Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slávistická hegemonie trvá

Čtrnáct zápasů v řadě neokusila Sparta vítězství v derby nad Slavií, nepodařilo se jí to ani ve středu na Letné, kde prohrála 0:3, a tak zůstane bez poháru, který obhajovala.

Slavia předvádí svou trvalou hegemonii nejen nad Spartou, ale vůbec v celé domácí fotbalové lize. Mistrovský titul už má v kapse, rekordní sérii neporazitelnosti rovněž, teď je pro ni hlavním cílem porazit v Plzni ve finále Viktorii a vyhrát i pohárovou soutěž.

V čem Slavia vyniká nad Spartou především? Zaprvé v kvalitě hráčského kádru, což souvisí s výběrem vhodných fotbalistů a se stavem pokladny. Hospodaření Sparty je v posledních letech většinou v mínusu, a tak se nabízí otázka, jak dlouho ještě ho bude chtít majitel Křetínský dotovat. Slavia po letech živoření teď naopak s vydatnou úvodní injekcí z Číny hospodaří v kladných číslech, a tak si může leccos dovolit.

Slávisté nahrabali peníze v zápasech evropských pohárů a navíc mají co nabízet na evropském hráčském trhu, kde už dobře zpeněžili Krále, Součka, Deliho, Ngadeuea nebo Coufala. Proto mohli i nakupovat, třebaže pro ty nejlepší posily z nejvyšší cenové hladiny se natahovat nemůžou, jako nikdo z českých klubů. S výjimkou Stancia nakoupila Slavia mnohem levněji, než prodala. Výborné oko měl trenér Trpišovský na Simu, Provoda, Zimu, Holeše a Baha (u Kuchty jsem na rozpacích, i když vede střeleckou tabulku), ale řada jiných posil sítem neprošla a buď někde hostují (Malínský, Hellebrant, Tijani, Zelený, Karafiát, Takács), nebo vyhlížejí příležitost na slávistické čekačce (Kačaraba, Beran, Júsuf Hilál). Záhadou je mi Malínský, který byl letní přestupovou bombou, ale zatím ji mimo Liberec nikdo neodjistil. Zdá se, že další hostující hráče Jugase a kupodivu i Matouška už hodil Trpišovský přes palubu.

Třebaže raketový vzestup Abdallaha Simy skončil dřív, než jsem si myslel (marodí už nějak dlouho), červenobílí zvládají tak fantasticky závěr sezóny díky (na české poměry) nevídanému hráčskému kádru; Trpišovský pošle na hřiště během druhého poločasu čtyři nebo pět čerstvých fotbalistů, ale na úrovni hry se to nepozná. Mužstvo má pevně zavedený a úspěšný, i když ne vždy líbivý, herní styl, velmi náročný na fyzickou připravenost, který zvládají i všichni z lavičky. Proto působí na trávníku tak sebevědomě. V asistentech Köstlovi, Houšteckém a Řehákovi má Jindřich Trpišovský, největší trenérský talent a poctivý pracant, solidní oporu; i oni mají tedy nesporný podíl na současném stavu mužstva.

Ale ještě v jedné oblasti má Slavia před Spartou velký náskok, možná dokonce největší. Zdá se, že v Edenu konečně táhnou za jeden provaz a, což je ještě důležitější, jedním směrem. Šéfa klubového představenstva Jaroslava Tvrdíka nepředcházela z jeho předchozí činnosti nejlepší pověst, ale tím, že do klubu přinesl nemalé čínské finanční prostředky a vytvořil pro své podřízené nejlepší podmínky z celé ligy, tím, že si vybral kvalitní spolupracovníky a že k nim našel správný přístup, zavázal si je k loajalitě a pracovitosti. Proto se červenobílí dnes chlubí, jak výbornou mají partu a jak shodný náhled na fotbal. Proto si mohou dávat čím dál vyšší cíle. Když se daří, všechno jde snadněji. A slávistická veřejnost si lebedí.

Jako dlouho zůstane Slavia hegemonem naší fotbalové ligy?

Autor: Milan Macho | čtvrtek 6.5.2021 19:31 | karma článku: 11,30 | přečteno: 245x
  • Další články autora

Milan Macho

Priskeho toulavé srdce

Je to zprofanované, nicméně pravdivé rčení: Peníze jsou vždycky až na prvním místě. Tak proč by neměl dánský trenér Brian Priske odejít ze Sparty za naditějším měšcem do Feynoordu Rotterdam?

13.6.2024 v 20:30 | Karma: 10,97 | Přečteno: 226x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Repre: změnilo se něco? Ano, ale zatím k horšímu

Tak se nám tři chlapci ve svém volnu, avšak na soustředění národního mužstva před Euro, projeli na tříkolce a jeden z nich to odskákal vážným zraněním, které ho vyřadí na delší čas z fotbalu a oslabí mužstvo.

10.6.2024 v 17:01 | Karma: 19,71 | Přečteno: 470x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Fotbalové nůžky se rozevírají

Budíček! Probuďme se ze snu, že se úroveň české fotbalové ligy nějak výrazně zvedla. Fakta z Evropské ligy: Liverpool – Sparta 11:2, AC Milán – Slavia 7:3. Smutný rezultát měření sil zástupců české ligy s anglickými a italskými.

15.3.2024 v 19:22 | Karma: 15,05 | Přečteno: 360x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Spartě spadl hřebínek

Čtyřbodový náskok fotbalistů Sparty na druhou Slavii v čele ligy se po nedělním výbuchu Letenských v Plzni ztenčil na jediný bodík a jejich sebevědomí dostalo povážlivou ránu.

11.3.2024 v 17:50 | Karma: 15,35 | Přečteno: 399x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Sparta má zaděláno na double

Dvě fotbalová derby odehraná v pěti dnech narýsovala pravděpodobnou nejbližší budoucnost obou pražských „S“. Sparta má zaděláno na double, tedy vítězství v lize i domácím poháru, Slavii hrozí, že s trofejemi vyjde naprázdno.

4.3.2024 v 19:49 | Karma: 9,35 | Přečteno: 235x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Adršpachu se z patnácti metrů zřítil horolezec, pomáhal vrtulník

16. června 2024  13:57

V Adršpašských skalách na Náchodsku před polednem spadl lezec. Ze Studentské věže spadl z výšky asi...

Pavel naznačil, že návštěva ČR by mohla být symbolem usmíření, míní Pellegrini

16. června 2024  13:44,  aktualizováno  13:56

Český prezident Petr Pavel podle nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho naznačil, že...

Neukázněným tetkám vstup zakázán. Posilovnu kritizují za diskriminaci

16. června 2024  13:38

Posilovna v Jižní Koreji zakázala vstup „neukázněným tetkám“, což vyvolalo novou debatu o...

Německá policie v Hamburku postřelila muže, sekerou útočil na fanoušky

16. června 2024  13:37

Aktualizujeme Německá policie v neděli po poledni poblíž hlavní hamburské třídy Reeperbahn postřelila muže...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 15,34
  • Průměrná čtenost 1485x
Volný publicista, spisovatel, autor několika knih z prostředí fotbalu (např. Sparta -  Slavia, rivalové navěky, Fotbal - historie od počátku do současnosti, Kopačky a zlatokopky, Fotbal v drápech smrti, Fotbalový poklad Messi, Bláža: Moje pravda, Fotbaloví géniové, Nejlepší brankáři světa, Zlatá kniha fotbalu, Fotbal - vášeň 20. století, Ježek - Trénoval jsem mistry).

Seznam rubrik