Konopí a reklamní masáže.
Zajímavé ale je, jak se postupně mění skladba těchto reklam. Dříve to byly reklamy především na potraviny, oblečení, kosmetické přípravky, prací prášky atd. Reklama na léky prakticky neexistovala. Jak je to dnes?
Jednou jsem si provedl takový svůj malý průzkum. Dělal jsem si čárky dle toho, čeho se reklama týkala. Samozřejmě jsem u toho neseděl celý den. Bylo to jen nárazové. Prostě jen tehdy, když jsme se chtěli na něco dívat. Vyhrála to reklama na léky a ty tak zvané podpůrné prostředky. Vše z dílen farmaceutických firem.
Neustále je nám vnucována myšlenka, že vlastně nikdy nejsme zdrávi. A že prakticky denně potřebujeme další a další léčebné prostředky, abychom se mohli dožít dalšího rána. Také je nám vtloukáno do hlavy, že pokud je užívat nechceme, tak jsme neodpovědní, a nejen na sobě, ale i na svých blízkých pácháme zlo.
Smutné je, že farmaceutické firmy se neštítí tento nátlak na nás vyvozovat i prostřednictvím dětských programů. Dříve dětské programy reklamou přerušovány nebyly. Dnes již i tyto jsou takových reklam plny.
Pokud chceme vyhodit léky s prošlou expirační dobou, měli bychom je odnést do některé lékárny. V žádném případě bychom je neměli házet do běžného komunálního odpadu, protože všechna léčiva jsou zařazena mezi nebezpečný odpad. A takto s ním musí zacházet i lékárny, kam je odneseme.
Na bezpečnost trhu s léčivy u nás dohlíží Státní úřad pro kontrolu léčiv. Ten by měl dbát na to, že každý lék, který se má v lékárně objevit, bude při správném užívání, které určí lékař, bezpečný. Ale je tomu tak?
V minulosti se do lékáren, ambulancí a nemocnic dostávaly léky různé, někdy až hrůzné. Pamatuji si dobu, kdy bylo velmi přesvědčivou reklamou budoucím maminkám v Německé spolkové republice doporučováno, aby v případě nachlazení v době těhotenství užívaly zcela bezpečný lék Contergan, obsahující látku Thalidomid. Výsledkem bylo asi deset tisíc zmrzačených dětí, které se rodily bez rukou, bez nohou atd. To se stalo v roce 1957 a lék na trh přinesla německá farmaceutická firma Grünenthal.
Rok 1957, to je polovina minulého století. A tento obrovský malér je tedy 62 let starý. To je snad již dost dlouhá doba na to, aby se farmaceutické firmy poučily a přestaly nás svými výrobky mrzačit a vraždit. Ale je tomu tak?
Pojďme se podívat na události okolo léčiv tady u nás v Česku, a to za období jednoho jediného měsíce. Vezměme si duben 2019.
8. dubna 2019. Ze sdělovacích prostředků se dovídáme, že v indickém doplňku stravy pod názvem Bruhat Vata Chintamani Rasa je příliš mnoho rtuti, arsenu a olova. Povolené množství rtuti v podobných přípravcích je 0,1g na kilogram přípravku. Zde jí každý kilogram obsahoval 72.200 mg. Skutečně to byl doplněk stravy pro lidi? Nebyl to spíše jed na krysy?
12. dubna 2019 nás Státní ústav pro kontrolu léčiv upozornil na to, že nemáme polykat prášky na potlačování depresí pod názvem Citalec. Nějakým zvláštním působením se stalo, že farmaceutická firma do těchto krabiček nastrkala lék na potlačování žaludečních potíží Zirid a dokonce je pak poslala na nepravý trh. To léčivo vůbec nebylo určeno pro Českou republiku. Takový drobný omyl. Kdo ví, kterým chudákům to bylo vlastně určeno.
15. dubna2019 SÚKL oznámil, že z trhu stahuje silný opiátový lék proti bolesti pod názvem Palladone. Soudruhům ve farmaceutické firmě se podařilo udělat celkem nepatrnou chybičku. Tobolky účinnou látkou proti bolesti drobet přeplnili. Pro sebevrahy zpráva výborná. Pro běžné pacienty ovšem již tak ne.
Možná ještě stále se může najít někdo, kdo řekne, že „to se může stát“, nebo že “jen kdo nic nedělá, tak nic nezkazí“. Ale u léků? Tam, kde se nám neustále vtlouká do hlavy, jak je vše zabezpečené a kontrolované. Ale dobře, tak ještě jeden příklad z letoška.
