Zvýšení starobních důchodů? Děkuji, nechci!

Nedávné oznámení o zvýšení starobních důchodů od 1.1.2020 o neskutečných 900 korun je jen dalším „levným“ předvolebním trikem současné vládní koalice s podporou komunistů. Měla by spíše snížit daňové zatížení pracujících důchodců.

Rozhodnutí o zvýšení důchodů bylo provázeno „těžkým“ bojem mezi členy vlády. Šlo opravdu o hodně, protože ve hře bylo i zvýšení o pouhých 700 korun. Z boje vyšla vítězně ministryně ČSSD Jana Venezuela Maláčová (jak se sama nazývá, když o sobě hovoří ve třetí osobě…). Vítězství mívá vždycky více autorů, a tak se o něj přihlásil i sám premiér, který navrhoval zvýšení o 900 korun ještě dříve než se boj o konkrétní částku navýšení plně rozhořel… Chápal bych spor o navýšení důchodů ve výši 7 000 nebo 9 000 korun měsíčně, ale dohadování o doslova pár stokorun je nedůstojné vlády, která by měla řešit budoucnost celé země…Důchody jsou ale vděčné téma a starobní důchodci jsou klíčová sociální skupina voličů a její význam v příštích letech dále poroste.

Místo zvýšení důchodů, které stejně nezajistí českým důchodcům důstojné stáří, srovnatelné s jejich vrstevníky ve vyspělých zemích, by měl stát umožnit těm důchodcům, kteří mají ještě dostatek sil a schopností, dále pracovat, případně podnikat bez zbytečné administrativní buzerace a dalších plateb. Pokud pobírám řádný starobní důchod, není žádný důvod abych kromě daně z příjmu platil jakékoliv jiné platby, které jsou ve své podstatě jen další daně a které se tváří jako nějaké zdravotní nebo sociální pojištění. A povinnost registrovat se jako plátce DPH považuji za vrchol arogance moci, a to ještě přijde EET… Práce nebo podnikání starobních důchodců přitom částečně řeší nedostatek pracovních sil a současně jim umožňuje plnohodnotný život a možnost vytvářet si finanční rezervy na pozdní stáří. 

Místo skutečně odborné a smysluplné diskuse o budoucnosti starších spoluobčanů, ve které nejde jen o důchody, založila vláda další „důchodovou komisi“, kde již z jejího názvu (Komise pro spravedlivé důchody) a složení (zastupuje 43 subjektů) je všem jasné, že nic nevyřeší a objektivně ani nemůže. Podíl důchodových výdajů na hrubém domácím produktu (HDP) přitom v posledních 5 letech klesá a nedosahuje ani 9%. Vyspělé kulturní země, které si váží starších občanů vynakládají na starobní důchody nejméně 12% z HDP. V roce 2018 byl náš HDP 5 310 miliard, takže prostor pro další růst důchodů i v budoucnu je více než dostatečný, pokud samozřejmě chceme být součástí vyspělého světa. Je na druhou stranu pravda, že absolutní většina seniorů na naší planetě nepobírá od státu žádný starobní důchod…

Vím, že pro drtivou většinu našich důchodců je důležitá každá stokoruna a současná výše starobních důchodů je ostudou všech polistopadových vlád. Proto ono „Děkuji nechci!“ z titulku platí jen pro menší část z nich.

 

Autor: Pavel Makovec | pátek 5.4.2019 11:44 | karma článku: 39,29 | přečteno: 7289x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Potřebujeme ruskou ropu?

23.4.2024 v 23:54 | Karma: 14,99

Pavel Makovec

Jak se jezdí v Evropě

19.4.2024 v 9:49 | Karma: 16,48

Pavel Makovec

Vláda na nákupech

31.12.2023 v 5:55 | Karma: 28,68