Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozčarování nese jméno Slavia

Po Praze začíná kolovat vtip. Fotbalisté Slavie změní svůj herní outfit. Od nové sezony budou nastupovat celí v červeném – v dresech i trenýrkách. Důvod? Aby se lépe ztratilo, jak se rdí, že neobhájili mistrovský titul.

Slavia vstupovala do sezony s nejvyšším finančním rozpočtem, nejširším hráčským kádrem a nejvyššími ambicemi. Byť se Sparta kasala, že jí královskou korunu srazí, odborná veřejnost nepřipouštěla jinou možnost, než že slávisté svůj primát opět obhájí. Ještě donedávna média tvrdila, že všechna NEJ mají na své straně, že jsou sebevědomým konsolidovaným mužstvem a že je jedno, kdo nastoupí, protože všichni mají zažitý vítězný herní systém. Teď, když Slavia vypadla ze hry o titul a ten nečekaně slaví Viktoria Plzeň, novináři tvrdí, že zklamala nejen své fandy, ale i je.

Ligová sezona končí pro slávisty neslavně, to už je jasné, bez ohledu na výsledek nedělního derby. V několika posledních zápasech si počínali bezradně, a i když motivaci jistě měli, docházela jim energie i síla. Pokud své nepřátele válcujete v poli, ale selhává vám munice, sráží vás to i psychicky. Na to, jak procentně vysoké měli slávisté v utkáních držení míče, byli žalostně neproduktivní. Možná to zní poněkud přehnaně, ale zdá se mi, že soutěž končí v troskách.

Když se před jarem posilovali, nečekali, že dopadnou takhle. Ale podívejme se, čím noví hráči přispěli. Sor hrál výborně v Konferenční lize, ale v české nedokázal téměř nic. Fila je talent, perspektiva, ale zatím toho, pokud vůbec hrál, moc nepředvedl. Levý obránce Jurásek začal velkolepě v derby, pak byl zraněný, ale i on je spíš hráčem budoucnosti než přítomnosti. A Talovjerov? Trenér Trpišovský z něj chce vytvořit obdobu Součka, ale o úspěchu této snahy dost pochybuju, protože míč mu dělá problémy. Naopak zimní uvolnění Stancia a Kuchty slávisty oslabila víc, než asi předpokládali. Právě v ligových zápasech proti „zaparkovanému autobusu“ slabších soupeřů byly Stanciův herní důvtip, kopací technika a střela velkou zbraní. Podobně na jaře chyběl Kuchtův čich na góly. Nikdo z bohaté soupisky se jim nepřiblížil ani vzdáleně. 

Domnívám se, že širokým hráčským kádrem si Slavia sama sobě nastražila past. Neustálé rošády se sestavou byly sice částečně zaviněné i zraněními, ale ne docela. Trenér Trpišovský nejenže se snaží každého hráče přetavit v ingot svých představ, ale velmi rád si hraje se sestavou pod záminkou, aby si hráči odpočinuli. Plzeňský trenér Bílek šel opačnou cestou: snažil se stabilizovat základní sestavu, což se mu povedlo, a slavil s tím úspěch. Pravda, jeho Viktoria nehrála v evropských pohárech, ale to, co předváděl Trpišovského trenérský tým, byl extrém. Extrém, který selhal. Kde jste to slyšeli: 12 různých složení stoperské dvojice! I když mají hráči nadrilovaný určitý herní systém, nejsou všichni stejní, nejsou to roboti, každý má svůj osobitý herní projev, často kvalitativně dost omezený, a proto je sehranost velmi důležitá. Co si můžou dovolit Klopp nebo Guardiola se svými elitními tvárnými hráči, to v českých podmínkách nebude fungovat.

Opakuju na tomto místě, že by se ve Slavii měli zamyslet nad tím, proč mají pořád přeplněnou marodku. To není normální. Jejich herní styl je založený především na vytrvalostním běhu. Buď hráči nesnášejí vysokou tréninkovou zátěž, nebo je něco špatně v regeneraci a rehabilitaci.

V Edenu budou muset zauvažovat nad tím, jak dál. Jejich herní styl je v Česku už okoukaný, a pokud mu soupeř stačí fyzicky, což se stává stále častěji, ztrácí kouzlo. Chybějí totiž hráčské osobnosti, které by mu dodaly tu nadstavbu, která mužstvo povyšuje nad průměr, a sice finální přihrávku a gólové zakončení. Mančaft, který chce mistrovský titul, nemůže doma prohrát a celkově odevzdat čtyři body Karviné, nemůže vyjít naprázdno v Liberci nebo Hradci Králové, ztratit body remízami v Českých Budějovicích, dvakrát v Ostravě a v rozhodujícím domácím duelu s Plzní. Toho bylo moc na jednu sezonu.

