Davidova máma. O svalové dystrofii počtvrté.
Při veškerém respektu k síle Davidovy vůle tlačí každodenně do kouta jejich společného Goliáše Davidova máma Dáša. Spolu s Davidem, ruku v ruce, porážejí čas.
Když se kterékoliv z nás, kterékoliv ženě, narodí první zdravé dítě, jsme plné štěstí, ideálů a představ o tom, jak se postaráme, aby mělo hezké dětství. Přesně víme, že my nebudeme dělat „to-co-dělali-rodiče-nám“. V tajných představách ho vedeme do školky, do školy, vidíme ho na bruslích, na kole, těšíme se, jak mu ukážeme vrcholky hor i prameny řek. Jak mu budeme odstraňovat ze života překážky. No, všechny ne, jen ty velké. Aby se na těch malých učilo je překonávat. Tak to měla i Dáša. Máma, které se v roce 1990 narodil malý David.
Až do té doby, kdy lékaři (po nekonečně dlouhém čekání na výsledky vyšetření) vyslovili před rodiči dvě slova. Svalová dystrofie. Najednou zmizí všechny plány. Dáša a její manžel slyšeli jen „nevyhnutelný vozík“ a „možná se dožije dospělosti a možná ne.“ Vývoj života se v tom okamžiku otočil a Dáša tušila (k pochopení všeho bylo ještě daleko, pokud se to pochopit vůbec dá), že Davidovi je nejlépe právě dnes. A každé zítra znamená úbytek svalů, úbytek schopnosti dobrého pohybu, úbytek sil. Je možné si to představit? Není. Aspoň Dáša o tom tak mluví: „Tomu nevěříš. Říkáš si, že z toho vyroste. Že to doktoři vidí moc černě. Že ještě vymyslí nějaký lék. Je to přece zdravý, jen trochu nešikovný kluk“.
Stop. Vezměme to od začátku.
- S Davidem a Dášou jsme se domluvili, že by se na blogu měl objevit i pohled mámy. A tak, když se osobně sejdeme potřetí, chci si povídat o jejím vlastním životě. Ze schůzky odcházím sice zase obohacená, ale náš záměr „havaroval“ na tom, že Dáša nedokáže mluvit o svém životě. Vnímám, že za ty roky vlastně sama neví, kde končí ona a kde začíná David. Jejich životy dokonale prolnuly a fungují synchronizovaně. Dáša je v posledních letech Davidovýma rukama a nohama. David je často jejíma očima obrácenýma do světa informací. A ačkoliv dospělý David je fyzicky drobný, skoro stín, reálně je právě Dáša neoddělitelným stínem Davida. Tohle je jejich cesta.
- Než se rozejdeme, s úsměvem si další schůzku domluvíme ve dvou. Jen „mámy“. A to už si pak sedneme v perfektně uklizeném obýváku, u skleničky vína si potykáme. Jsem ráda, protože mne hodně hluboko pouštějí do svých životů. A pak už si povídáme. Odnáším si celou řadu témat, linek, které procházejí příběhem. A zejména fascinaci životaschopností a jakousi zvláštní nezlomností maminky Dáši.
A tak je dnešní blog vlastně jen taková první kapitola o „matce, která netušila, že v DNA ukrývá Genetického Goliáše". Jednotlivé další kapitolky si rozhodně nečiní ambici být v časově správné ose. Prostě si budeme jen tak přeskakovat. Povídat. A taky srovnávat pohled Davida a pohled mámy Dáši.
Dáša vážně povídá o situacích, které zažívají a které ji ovlivňují. O tom, jak doufá, že Davidův stav se ještě dlouho nezhorší. O tom, jak by se o své zkušenosti chtěla podělit s těmi, kdo se ocitají v podobné situaci a ještě hledají své cesty, postupy. Ví, kolika slepými uličkami společně prošli. Ví, co všechno si sami museli vymyslet, které cesty prošlapat. Ptám se, které okamžiky byly v jejím životě s Davidem zlomové. Vypočítá je bez váhání. První, když se dozvěděli diagnózu. Druhý, když usedl definitivně na vozík. Třetí, když se rozhodovala, zda využít možnost řešit Davidovu vážně deformovanou páteř operací „na poslední chvíli“. A čtvrtý, když zkolaboval a lékaři ze záchranky ho přiváděli k životu. Mluví o tom, jaký je jejich každodenní rytmus. Mluví o komplikované možnosti získat pomůcky. O dvou nekonečných měsících, které David strávil v nemocnici, než dostal domů dýchací přístroj, který nepřetržitě potřebuje. O tom, jak se na každou, třeskutě drahou, pomůcku měsíce čeká, zatímco vývoj nemoci na konec papírové války nečeká. Mluví o skvělých učitelích, o podpoře svých rodičů, o své dceři, bez které by bylo všechno daleko horší. O domě, který, ještě se svým manželem, stavěli vlastníma rukama, a který je domovem nejen ve skutečném, ale i v symbolickém slova smyslu. Je to jejich kotva a Davidův celý svět. Povídáme si o tom, proč nevyužívají sociální služby, proč David nemá asistenta. A vážně, bez patosu, si povídáme o smrti, která je v jejich životech konkrétnější než v životech nás ostatních.
