Proč většina mladých nevolí levici

,,Kdo v mládí nevolil levici, nemá srdce. Kdo ke stáru nevolí pravici, nemá rozum."   Nejsem sice žádný politolog, ale pokusím se o vlastní pohled na volební rozhodování mladých, navíc podpořenou jednou diskusí svých vrstevníků v autobuse. Mladíci mluvili o matce jednoho z nich. Syn se vyjadřoval přesně v tom smyslu, že jeho matka je někdy jako socka, což z kontextu a tónu vyznělo hodně negativně. Vím, že to asi nebude většinový názor, ale kdybych se pokusil kalkulovat s tímto, tak bych řekl, že možná v tomto jednom slově je kořen celého problému s mladistvou averzí k levicové politice.

Slovo socka je velmi blízké slovu sociální a proto je též zaměňováno. Mladí lidé volí pravici, protože nechtějí podporovat ony "socky", které se neumějí o sobe sami postarat. Dále to je spojené s oním staráním se a samostatností.

Kdo jiný, než právě mladí jsou od dětských let vedeni k samostatnosti a starání se o sebe, tudíž nespoléhání se na jiné (Každý z nás v mládí slyšel - Zařiď si to, zaplať si to, až budeš dospělý, tak se budeš starat o sebe sám.)Tedy ani na stát ne. S touto filozofií jednoduše přijímají myšlenku, že důchodci a staří lidé (někdy i jejich vlastní rodiče) jsou nepotřební pro společnost, protože se o sebe (už!) neumí postarat. V tom tkví jejich pravicová ideologie.V případě rodičů si mladí představují, že je buď dají do domova pro seniory - ať se staraj jiný. Nebo se o ně postarají, ale potom musí mít supr placenou práci (ke které se ale budou chtít dostat bez větší námahy).  Mládež vidí vzory v těch, kteří se umí o sebe starat, kteří tvrdí, že stát by měl být malý a neobtěžovat jejich život.Ano, tato myšlenka je hezká, že bychom zavrhli stát, který by se neměl starat o společnost (kor pak když to neumí), že společnost se o sebe postará i bez státu, bez podpory vyššího činitele.Tuto teorii podporuje náš stát v tom, že trpí přebujelou byrokracií, která komplikuje jeho obyvatelům život, že trpí korupcí, která sahá až na vrchol státní správy, trpí naprostou "debilitou" svých úředníků a představitelů. Ovšem musíme vzít v úvahu, že by to hlavně přineslo spoustu chaosu a starání se o věci, o které se dříve staral stát - o policii, o právo a jiné důležité věci.Při těchto myšlenkách se ale předně ztrácí sociální, tedy solidární rozměr věci. Volba mladých je tedy přímo ovlivněna rodinným zázemím, vlivu rodičů, kteří vtloukali svým ratolestem, že mají volit ty, kteří nebudou podporovat "socky" a nemakčenka a hlavně pak ty, kteří se nemohou o sebe postarat. Bohužel ke smůle pravicových stran se ale obraz pravicového a schopného člověka, který se umío sebe postarat, kryje s obrazem korupčníka a mafiána, který se umí postarat hlavně o sebe, svůj blahobyt a svoji peněženku. I přes tento obraz, který též dominuje v naprosté většině Poslanecké sněmovny, zvláště pak u poslanců, kteří podporují vládu, jsou mladí lidé ochotní volit pravici a jsou ochotní podporovat vládu, která ožebračuje většinu lidí v této zemi.*Hlavně aby se k moci nedostali komunisté. I zde je jasný domácí vliv a rodinný tlak, ale to už je na jinou úvahu.Tedy je skoro jasné, že studenti se v životě vidí na dobře placené, pokud možno manažerské, funkci a pokud by se tak nestalo a byli by někdy v obtížné finanční situaci, stát nebude ten, kdo jim pomůže. Tohle si studenti asi neuvědomují, nebo uvědomují a spoléhají na pomoc druhých a přátel.Ale to by byli potom "socky", takže předpokládám, že se v této situaci nevidí, protože by museli i podle svých slov adresovaných na staré a nepotřebné - raději zhebnout. *Úvahu jsem napsal roku 2012, ale dle mého názoru je stále aktuální 

Autor: Lukáš Tomášek | pondělí 30.3.2015 8:00 | karma článku: 17,73 | přečteno: 1321x