24. dubna 2019 se můžeme z tisku a dalších sdělovacích prostředků dovědět, že jeden lék, který prošel všema kontrolama zcela úspěšně, nás může zabít. Ten lék se jmenuje Lemtrada a je určen pro léčbu roztroušené sklerózy. A tento lék nejen že zabít může. On dokonce skutečně zabíjel.
Většina z nás je sama o sobě přesvědčena, že právě my jsme vůči reklamním nátlakům imunní. Že my se hned tak nachytat nedáme. Ne vždy to ale je pravda. Ostatně pokud by se reklamní kampaně ve sdělovacích prostředcích nevyplácely, a že jsou pěkně drahé, tak proč by je tam někdo dával?
Tento tlak na nás a naše blízké je prakticky neustálý. A běžný občan se postupně z pozice pacienta dostává do pozice konzumenta. A až příliš mnoho lidí se tak ve snaze udržet se být fit, nepodlehnout stálému stresu, kterému nás vystavuje stále uspěchanější doba, přecpává léky, či alespoň tzv. podpůrnými prostředky. Bohužel je ale pravdou, že tyto nám více ubližují, než pomáhají. Jistě, chceme být zdraví. Jenže já si myslím, že toto není ta správná cesta.
Žijeme ve skutečně zvláštním světě. Na jedné straně jsme televizními reklamami přesvědčováni, abychom užívali léky s nebezpečnými vedlejšími účinky. Na druhé straně lék, který i při amatérské přípravě a zpracování vykazuje přímo úžasné léčebné vlastnosti bez jakýchkoliv nebezpečných vedlejších účinků, se nejen v reklamě neobjeví, ale za jeho přípravu nás dokonce chtějí zavřít do vězení. Tím lékem je konopí. Nenechme si ho vzít.
Zdeněk Majzlík
Otevřený dopis politikům a lékařům RS center ČR.
Níže uvedený email jsem rozeslal ved. lék. RS center a politikům s gescí medicína, výzkum a sociální oblast. Jako otevřený dopis jej zde uvádím z toho důvodu, aby se i nemocní RS a jejich blízcí o této možnosti léčby dověděli.
Zdeněk Majzlík
Otevřený dopis předsedovi České pirátské strany a předsedovi KDÚ-ČSL
Pane Ivane Bartoši a pane Marku Výborný. Včera, tedy 14. února 2024, jsem si v TV poslechl vaše vyjádření k zatím nepravomocnému osvobozujícímu rozsudku nad panem Andrejem Babišem v kauze „Čapí hnízdo“.
Zdeněk Majzlík
Spěje Česko k selektivní totalitě?
Možná se Vám zdá titulek tohoto mého článku, kde spojuji totalitarizmus se selekcí, tedy možností výběru, jako nesmyslný. V totalitním systému žádná možnost výběru není.
Zdeněk Majzlík
Volební kampaň i nový prezident s pachutí.
Máme po volbách. Zvolili jsme si nového prezidenta. A přestože se nedomnívám, že by Česká republika byla republikou banánovou, většina obyvatel naší země je patrně jiného názoru. A tak nevolili politika, ale generála.
Zdeněk Majzlík
Dopis rodině, přátelům a všem ostatním.
Vážená rodino, vážení přátelé, vážení všichni ti, se kterými jsem kdy vešel ve styk prostřednictvím emailu. Je možné, že z mnohých z Vás se po přečtení tohoto mého emailu, vzhledem k podivné době s podivnými zvyky, ve které žijeme
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Češi se zbavují chat z covidového boomu. Ale kdo chce prodat, musí slevit
Premium Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku 481 metrů, před...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Hasiči vytahovali z Vltavy muže, který uvázl před jezem. Poranil si krční páteř
Pražští hasiči vytahovali z Vltavy muže, který uvázl před jezem. Z jakého důvodu se to stalo, není...
„Gumovými“ tanky proti dronům. Ruská novinka má změnit situaci na bojišti
Ruská armáda nově využívá pryžové rohože pro ochranu tanků. Ty by měly zabránit ničení tanků...
Hrabáč rezignoval na post radního a zastupitele. Obviněný je z ovlivňování zakázek
Bývalý primátor Chomutova Marek Hrabáč (zvolen za ANO), kterého policie obvinila v souvislosti s...
GLOSA: Statisíce znásilněných v pražské MHD? Ach, ty osvětové kampaně
Když čtu o kampani z pražské MHD, která tvrdí, že šest procent osob z cestující veřejnosti bylo...
Přijímací technik !STABILNÍ a velká česká společnost!
PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihočeský kraj
nabízený plat:
50 000 - 50 000 Kč
- Počet článků 180
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2031x