- Uprostřed hovoru zazvoní Dáše telefon. Jde upravit Davidovu polohu tak, aby mohl spát. Nikdo to neudělá tak přesně. Nikdo jiný ho neuloží s až technickou přesností. Jen ona.
Než odejdu, domluvíme se, že si promyslíme pravidelnější schůzky. David i Dáša by rádi, aby se jeho příběh přetavil do písmen. Tak se ho pokusíme napsat společně. Jejich mozky, mýma rukama. Loučíme se.
Dáša mi ještě stačí říci, že v jejích představách je někde na konci světa nekonečná vodní plocha, na které plavou lodičky našich životů s hořícími svíčkami. Některé jsou vysoké a mohutné, jiné krátké, některé hoří pomalu a další rychlým, dramatickým plamenem. A jakmile svíčka zhasne, život skončí. Dáša si přeje dlouho hořící svíčky pro své děti. Dlouho hořící svíčku pro Davida. A ačkoliv si myslí, že s tím nic ona sama nezmůže, odcházím s naprosto opačným pocitem. Jsem přesvědčena, že to právě ona v každé vteřině každého dne chrání svět svého syna. Chrání jeho životní plamen, i kdyby byl plamínkem.
(Odkazy na předchozí povídání o svalové dystrofii a Davidovi najdete pod článkem.)
Jana Majová
Stalker
Žijeme silný příběh. Je zcela pravdivý a žijeme ho tak dlouho, že jsme už přestali vyhlížet jeho konec. Devastuje nám každodenní život, mění naši realitu. Tak se žije, když si vás vyhlédne někdo, kdo se rozhodl vám ničit život.
Jana Majová
Marie Milá (Šípková)
Jak je ten svět pomíjivý, že? Už týden mi svítí v kalendáři, že máš dnes narozeniny. A Ty? Ty se teď odněkud z vyššího levelu samotného Bytí nejspíš s nadhledem usmíváš. Marie.
Jana Majová
Hodně štěstí, zdraví, hodně štěstí milý Davide...
David oslavil třicátiny. Slavil s velkou radostí a chutí. Cože si to, milý čtenáři tohoto necovidového blogu myslíš? Že na tom není nic divného? Že třicitka je před tebou nebo za tebou a jako... no a co? Život jde dál?
Jana Majová
FAQ pro holky u šicích strojů
Nemyslím teď nás, zkušené harcovnice. Myslím mladé ženy, často maminky na mateřské, které bůhvíkde vyštrachaly šicí stroje a sedly k nim. Mají můj respekt.
Jana Majová
Když peče celá zem, fandím.
Konečně vím, jak vám je. Vám všem, kdo jste soutěživí, fandíte hokeji, tenisu, házené, biatlonu, atletice, krasobruslení, čemukoliv. Protože já, nesoutěživá, jsem to neznala. Až teď. Teď se vší vervou fandím pekařům a cukrářům.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
VIDEA TÝDNE: Domácí politika, Blízký východ a sex v ruském parlamentu
Jako každou neděli i dnes přinášíme souhrn nejúspěšnějších videí týdne. Až na jednu výjimku...
Fotbalisté utíkali z hořícího autobusu, na D35 bourala rodina s dětmi
Čtyři lidé včetně dvou dětí se v neděli odpoledne zranili při nehodě osobního auta na dálnici D35 u...
V Moldavsku přituhuje. Západ a Rusko se přetahují o nejchudší zemi Evropy
Premium Miliony eur na ovlivňování voleb, útoky vandalů na státní úřady, masivní dezinformační kampaň. V...
Na Oktoberfest zavítalo 6,7 milionu lidí, méně než loni. Klesla i spotřeba piva
Mnichovský pivní festival Oktoberfest, který dnes po 16 dnech končí, letos navštívilo 6,7 milionu...
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...
- Počet článků 324
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 960x
Naprosto obyčejná ženská, jakých chodí po ulicích tisíce. Pozorovatelka světa a majitelka víry v lidskost.
Momentálně také zaujatá členka skupinky pohybující se kolem Davida. Mladého muže, kterého učinila vězněm ve vlastním těle svalová dystrofie a on se chce dělit o svůj příběh a zkušenosti.
Píšeme o tom i na facebooku: https://www.facebook.com/DavidAGenetickyGolias/
Jsem k nalezení na: jamajka117@gmail.cz.