Vláda na nákupech

Nemyslím tím nepovedený „mystery shopping“ pana předsedy vlády Fialy, který mu ale zajistil nesmrtelnost jako „Mr. Nutella“, pod kterým se zapíše do historie, ale letošní nákupy soukromých firem státem, označované za "strategické"

Když stát kupoval relativně draze zásobníky na plyn, které ovšem před tím levně prodal, ještě jsem to dovedl v době energetické krize a hrozícího nedostatku zemního plynu pochopit. Zásobníky na zemní plyn je možné považovat za součást strategické infrastruktury, která by ve vyspělých zemích měla být pod kontrolou státu. Zcela jiná je ale situace u posledních dvou státních akvizic, kterými je koupě předlužené firmy vlastnící bývalý tranzitní plynovod a jedné menší soukromé sítě čerpacích stanic.

U koupě předluženého plynovodu, který kdysi byl vysoce ziskový, protože jím proudil ruský plyn do Evropy a dnes je jeho provoz ztrátový, protože ruský plyn do Evropy sice někdy proudí, ale úplně jinými cestami (nebo vůbec neproudí), mně vadí hlavně neprofesionální koupě, předražená o cca 20 miliard korun. Můžeme spekulovat, jestli šlo o odborné selhání týmu ministra Síkely, který koupi realizoval, nebo přímo úmysl zajistit prodávajícím a věřitelům plynovodu pěkný předvánoční dárek v duchu: „Důchodcům přidáme 360 korun a zahraničním finančním institucím darujeme 20 miliard“. Vzhledem k profesní minulosti a obchodním aktivitám pana Síkely, se spekulace o korupci při nákupu plynovodu přímo nabízí, ale vše bylo určitě naprosto čisté, jako ostatně téměř všechny velké obchody našeho státu v posledních 30 letech (ironie). Obchodovat s českým státem je snem každého správného podnikatele, protože na takovém obchodě se nedá prodělat, ale naopak je téměř jisté pohádkové zbohatnutí. Levně prodat a po letech draze koupit je asi součástí naší vládní strategie hospodaření se státním majetkem. Krok v tomto směru drží s vládou i Česká národní banka (ČNB), která devizové rezervy ve zlatě (tzv. zlatý poklad republiky) prodala v době, kdy cena zlata byla na úrovni cca 300 USD za trojskou unci a dnes ČNB opět zlato nakupuje, když světové ceny zlata dosahují rekordní  výše cca 2000 USD za unci. Hůře to udělat už asi opravdu nejde… 

U koupě plynovodu si alespoň můžeme myslet, že jednou třeba bude součástí strategické infrastruktury, ale co je strategického na koupi jedné menší sítě čerpacích stanic je asi státním tajemstvím. Bylo by zajímavé zveřejnit, v čí hlavě se tento nápad zrodil a od koho se síť čerpacích stanic kupuje. Určitě to tajné nebude… Poté, co jsme síť benzínek na těch nejlukrativnějších a často klíčových místech prodali (samozřejmě jsme je nejdříve za státní peníze zrekonstruovali a zbavili ekologických zátěží z minulosti), tak nesmyslně kupujeme síť prodejen za podmínek, kdy si základní sortiment těchto prodejen (benzín a naftu) můžeme koupit jen u několika zahraničních výrobců (polských, rakouských nebo maďarských), kteří tvoří oligopol. Koupě by dávala částečný smysl, kdybychom vlastnili nějaké rafinerie na zpracování ropy, ale ty jsme taky levně „privatizovali“ (prodali) polské státní firmě. Až bude mít u nás monopol na dodávku kuřecího masa jedna firma (třeba ta z koncernu „nemajitele“), tak stát provede další „strategickou“ investici a koupí třeba řetězec na rychlé občerstvení, který prodává smažené kuřecí… Strategie státních investic do nákupu firem je opravdu podivná a spíše to vypadá, že žádná není.

Zatímco téměř veškerá opravdu strategická odvětví a obory u nás ovládají zahraniční firmy ( chemický průmysl, rafinerie, farmaceutický průmysl, telekomunikace, energetika, vodárenství, peněžnictví a pojišťovnictví, těžba nerostného bohatství atd.), my prostřednictvím státu „strategicky“  vlastníme jeden menší pivovar a ztrátový hotel v Karlových Varech, kde se pořádají na začátku léta opulentní mejdany pro naše „podnikatele“, politiky, umělce a celebrity všeho druhu, pod rouškou nějakého filmového festivalu… Bude zajímavé sledovat, s jakými dalšími „strategickými“ nákupy tato vláda ještě v posledních 2 letech svého vládnutí, které jí zbývají, příště přijde. Minulé vládě seslalo samo nebe pandemii covid, a tak se mohly miliardy utrácet za předražené čínské šunty. Současná vláda má jako záminku nesmyslných nákupů energetickou krizi. Priority politických „elit“ naší země se asi dokonale míjejí s potřebami většiny obyvatel České republiky. Přesto si je opakovaně demokraticky volíme. Tak třeba námět na nějaké novoroční předsevzetí... nějaké volby jsou každý rok. A všem lidem hodně štěstí a pevné zdraví v novém roce! 

Pro korektnost uvádím odkazy na zdroje, ze kterých jsem čerpal:https://ekonomickydenik.cz/tak-uz-zname-cenu-ceps-koupi-predluzeny-net4gas-za-3-az-5-miliard-korun-castka-se-doladi-podle-vysledku

https://echo24.cz/a/HaNYz/zpravy-ekonomika-stat-chce-koupit-net4gas-ministerstvo-prumyslu-sikela

https://www.epholding.cz/tiskove-zpravy/reakce-eph-na-tvrzeni-ministra-sikely/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Makovec | neděle 31.12.2023 5:55 | karma článku: 28,68 | přečteno: 638x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Potřebujeme ruskou ropu?

23.4.2024 v 23:54 | Karma: 15,25

Pavel Makovec

Jak se jezdí v Evropě

19.4.2024 v 9:49 | Karma: 16,48

Pavel Makovec

Parodie na důchodovou reformu

26.12.2023 v 9:26 | Karma: 44,10