Nechci si tu ohřívat polívčičku s kritikou Tecla, ale navždy ho už budu mít spojeného s přezdívkou „spalovač gólových šancí“. Byť se velmi snaží a bojuje pro mužstvo, když jde sám na brankáře, jsem si jistý, že gól nedá. Protože Slavia dobývala soupeřovy obrany obtížně, musela často útočit s velkým počtem hráčů a opomíjela zadní vrátka. Současná obrana není dobrá. Skvělý je samozřejmě Bah, na němž stála i ofenziva a o kterého teď možná sešívaní přijdou, ale s často chybující stoperskou dvojicí Ousou – Kačaraba mohli ligu vyhrát jen stěží. Silně zaostává za předchozími tandemy Kúdela – Hovorka či Deli – Ngadeu. V té souvislosti se ukazuje, že Zimu prodala Slavia předčasně. Nemá velkou oporu ani v brankářích: Kolář se po období zázraků vrátil do formy, kterou měl předtím v Liberci, a Mandousovi chybějí centimetry. Lize dnes kraluje plzeňský Staněk.

Trenér Trpišovský a jeho trenérský štáb si vydobyli přehnanou auru neomylnosti. Přinejmenším se mýlili v tom, že nepotřebují do útoku střelce typu Beauguela nebo Krmenčíka. Jinak by ho už dávno přivedli, i když je jich nedostatek. Namítnete jistě, že Krmenčíka přece mají. Ale kde je mu konec? Jak mohl nedávný útočník národního mužstva najednou zmizet? To je pro mě podobná záhada jako pro vědce nosorožci v Indii.   

Jedním z důvodů, proč ligu vyhrála Plzeň (s třetinovým finančním rozpočtem), je právě kanonýr Beauguel, kterému navíc kryje záda nepříjemný a podobně gólový Chorý. Zatímco slávisté ze standardních situací góly inkasují a téměř žádné nedávají, u Západočechů je tomu naopak – právě z nich a skvěle organizované obrany těží nejvíc.

Snad ve Slavii pochopí, že bez změny herního stylu, bez koncového útočníka a bez dirigenta hry můžou příští rok dopadnout ještě hůř.

Autor: Milan Macho | čtvrtek 12.5.2022 16:23 | karma článku: 18,00 | přečteno: 476x
  • Další články autora

Milan Macho

Priskeho toulavé srdce

Je to zprofanované, nicméně pravdivé rčení: Peníze jsou vždycky až na prvním místě. Tak proč by neměl dánský trenér Brian Priske odejít ze Sparty za naditějším měšcem do Feynoordu Rotterdam?

13.6.2024 v 20:30 | Karma: 10,53 | Přečteno: 203x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Repre: změnilo se něco? Ano, ale zatím k horšímu

Tak se nám tři chlapci ve svém volnu, avšak na soustředění národního mužstva před Euro, projeli na tříkolce a jeden z nich to odskákal vážným zraněním, které ho vyřadí na delší čas z fotbalu a oslabí mužstvo.

10.6.2024 v 17:01 | Karma: 19,70 | Přečteno: 463x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Fotbalové nůžky se rozevírají

Budíček! Probuďme se ze snu, že se úroveň české fotbalové ligy nějak výrazně zvedla. Fakta z Evropské ligy: Liverpool – Sparta 11:2, AC Milán – Slavia 7:3. Smutný rezultát měření sil zástupců české ligy s anglickými a italskými.

15.3.2024 v 19:22 | Karma: 15,05 | Přečteno: 360x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Spartě spadl hřebínek

Čtyřbodový náskok fotbalistů Sparty na druhou Slavii v čele ligy se po nedělním výbuchu Letenských v Plzni ztenčil na jediný bodík a jejich sebevědomí dostalo povážlivou ránu.

11.3.2024 v 17:50 | Karma: 15,35 | Přečteno: 398x | Diskuse| Sport

Milan Macho

Sparta má zaděláno na double

Dvě fotbalová derby odehraná v pěti dnech narýsovala pravděpodobnou nejbližší budoucnost obou pražských „S“. Sparta má zaděláno na double, tedy vítězství v lize i domácím poháru, Slavii hrozí, že s trofejemi vyjde naprázdno.

4.3.2024 v 19:49 | Karma: 9,35 | Přečteno: 235x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 15,12
  • Průměrná čtenost 1485x
Volný publicista, spisovatel, autor několika knih z prostředí fotbalu (např. Sparta -  Slavia, rivalové navěky, Fotbal - historie od počátku do současnosti, Kopačky a zlatokopky, Fotbal v drápech smrti, Fotbalový poklad Messi, Bláža: Moje pravda, Fotbaloví géniové, Nejlepší brankáři světa, Zlatá kniha fotbalu, Fotbal - vášeň 20. století, Ježek - Trénoval jsem mistry).

Seznam rubrik