření - které odnáší část energie a v reaktoru je z velké části absorbováno
- neutrina - která v reaktoru zachytit v podstatě nelze a tuto část jaderné energie nelze následně využít Wikipedie.
e
Ilustrace možného průběhu štěpení obrázek 2) Wikipedie
Tepelná energie.
Následující popis se zaměřuje pouze na štěpný jaderný reaktor.
Jádro uranu není statické, nýbrž rotuje vysokou úhlovou rychlostí kolem své osy. Při běžné pokojové teplotě má jádro uranu několik miliard otáček za sekundu. Proto vyzařuje teplo, které můžeme zaznamenat ilfra červenou kamerou.
Jádro uranu není nějaký slepenec, který drží vlastní silou pohromadě, protože sílu vytváří energie a ta ve hmotě není. Co tedy způsobuje, že se jádro nerozpadne? Ve hmotě energie není. Energie se nachází v "prázdném prostoru", tedy ve gravitonovém éteru, který stlačuje toto jádro, ale i všechna jádra ve vesmíru. To, že prostor ve vesmíru není prázdný, ale plný "hmoty", kterou vědci pojmenovali, jako temnou hmotu a pohyb této temné hmoty je temná energie, která je základem pro veškerou energii.
Z popisu na Wikipedii jsme nabyli dojmu, že teplo při jaderné reakci vznikne brzděním vzniklých úlomků, ale to by platilo v makrokosmu. V mikrokosmu to probíhá úplně jinak.
Na obrázku 2) je vidět, jak se uranové jádro rozpadne na dvě menší jádra. A kde je ta tepelná energie? Brzděním ( třením), sice vzniká teplo, ale jen v makrokosmu a jen u pevných látek. Rozpad jádra uranu se odehrává v mikrokosmu, tedy se jedná o kvantový děj.
Co se stane, když se velké uranové jádro rozpadne na dvě menší? Prostor vesmíru je plný temné "hmoty", která se nachází i kolem těchto dvou jader. Gravitony interagují s těmito jádry, tedy vyvinují nesmírný tlak. Jádra se ale okamžitě roztočí, takže vznikne odpudivá síla, která je o něco větší, než přitlačivá síla temné energie. Rotující jádra začnou revoltovat, tedy obíhat kolem těžiště uprostřed. Jelikož je odpudivá síla, větší, než pritlačivá, začnou se tyto dvě jádra vzdalovat, ale ne po přímce, ale ve stále se vzdalujících kruzích, jak je vidět na obrázku 3)
Obrázek 3) Wikipedie Dvě jádra, která obíhají kolem vlastního těžiště a vytvářejí v prostoru tepelné vlny.
Vlny, které vznikají od rotujících a revoltujících jader, jsou vlny tepelné, které po dopadu na jiná atomová jádra přenášejí tuto tepelnou energii od místa teplejšího k místu studenějšímu. Pokud se již v cestě nenacházejí jiná atomová jádra, tak tyto tepelné vlny mizí ve vesmíru a tím se koloběh energie uzavírá.
Závěrem bych chtěl upozornit, že tyto teorie jsou pouze moje hypotézy, ke kterým jsem došel vlastním bádáním a tudíž je nenajdete ve Wikipedii, ani jinde. Přesto si myslím, že vystihují lépe vznik tepla, než že teplo vzniká z hmoty, protože z hmoty může vzniknout jen jiná hmota a energie je pouze pohyb hmoty, a to pohyb zrychlený.
Julius Maksa
Gravitační teorie Nikolase Fatio de Duilliera.
Nicolas Fatio de Duillier představil první verzi svých myšlenek o gravitaci v dopise Christiaanovi Huygensovi v roce 1690. Bezprostředně poté si přečetl její obsah na zasedání Královské společnosti v Londýně.
Julius Maksa
Le Sageova teorie gravitace.
Le Sageova teorie gravitace je kinetická teorie gravitace, kterou původně navrhl Nicolas Fatio de Duillier v roce 1690 a později Georges-Louis Le Sage v roce 1748. Proč se tato teorie neujala. Pokusím se o vysvětlení.
Julius Maksa
Kvasary a magnetary.
Popisuje dnešní kosmologie věrohodně kvasary a magnetary? Jsou představy dnešních fyziků o vzniku elektromagnetických vln, věrohodně vysvětlené, nebo se opět vychází z bludných představ minulého století? Pokusím se odpovědět.
Julius Maksa
Pulsary a gravitační vlny.
Jsou opravdu pulsary přírodní útvary, nebo to jsou umělé vesmírné majáky, podle kterých se orietují mimozemští vesmírní cestovatelé? Jaký je rozdíl, mezi vlnami pulsarů a gravitačními vlnami ? Pokusím se na tyto otázky odpovědět.
Julius Maksa
Kontinuální a vlnová rychlost částic.
Jaký je rozdíl, mezi kontinuální rychlostí částic a vlnovou rychlostí částic? Jaký je rozdíl, mezi kinetickou energií přímočarého pohybu a kinetickou energií rotačního pohybu? Existuje potenciální energie, nebo je to jen berlička?
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Tisíce lidí v Opavě opouští domov. Velká voda ničí vše, v šesti krajích je kalamita
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Školy napříč Evropou zakazují žákům mobily. A svědčí jim to, chválí si sami
Premium Omezení mobilů během výuky už testuje na školách mnoho evropských zemí. Studenti střední školy...
Část dětí přijde o pomocného učitele. Ministerstvo školství pozici potichu ruší
Premium Jejich pomoc využívá čím dál víc dětí se speciálními potřebami, například mentálně postižené či...
Situace je vážná. Míst pro evakuované je dost, volby neodložíme, řekl Rakušan
Evakuováno kvůli povodním bylo zatím 793 lidí a evakuace budou pokračovat i celou noc, řekl ministr...
Tisíce lidí v Opavě opouští domov. Velká voda ničí vše, v šesti krajích je kalamita
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
- Počet článků 58
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 862x
Není to obráceně, že universum má své zákony a zákonitosti a fyzika je pouze popisuje, ne vždy správně? Proto se může zdát, že popisuji vesmírné děje jinak, než současná fyzika.