To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

Ministrem financí slibované zlepšení stavu veřejných financí stále nepřichází a podle dnešního vyjádření pana ministra Stanjury se dostaví v druhé polovině roku. Hodně si slibuje od výplaty dividend ČEZu a hlavně od tzv. windfall tax (mimořádné daně z mimořádných zisků).  Jenže všechny instituce (a především velké banky), kterých se mimořádná daň týká, téměř jednotně oznamují, že letos žádný mimořádný zisk nebude, takže nebudou platit ani žádnou mimořádnou daň. Proč nebyla mimořádná daň stanovena ze zisků roku 2022, které byly opravdu mimořádné, ví asi jen ministr Stanjura a možná ani on ne. Lobby zahraničních bank a energetických firem je asi mocnější, než si umí běžný občan představit. 

Jako lék na ozdravení veřejných financí byl představen „balíček“ opatření, který vyvolal bouři odporu prakticky všech ekonomických subjektů, od běžných občanů, přes živnostníky všeho druhu, až po velké korporace. Balíček opatření ještě není v paragrafovém znění a až se dostane do parlamentu, bude předmětem velkého politického boje a různých „handlů“, které probíhaly už ve vládě kdy se handlovaly knihy za víno. Balíček bude určitě obohacen řadou poslaneckých „přílepků“, podle zájmů různých lobbystických skupin. Nakonec bude schválen s účinností od 1.ledna 2024, takže jestli tento lék zabere, uvidíme nejdříve za rok. Jak zná většina studentů ekonomických škol, vyšší míra zdanění nevede vždy k vyššímu výnosu z daní (tzv. Lafferova křivka).  

Oprávněně naštvaní mohou být dnes asi jen důchodci, kterých se úsporná opatření dotýkají již od dnešního dne, kdy jim byla zkrácena zákonem garantovaná valorizace důchodů v souvislosti s vysokou inflací. Ještě je určitá naděje, že se důchodců zastane Ústavní soud, protože jak retroaktivita, tak i zneužití tzv. stavu legislativní nouze byly v rozporu nejen s dobrými mravy, ale nejspíše i se zákonem. 

Vrcholem arogance vlády vůči důchodcům je dopis ministra Jurečky, který obdrželi všichni důchodci spolu s novým (nejspíše nezákonně sníženým) výměrem nové výše důchodu. Největší část dopisu pana ministra Jurečky se  týká „myšlenky připravované důchodové reformy“, která se ale, podle pana Jurečky, současných důchodců vůbec nedotkne. Strašení s neudržitelností průběžného důchodového systému a řeči o „skutečné důchodové reformě“ svědčí o naprosté nekompetentnosti pana ministra nebo je jen účelovým lhaním (nevím co je u politika horší). Připravovaná „důchodová reforma“ není totiž ničím jiným, než pouhou parametrickou změnou průběžného důchodového systému. Ale nazývat to reformou zní asi lépe… 

Na závěr si dovolím odhadnout celkový deficit státního rozpočtu za rok 2023 na 378 miliard korun a přitom se budu rád mýlit, když bude deficit nižší… 

První návrh deficitu  státního rozpočtu na rok 2024 je 235 miliard korun. Spolu s klasikem si můžeme říci  „ To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou“… ale nic netrvá věčně…

 

 

Autor: Pavel Makovec | čtvrtek 1.6.2023 18:16 | karma článku: 35,83 | přečteno: 1271x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Potřebujeme ruskou ropu?

23.4.2024 v 23:54 | Karma: 15,25

Pavel Makovec

Jak se jezdí v Evropě

19.4.2024 v 9:49 | Karma: 16,48

Pavel Makovec

Vláda na nákupech

31.12.2023 v 5:55 | Karma: 28,68