Rubl a suverenita Ruska

Včerejší  události na devizových trzích odstartovaly v Rusku finanční krizi, jejíž důsledky výrazně ovlivní ekonomiku evropských zemí a tedy i České republiky. Rok 2015 (a další...)  bude hodně „zajímavý“, a to nejen z ekonomického hlediska...

„Nezávislá“ Bank Rossii (ruská centrální banka)

Ruská centrální banka (Bank Rossii) vstupovala do roku 2014 s devizovými rezervami ve výši cca 510 miliard US dolarů. Tento „polštář“ se zdál být dostatečně silný  a zdálo se, že ani konflikt na Ukrajině a opětovné připojení Krymu k Rusku jej moc neztenčí. Dokonce  ekonomické sankce uvalené na Rusko, byly ruským prezidentem a vládou považovány spíše za faktor posílení výkonnosti a nezávislosti ruské ekonomiky. S čím ale nepočítal ani nejčernější scénář,  byl masivní pokles cen ropy a plynu na světových trzích. Ruský státní rozpočet na rok 2014 byl  sestaven na předpokladu ceny ropy ve výši 100,-USD za barel a propad současné ceny ropy na úroveň 60,-USD/barel a méně, má za následek masivní výpadek příjmů ruského státního rozpočtu. Aby toho nebylo dost, došlo i k poklesu cen zlata a Bank Rossii (BR) zachraňoval (dobrovolně a nezávisle?) ruské zlaté doly nakupováním vytěženého zlata a zvyšováním podílu zlata ve svých  devizových rezervách. Dnešní devizové rezervy jsou včetně zlata na úrovni cca 400 miliard USD  a jejich pokles pokračuje.

Začátek současné ruské finanční krize odstartovalo včerejšé radikální skokové zvýšení úrokových sazeb na úroveň 17% p.a. před zahájením obchodování . Krátkodobě došlo k posílení rublu, ale již během dopoledního obchodování   si trh uvědomil, že to byl jen zoufalý krok BR ve snaze odvrátit řítící se finanční katastrofu. Následoval volný pád rublu až na úroveň 80,-rublů za dolar a 100,-rublů za euro.  Dnes pokračuje BR v masivních intervencích s ochotou utratit za nákup rublů 7 miliard USD s tím, že  dalších 70 miliard USD má připraveno na prodej.

Začíná se spekulovat o zahájení prodeje zlata z rezerv BR. Možná je to ta správná doba pro Českou národní banku,  začít nakupovat místo EUR zlato a zařadit zlato zpět do svých devizových rezerv. Otázka je, jestli by to ČNB ještě uměla...

Zkušenosti z historie ukazují, že snahy o udržení  (ekonomicky neudržitelného) kurzu národní měny jsou vždy odsouzeny k neúspěchu. Přesvědčila se o tom nejen Bank of England, která na udržení kurzu britské libry utratila v roce 1992 devizové rezervy za 27 miliard liber a britské daňové poplatníky to stálo 3,3 miliardy liber ( z toho jednu miliardu si na svá konta připsal George Soros), ale i Česká národní banka, která v roce 1997 utratila na udržení kurzu koruny (samozřejmě marně a zbytečně) 2 miliardy USD. Kumulovaná ztráta z hospodaření ČNB v následujících letech atakovala hranici 200 miliard korun.  

Chmurná předpověď pro Rusko a „okolí“ 

Rusko čekají v nejbližších letech (rok 2015 je jen začátek) krušné časy. Nebudu spekulovat o politických dopadech a budoucnosti premiéra Medveděva a prezidenta Putina (ten první to má asi již  jasné), ale ekonomické dopady v podobě poklesu ruské ekonomiky a životní úrovně většiny občanů, kombinované s problémy se splácením zahraničních půjček ruského státu, firem a obyvatel,  v podmínkách trvání ekonomických sankcí, bude Rusko schopné řešit (pokud bude schopné) spíše v řádu několika let než jednoho.

Kvalitní a realistický státní rozpočet Ruska na rok 2015 by dal dohromady snad jen bývalý nejlepší ministr financí rozvojových zemí, pan, bratr a soudruh Miroslav Kalousek...(ale toho těm „Rusákům“, v rámci tvrdých ekonomických sankcí , samozřejmě nepůjčíme... ).

„Okolí“ Ruska, kam patří spíše Evropa (včetně České republiky) než USA, samozřejmě na propadu ruské ekonomiky profitovat nebude. Obchodníci v Praze (a nejen v Pařížské ulici) a Karlových Varech, stejně jako cestovní kanceláře a  hoteliéři by mohli již dnes počítat a hodnotit. Možná dojde i k přesunům v žebříčku českých a slovenských miliardářů a česká „jednička“ P. Kellner přepustí své místo současné „dvojce“... Přestože samotné Rusko má v  zahraničním obchodu České republiky relativně malou váhu, dá se negativní dopad očekávat  zprostředkovaně přes obchod s Německem, případně i jinými zeměmi. Pravděpodobnost, že se současný křehký růst české ekonomiky změní v roce 2015 na pokles, se výrazně zvýšila.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Makovec | středa 17.12.2014 16:08 | karma článku: 25,40 | přečteno: 1702x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Potřebujeme ruskou ropu?

23.4.2024 v 23:54 | Karma: 15,26

Pavel Makovec

Jak se jezdí v Evropě

19.4.2024 v 9:49 | Karma: 16,48

Pavel Makovec

Vláda na nákupech

31.12.2023 v 5:55 | Karma: 28,68